
Starost, s katero otroci pri nas vstopajo v osnovno šolo, določa zakon o osnovni šoli, ki pravi, da morajo starši otroka v 1. razred vpisati v letu, v katerem bo dopolnil šest let. Pri tem se lahko vstop v šolo odloži za eno leto, vendar le, če se ugotovi, da otrok iz zdravstvenih ali kakšnih koli drugih razlogov za šolo še ni pripravljen. Odložitev se lahko izvede tudi po tistem, ko otrok že obiskuje 1. razred.
Takšne zakonske določbe Slovenijo uvrščajo ob bok evropskih držav, v katerih začnejo otroci šolo obiskovati pri šestih letih, in teh je v Evropi večina. S šestimi leti tako začnejo hoditi v šolo otroci v vseh naših sosedah - Avstriji, Italiji, Madžarski in Hrvaški -, prav tako pa še v Belgiji, Češki, Danski, Franciji, Nemčiji, Grčiji, Islandiji, Liechtensteinu, Luksemburgu, Nizozemski, Norveški, Portugalski, Romuniji, Slovaški, Španiji, Švici, Turčiji in Irski.
Leto prej, torej s petimi leti, začenjajo z osnovno šolo otroci na Cipru, v Veliki Britaniji in na Malti. Leto pozneje kot pri nas, torej s sedmimi leti, pa otroci v šolo vstopajo v Bolgariji, Estoniji, Latviji, Litvi, Poljski, Finski in Švedski.
Najbolj zgodaj z osnovno šoli začno v Severni Irski, ki je sicer del Združenega kraljestva, kjer otroci s šolo začno že s štirimi leti.
V večini evropskih držav je predšolska vzgoja, ki jo izvajajo vrtci, obvezna, medtem ko pri nas ni.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV