Zato ni presenetljivo, da je učenje pisanja proces, ki se pri malčku razvija nekaj let. Velja poudariti, da se otrok že zgodaj zaveda pomena različnih besed, jih razume, a še ne ve, kako bi jih sam izrazil.
Ko prvič zgrabi pisalo …

Vsi otroci pa začnejo kazati svoje pisalne spretnosti s čečkanjem po listu papirja, pri čemer tudi najbolj uživajo. S pomočjo staršev, ki jim ob tem pomagajo in jih vodijo, pa kmalu navdušeno ugotovijo, da poleg praskanja in čečkanja z vztrajnim ponavljanjem istih gibov lahko ustvarjajo tudi različne oblike in vzorčke. Okoli 3. in 4. leta starosti se čečkanje počasi spreminja tudi v pisano obliko. Starši lahko opazijo, da se malček trudi napisati prve prepoznavne črke, običajno tiste, ki so v njegovem imenu. Navdušenost nad novimi spoznanji pa ga bo spodbujala, da bo črke svojega imena pisal vsepovsod.

Medtem ko se njegovo razumevanje besed še naprej razvija, se bo kmalu naučil tvoriti tudi manj zahtevne besede. Večina malčkov se ob vstopu v vrtec in še pred prvim razredom osnovne šole nauči tvoriti besede in jih uporabljati za opisovanje slikanic, ki jih sami narišejo. Običajno uporabljajo velike tiskane črke in med besedami ne delajo presledkov. V šoli se kasneje naučijo tudi pisanja od leve proti desni, razlikovanja med velikimi in malimi črkami, kako pravilno delati presledke med besedami ter pravilno uporabljati svoj zapis. Z razvojem motoričnih sposobnosti njihova pisava postaja manjša in bolj razločna. Strokovnjaki pravijo, da s tem, ko krepimo malčkove bralne sposobnosti, krepimo tudi njegove veščine pisanja, saj njegov um vzpostavlja povezavo med tistim, kar sliši in posnemanjem ter spreminjanem tega v besede.
Starši: spodbujajte učenje pisanja
Kljub temu da nam je sodobni čas prinesel tipkovnice in skoraj ne uporabljamo več pisane besede, je zaradi otrokovega razvoja pomembno, da ves čas krepimo njegove sposobnosti ter ne zanemarimo pomena učenja besed in pisanja. Otroci se tako naučijo, kako misli prenesti v besedo in tudi kasneje v življenju nimajo težav. Vse to vpliva na otrokovo samozavest in odnos do šole.
Svojega malčka lahko pri učenju pisanja spodbujate tako, da mu ponudite barvice ali flomastre in vzpostavite čim bolj ustvarjalno vzdušje, v katerem bo, na svoj način, z veseljem ustvarjal raznovrstne oblike, črke in besede.

Če se z otrokom odpravljate na sprehod, s seboj vzemite krede različnih barv in ga spodbujajte, da z njimi riše, piše, barva … Večjo motivacijo bo imel za ustvarjanje, bolj se bodo razvijali njegova koordinacija, motorika in mišice rok, potrebne za pisanje besed.
Ali otrok potrebuje dodatno pomoč?
Znaki, da otrok pri učenju pisanja potrebuje dodatno pomoč, so naslednji: morda nespretno drži svinčnik v rokah, piše neberljivo, ima težave s koncentracijo, se izogiba pisanju, napačno črkuje besede, črke nimajo pravilnega zaporedja, opazite veliko vrzel med govorom in pisanjem, izjemno težko ali počasi piše …
Na te znake bodite starši pozorni predvsem ob vstopu v osnovno šolo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV