Medtem ko vsak otrok s seboj prinese edinstven smisel za humor, raziskave kažejo, da najmlajši otroci pogosto prevzamejo vlogo komika v družini.
Psiholog Alfred Adler, ki je razvil teorijo vrstnega reda rojstev, trdi, da položaj vsakega otroka v družinski hierarhiji lahko vpliva na njegove osebnostne lastnosti. Čeprav teorija ne poudarja posebej humorja, osvetljuje značilnosti, ki se pogosto nanašajo na komične lastnosti.
Prvorojenci: so na splošno bolj odgovorni, usmerjeni k dosežkom in pogosto prevzamejo vodilne vloge v družini. Ponavadi že zgodaj razvijejo nagnjenost k resnosti, saj prevzemajo več odgovornosti, vključno z vzorom mlajšim bratom in sestram.
Srednji otroci: srednji otroci so običajno bolj prilagodljivi in miroljubni. Ponavadi so dobri v pogajanjih in posredovanju v konfliktih, spretnostih, ki morda ne vodijo nujno v humor, lahko pa postanejo učinkoviti komunikatorji. Njihov humor, če je prisoten, je lahko subtilnejši ali bolj situacijski.
Najmlajši otroci: najmlajši pogosto pritegnejo pozornost, ko gre za humor. Statistično je večja verjetnost, da bodo razvili igrivo in humorno osebnost, ki išče pozornost z duhovitostjo in šarmom. Ker je manj obremenjen z odgovornostjo, se lahko najmlajši otrok počuti bolj svobodnega pri kršenju pravil, premikanju meja in zabavi.

Smisel za humor je vsekakor cenjena lastnost v otroštvu (in tudi kasneje). To je tisto, kar popestri vsako družinsko srečanje in vas neizogibno postavi v središče pozornosti. Eden ključnih razlogov, zakaj so mlajši otroci ponavadi najbolj zabavni, je ta, da odraščajo v družinski dinamiki, kjer so žarometi pogosto deljeni ali že osredotočeni na starejše brate in sestre. Da bi izstopali, se lahko zanašajo na humor in igrive norčije.
To iskanje pozornosti je pogosto nagrajeno s smehom in naklonjenostjo, kar krepi njihov komični razvoj. Za razliko od prvorojencev, ki so običajno vzgojeni z višjimi pričakovanji, imajo mlajši bratje in sestre morda več svobode, da so brezskrbni, kar lahko prispeva k bolj sproščenemu, humornemu pogledu na življenje.

Vendar ni vse v tem, da ste sprejeti kot najbolj duhovita oseba v družini. Včasih gre za to, kako vidite sebe. In najmlajši otroci v družini so prepričani, da so najbolj duhoviti. 46 odstotkov najmlajših otrok namreč meni, da so najbolj duhoviti v družini, med najstarejšimi pa le 36 odstotkov.
Naslednji podatek pa bi lahko nasmejal starejše brate in sestre: 17 odstotkov najmlajših v družini meni, da so najljubši otrok v družini. Med najstarejšimi je ta odstotek le 10 odstotkov. Ko pa gre za odgovornost, uspešnost, organiziranost in samozavest, so najstarejši otroci tisti, ki menijo, da so vodilni v teh lastnostih. Poleg tega najstarejši bratje in sestre po rojstvu mlajših pogosto postanejo mamini mali pomočniki in so mnogokrat prisiljeni prevzeti odgovornost.
Pozornost staršev se namreč vedno zlahka usmeri na najmlajše, zato so ti pogosto pod žarometi in imajo možnost, da se zabavajo, da so v središču pozornosti, so opozorili avtorji raziskave. Po drugi strani pa se morajo prvorojenci vsega učiti in naučiti sami.
Vir: miss7mama.24sata.hr
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV