
Kdo da pobudo za postavitev skrbnika mladoletni osebi?
Področje skrbništva mladoletnih je urejeno v Zakonu o zakonski zvezi in družinskih razmerjih (Ur. L. RS, štev. 69/2004 – UPB 1). O postavitvi mladoletnega otroka pod skrbništvo odloča center za socialno delo, in sicer po uradni dolžnosti. Pobudo za uvedbo postopka lahko podajo matičar, upravni in drugi organi, kadar pri opravljanju dolžnosti izvejo za tak primer. V pobudi se navedejo vzroki za postavitev pod skrbništvo, lahko se predlaga tudi osebo, ki bi opravljala to nalogo.
S kakšnim namenom center za socialno delo išče drugega skrbnika otroku?
Namen skrbništva nad mladoletnimi osebami je, da se s skrbjo, vzgojo in izobrazbo vsestransko razvije osebnost mladoletnih varovancev in da se usposobijo za samostojno življenje in delo.
Kakšne kriterije mora izpolnjevati oseba, da postane skrbnik določeni mladoletni osebi? Je pomembno, da sta sorodnika?
Skrbnik ne more biti oseba:
- ki ji je odvzeta roditeljska pravica,
- ki nima poslovne sposobnosti,
- čigar koristi so v navskrižju s koristmi varovanca,
- od katere glede na njene osebnostne lastnosti ali razmerja z varovancem ali njegovimi starši ni mogoče pričakovati, da bo pravilno opravljala skrbniške dolžnosti.
Če je mogoče in če to ni v nasprotju s koristmi varovanca, se imenuje za skrbnika njegov sorodnik. Skrbništvo se lahko poveri tudi ustrezni pravni osebi, ki imenuje osebo, odgovorno za izvajanje skrbništva. Pri imenovanju skrbnika upošteva center za socialno delo želje varovanca, če jih je zmožen izraziti, ter njegovih najbližjih sorodnikov, če je to v njegovo korist.

Kako potem center spremlja, ali skrbnik dobro opravlja svojo dolžnost oz. skrbi za varovanca?
V okviru nadzorstvene pravice ima center za socialno delo naslednje naloge:
- stalni nadzor nad delom skrbnika,
- sprejemanje poročil o delu skrbnika, iz katerih mora biti razvidna skrb za varovanca,
- nadzor nad upravljanjem in razpolaganjem z varovančevim premoženjem.
Kdaj se skrbništvo nad mladoletno osebo preneha?
Skrbništvo nad mladoletnikom preneha, ko postane polnoleten, ali ko sklene zakonsko zvezo, ali ko ga kdo posvoji, ali če je postane roditelj in mu je z odločbo sodišča priznana popolna poslovna sposobnost.
V kakšnih primerih pa se določi skrbnika za poseben primer? (Je tu le vzrok prepir med starši in otrokom?)
Namen postavitve skrbnika za posebni primer je zaščita pravic in koristi otroka v primeru spora med njim in starši, za sklenitev posameznih pravnih opravil med njimi ter v drugih primerih, če so njihove koristi v navzkrižju (v postopku dedovanja, odtujitve, prodaje premoženja …). Center za socialno delo izda odločbo o postavitvi skrbnika za poseben primer, v kateri natančno določi njegove naloge in pooblastila. Skrbništvo za poseben primer preneha, ko preneha potreba, zaradi katere je bil skrbnik postavljen.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV