Če se pri otroku pojavijo uši, morajo starši obvestiti vrtec ali šolo, ki jo obiskuje. Starši morajo odpraviti ušivost pri otroku in temeljito pregledovati lasišče še ostalim otrokom v družini, saj se zelo hitro prenašajo. Uši ne letajo po zraku in ne skačejo, prenašajo se z dotikom glav, preko kap, glavnikov, blazin …

Zanimalo nas je, kaj lahko v primeru ušivosti naredijo vzgojiteljice v vrtcih. Odgovor smo poiskali v vrtcu pri osnovni šoli v Žireh:
"Ob odkritju uši v vrtcu vzgojitelj pokliče starše, ki otroka odpeljejo in poskrbijo za odstranitev uši. Na oglasno desko damo obvestilo, da so se v vrtcu pojavile uši, in starše prosimo za pozornost. Naknadno so o pojavu uši obveščeni starši oddelka, kjer so se uši pojavile. Ob pojavu uši damo v pranje igrače, čistilka pa temeljito počisti igralnico," je povedala pedagoška vodja vrtca Damjana Milardović.
Vedno pa starši ne reagirajo tako, kot bi bilo potrebno, in kljub ušivosti otroka pripeljejo v vrtec. Zanimalo nas je, kaj lahko vzgojiteljice naredijo v takih primerih:
"Tudi to se nam je zgodilo in to od takšnih, kjer bi to najmanj pričakovali. Vzgojiteljica je otroka sicer nekoliko šokirana sprejela, ampak se takoj posvetovala z menoj. Starše smo poklicali in so otroka prišli iskat ter ga odpeljali domov.
Pravijo, da starši v primeru pojava uši ne dobijo bolniške in baje je to problem. Tega seveda nisem preverjala pri zdravstvenih službah, tako da ne morem reči, kaj je res. Dejansko pa je problem, ker kroga širjenja uši ne moremo kar prekiniti in bi resnično potrebovali sodelovanje staršev in njihovo zavedanje, da je prav vsak odgovoren za preprečevanje širjenja . Še vedno pa najraje kažejo na vrtec ali šolo," je še povedala Milardovićeva.
Bolniška in uši
Vprašanje smo naslovili na Ministrstvo za zdravje RS. Vprašali smo, ali so starši upravičeni do bolniške, če ima otrok uši.
Mitja Vrdelja iz službe za odnose z javnostjo nam je odgovoril, da bolniški stalež za primer ušivosti otroka ni potreben, saj gre lahko otrok pri razuševanju že naslednji dan v vrtec ali šolo.

Odpravljanje ušivosti
Poklicali smo še v Lekarne Ljubjana, kjer nam je Nina Šterbenc povedala, da eno umivanje las s šamponom, ki odstranjuje uši, ni zadostno. S šamponom ali losijonom za odstranjevanje uši je treba lase umiti spet po tednu dni in nato še enkrat, saj se v tem času lahko iz ličink, ki so na lasišču še ostale, izležejo nove uši.
Poseg v otrokovo zasebnost
Vzgojiteljice in učiteljice ne smejo pregledovati otroškega lasišča, saj je to poseg v njegovo zasebnost. Kaj je vloga vrtca, šole in kakšno vlogo imajo starši pri odpravljanju uši, smo vprašali na Inštitut za varovanje zdravja RS.
Če se v vrtcu ali šoli pojavijo uši, kakšno vlogo imajo pri tem vzgojiteljice in učiteljice?
"Ob pojavu ušivosti v šoli ali vrtcu pogosto ni pravilno prepoznana vloga, ki jo imajo šola, vrtec in starši pri preprečevanju in odpravljanju ušivosti. Ključno vlogo pri odpravljanju ušivosti imajo starši, te vloge ne morejo nadomestiti ne vrtec, ne šola, ne zdravstvena služba, so jim pa lahko v pomoč.
Večina otrok dobi uši v domačem okolju, v kolektivu ali pa tudi izven ponavadi veliko prej preden se problem sploh zazna.
Izjemno pomembno je, da so starši oziroma skrbniki otrok, pri katerih se je ugotovila prisotnost uši takoj seznanjeni s tem ter da se jih pozove naj izvedejo ustrezne postopke razuševanja.
Tudi starše oziroma skrbnike preostalih otrok v skupini ali razredu, pri katerih se ni ugotovila prisotnost uši, se obvesti o pojavu uši v kolektivu.
Odkritje uši ali gnid na otrokovi glavi ne sme biti razlog, da se otroka pošlje domov, prepove gibanje ali izolira iz okolja.
Nikoli se javno ne izpostavi otroka, ki ima uši, ker se ne more z gotovostjo vedeti, katera oseba v kolektivu je vir za širjenje ušivosti.
Če se pri otroku v vrtcu ali šoli odkrije uši, otrok lahko ostane v kolektivu do prihoda staršev ali skrbnikov oziroma do konca pouka, starše pa se še isti dan obvesti, da takoj po navodilih in opisanem postopku izvedejo razuševanje. Otrok se lahko vrne v kolektiv takoj, ko je bil opravljen prvi postopek razuševanja.
Šola od staršev ne more zahtevati zdravniškega potrdila, da otrok nima uši," je povedala dr. Tatjana Frelih.

Ali vzgojiteljice in učiteljice lahko pregledujejo otroško lasišče?
"Osebje v kolektivu ni dolžno in nima pooblastila, da izvaja pregledovanje lasišča, saj gre za poseg v otrokovo zasebnost. Prav tako osebje v kolektivu (šola ali vrtec) ni dolžno in nima pooblastil za izvajanje razuševanja v kolektivu."
Kakšno vlogo imajo vzgojiteljice in učiteljice pri odpravljanju uši?
"Vzgojitelji v prvi vrsti nudijo informacije in podporo staršem oziroma jih preusmerijo, na za njihova vprašanja in težave, pristojne službe.
Če se pri otroku v vrtcu ali šoli odkrije uši, je potrebno starše oziroma skrbnike otroka še isti dan obvestiti, da takoj po navodilih in opisanem postopku izvedejo razuševanje. Prav tako je potrebno obvestiti tudi starše oziroma skrbnike preostalih otrok v skupini ali razredu, pri katerih se ni ugotovila prisotnost uši..
Vrtec ali šola na željo staršev v sodelovanju s šolskim ali otroškim dispanzerjem ali območnim zavodom za zdravstveno varstvo lahko izvede tudi izobraževanje za starše.
Staršem, ki sami niso uspešni pri razuševanju oziroma želijo pomoč, naj vrtec ali šola pomaga navezati stike s patronažno službo.
V primeru, ko starši nimajo materialnih virov za nakup preparatov za razuševanje, naj šolska socialna služba pomaga poiskati vzvode, ki so na voljo v skupnosti," je povedala Frelihova.
Ste se tudi vi že srečali s tem problemom? Vaše mnenje in izkušnje lahko delite na forumu.
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV