Vzrok za krvavitev je lahko tudi prehlad, če se otrok premočno usekne, ali pa seneni nahod. Do krvavitve pa lahko pride tudi pri nesreči med igro.
Kako ustaviti krvavitev?
Otrok se krvi lahko zelo prestraši, zato je pomembno, da starši ostanemo mirni, ga potolažimo, mu povemo, da ni nič hudega in da mu bomo pomagali. Otroka posedemo, mu z robčkom pokrijemo nosnici, s palcem in kazalcem stisnemo nos. Stisk nosu naj traja deset minut. S tem pritisnemo na krvavečo žilico, kar krvavitev zaustavi in naredi se krvni strdek na poškodovani žilici.
Na zatilje položimo krpo, ki smo jo zmočili s hladno vodo, ali vrečko ledu v suhi krpi. To zožuje krvne žile in ustavi krvavitev.
Če se v tem času krvavitev ne ustavi, je potrebno poiskati zdravniško pomoč. Ko uspešno ustavimo krvavitev, otrok ne sme drezati v nos, ne sme se usekniti, ker bi lahko spet začel krvaveti.
Krvavitev bomo hitreje ustavili, če bo otrok sedel. Če leži, se namreč poveča dotok krvi v glavo, zaradi česar krvavitev težje ustavimo. Otrok naj glave ne nagiba nazaj, saj mu tako lahko kri teče v požiralnik, kar lahko povzroči tudi bruhanje. Krvi naj otrok ne požira, ampak naj jo izpljune.
Kdaj so krvavitve nevarne?
Krvavitve iz nosu so nevarne, če se ne ustavijo, trajajo več kot 15 minut in se večkrat ponavljajo. Prav tako so nevarne, če ima otrok zaradi njih težave pri dihanju. Včasih so v ozadju lahko resna obolenja, kot so hormonske motnje, motnje strjevanja krvi, bolezni žil ali krvnega obtoka.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV