Bibaleze.si

Kdaj naj otrok dobi vzglavnik?

Špela Gorenc Jazbec

Spanje in dojenje

1
31. 07. 2020 12.47

Kdaj otroku ponuditi prvi vzglavnik, kakšen naj bo, ali ga sploh potrebuje, so vprašanja, ki se pogosto porajajo staršem. V resnici ga otrok potrebuje takrat, ko glava ni več v ravni liniji s hrbtenico.

Vzglavnik ne sme biti previsok in mora biti ravno prav trd, da nudi primerno oporo. Nikakor pa ne sme biti anatomsko oblikovan.

Ko kupujete posteljnino za otroško posteljico ali zibelko, v katero boste položili svojega novorojenčka, je običajno v kompletu tudi manjši vzglavnik. Vendar je ta običajno res majhen in precej neuporaben. Pri novorojenčkih in dojenčkih jih večinoma sploh ne uporabljamo. Pod glavico jim ponavadi položimo zloženo bombažno pleničko, čeprav ta kot vzglavnik ne služi. Bolj je namenjena temu, da jo z lahkoto zamenjamo, če jo dojenček poslini, ali kako drugače umaže, saj je to veliko enostavneje kot menjati celotno rjuho. Pogosto se tudi zgodi, da se, še posebej tisti dojenčki, ki so ponoči precej aktivni, veliko obračajo in kobacajo po posteljici ter vzglavnik tako ali tako ne bi služil svojemu namenu.

Novorojenčku ponavadi pod glavo položimo zgolj čisto tetra pleničko.
Novorojenčku ponavadi pod glavo položimo zgolj čisto tetra pleničko.FOTO: Dreamstime

Znak za uporabo je položaj glave

Kdaj otrok vzglavnik resnično potrebuje, ugotovimo nekako tako, da pogledamo, kakšen je položaj njegove glave pri spanju na boku. Če mu glava visi navzdol in ni v ravni liniji s hrbtenico, kar se dogaja pri položaju na boku, lahko sklepamo, da bi ga otrok že potreboval. Ta vsekakor ne sme biti previsok, niti ne premehak, da se ne ugreza preveč, pa vseeno toliko mehak, da je dovolj udoben. Višino vzglavnika najlažje določimo glede na višino rame, kar pomeni, da je visok toliko, kot je prostora med koncem rame in vratom. Če boste izbrali pretanek vzglavnik, s tem ne boste naredili nič, saj bo glava še vedno visela navzdol. Če pa bo vzglavnik previsok, položaj glave zopet ne bo pravilen, saj bo glava v preveč pokončnem položaju. Izbira višine in trdote vzglavnika je zelo pomembna tudi pri otrocih, saj napačna izbira vzglavnika velikokrat prinese s seboj bolečine v vratu in slabše spanje.

Otroku vedno ponudimo običajen, ne anatomsko oblikovan vzglavnik.
Otroku vedno ponudimo običajen, ne anatomsko oblikovan vzglavnik. FOTO: Shutterstock

Težavo lahko rešimo s pleničko

Za majhne dojenčke so veliko bolj primerne pleničke. Več jih zložimo druga na drugo, tako z odvzemanjem ali dodajanjem na zelo preprost način lahko prilagajamo višino. Vendar pa je potrebno vedeti, da mali dojenčki za spanje na trebuhu vzglavnika nikakor ne potrebujejo, saj jim ta v primeru spanja na trebuhu, glavo, vrat, in posledično celotno telo sili v ekstenzijo oziroma nazaj iztegnjen položaj. Če se vaš dojenček med spanjem velikokrat obrne na trebuh, uporabo vzglavnika raje prihranite za pozneje. Prav tako je pomembno, da so pleničke ali vzglavnik položeni čez celotno širino posteljice. Tako pri obračanju iz enega na drugi bok glava vedno ostane na vzglavniku oziroma plenicah in ni nevarnosti, da bi v takem primeru glava zopet pristala v nazaj iztegnjenem položaju nekje na robu vzglavnika.

Kakšen je primeren?

Otroku vedno ponudimo običajen, ne anatomsko oblikovan vzglavnik. Saj za malo razvijajočo se hrbtenico anatomski vzglavnik nikakor ni primeren, saj bi uporaba le-tega lahko povzročila več škode kot koristi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 727