Ko gre za dojenčke in majhne otroke, je njihovo telo bolj občutljivo na temperaturne spremembe v primerjavi z odraslimi. Na splošno je idealna temperatura morja za kopanje z dojenčki in majhnimi otroki med 28 C do 30 C. Ta razpon velja za udobno in varno temperaturo vode, saj zmanjšuje tveganje podhladitve, hkrati pa otrokom omogoča uživanje v vodi.
Preden se odpravite na plažo, preverite lokalno temperaturo morja. Številne vremenske in oceanografske spletne strani ponujajo trenutne temperature morja, kar vam pomaga načrtovati obisk plaže. Prenosni vodni termometer je ravno tako lahko koristen tudi za hiter pregled temperature morja na kraju samem.
Kadar se z dojenčkom in malčkom odpravljate v vodo, pa je zelo pomembno tudi, da pri tem upoštevate pravilo postopnosti in najvažnejše, da opazujete dojenčkov odziv. V kolikor so otroci že prilagojeni na vodo, je potrebna le še prilagoditev na temperaturo, v nasprotnem primeru lahko zmotno mislite, da vaš otrok ne mara vode, pa gre le za temperaturo ali obratno. Otroku omogočite, da najprej z rokicami ali stopali sega po vodi, vanjo meče kamenčke, se igra ob plaži v gladini in raziskuje okolico. Seveda pod budnim očesom staršev in vedno na dosegu njihovih rok.

Kljub previdnosti je pomembno prepoznati znake hipotermije pri dojenčkih in majhnih otrocih:
Drgetanje: Eden od prvih znakov, da je vašemu otroku premrzlo.
Bleda ali modra koža: Preverite morebitne neobičajne spremembe barve kože ali ustnic.
Hladna koža: Dotaknite se njihove kože, da se prepričate, da ni mrzla na dotik.
Letargija ali vznemirjenost: Če je vaš otrok videti neobičajno utrujen ali razdražljiv, lahko pomeni, da ga zebe.
Koliko časa naj bo dojenček v vodi?
Otroci so si med seboj zelo različni, zato so tudi tukaj meje različne. Nekateri dojenčki in malčki bodo zelo radi v vodi in bodo togotni, ko jih boste želeli nesti iz vode, spet drugim bo dovolj že nekaj minut v vodi in bodo komaj čakali, da se vrnejo spet na plažo. Vsekakor pa bodite pozorni na znake, kot so pomodrela usta, drgetanje, nagubana koža na prstih, kurja polt in podobni znaki, ki nakazujejo, da je bilo časa v vodi zanje več kot dovolj.
Otroka ob prihodu iz vode posušite z brisačo, mu zamenjajte mokre kopalke za suhe, ga namažite z zaščitno kremo in namestite v senco. Priporočljivo je, da vedno najdete zavetje naravne sence, najbolje pod kakšnim borovcem, a če te možnosti nimate, imejte s seboj vedno šotor za na plažo za dojenčke in malčke, kjer imajo varno zavetje in nekoliko miru za želen počitek. Vitamin D je za telo izredno pomemben. Vsekakor pa je potrebna pri izpostavljanju soncu pri dojenčkih dodatna previdnost, saj je njihova koža bolj tanka in občutljiva. Poleg zaščitne kreme je dobro, da imajo dojenčki in malčki vedno klobuček s krajci ali kapo s ščitnikom in sončna očala.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV