Bibaleze.si

Levkemija 'napada' nemške otroke

J.G.

Malček

0
09. 07. 2009 08.15

Že 20 let otroci iz majhne nemške podeželske regije, kjer je Alfred Nobel izumil dinamit, zbolevajo za levkemijo bolj pogosto, kot kjer koli drugje na svetu. Nihče ne ve zakaj.

Levkemija v nemški regiji Elbmarsch prizadene več otrok kot drugod po svetu.
Levkemija v nemški regiji Elbmarsch prizadene več otrok kot drugod po svetu.
Levkemija v nemški regiji Elbmarsch prizadene več otrok kot drugod po svetu. FOTO: Reuters


Od leta 1989 so v nemški podeželski regiji Elbmarsch, ki leži približno 30 kilometrov od Hamburga, zabeležili kar 19 primerov otrok, ki so zboleli za levkemijo. To je kar tri- oziroma štirikrat več, kot je to običajno. „Tako pogosto pojavljanje levkemije je tu edinstveno. Nikjer drugje na svetu se to ne dogaja,“ je povedal Hayo Dieckmann, zdravnik iz bližnjega mesta Lueneburg.

Oblasti so na tem območju izvedle že številne študije in preiskave, vendar žal niso našle razlage, ki bi ji verjeli vsi. Območje je sicer znano kot središče za energijo in znanstvene raziskave. Tako še vedno ostaja neznano, zakaj je ravno ta regija sredičše izbruhov levkemije.

Je krivec jedrska elektrarna?

„Zveza občanov proti levkemiji v Elbmarschu - BI“ poudarja, da stojita na območju dveh kilometrov od regije jedrska elektrarna Kruemmel in znanstveni raziskovalni center GKSS . Verjamejo, da sta ravno ti stavbi krivi za tako pogosto levkemijo. Pravijo celo, da se je v centru GKSS pripetila jedrska nesreča le šest mesecev po katastrofi v Černobilu.

Borci proti levkemiji opozarjajo, da so se takrat iz centra razširili radioaktivni delci, saj ima center majhen jedrski reaktor v raziskovalne namene. Nesreča naj bi se pripetila 12. septembra 1986 in naj bi jo oblasti kasneje prikrile. „Ni prav, da se izogibajo odgovornosti. Težava je, da oblasti sodelujejo z jedrsko industrijo,“ je dejal Uwe Harden, krajevni politik socialnih demokratov in vodja BI kampanje.

Dva znanstvenika, dve preiskavi

Pri BI so želeli dokazati svojo hipotezo, da levkemijo povzroča domnevna nesreča. Zato so prosili jedrskega fizika iz Minska, Vladislava Mironova, naj preveri tla okoli centra. Odkril je radioaktivne snovi, ki po njegovih besedah „nikakor niso naravnega izvora“.

Vendar so pri GKSS takoj pripravili ofenzivo. Povabili so svojega znanstvenika, ki je na podlagi vzorcev prsti prišel do povsem drugačnega zaključka. Axel Gerdes, specialist za radioaktivne izotope na univerzi Goethe v Frankfurtu je povedal, da je sevanje na tem območju povsem „v mejah normale".

Jedrska elektrarna Kruemmel, ki je bila zaradi raznih motenj v delovanju že večkrat zaprta.
Jedrska elektrarna Kruemmel, ki je bila zaradi raznih motenj v delovanju že večkrat zaprta.FOTO: Reuters

Težke kovine

„Vendar pa,“ je priznal, „sem v vzorcih našel nekatere težke kovine: svinec, arzenik, cink, nikelj, krom in še nekaj podobnih.“ Te težke kovine so znanstveniki že prej povezali z levkemijo. Oblasti te nemške regije pravijo, da bi prisotnost teh kovin lahko razložili na povsem preprost način: v bližini GKSS centra je namreč kar 80 let stala tovarna z razstrelivi.

Prav tam je švedski kemik Nobel leta 1865 odkril dinamit. Tovarne razstreliv so znane po tem, da v ozračje spuščajo velike količine težkih kovin. Znanstveniki na centru GKSS ogorčeno spodbijajo obtožbe, da so prikrili jedrsko nesrečo na tem mestu leta 1986. „To je le mit. Tistega dne ni prišlo do nobene nesreče. Bil je običajen dan, kot vsak drugi,“ je povedal Iris Ulrich, biolog in tiskovni predstavnik GKSS.

Za toliko otro z levkemijo ni kriv nihče!
Za toliko otro z levkemijo ni kriv nihče!FOTO: Reuters

Vse zanikajo!

Konec leta 2007 so opravili državno inšpekcijo jedrskih elektrarn v Nemčiji. Ta je pokazala, da je pri otrocih, ki živijo v bližini jedrskih elektrarn, tveganje, da bi zboleli za rakom, močno povečano. Elektrarne povezavo zanikajo.

V Elbmarschu otroci medtem še vedno zbolevajo za levkemijo. Zadnji primer, za katerega je izvedela javnost, je z začetka letošnjega leta. Za levkemijo je zbolela šestletna deklica. „Številke so grozljive. To ni le naključje,“ je zgroženo povedal Harden. „Govorijo nam, da je to povsem običajno. Verjetno mislijo, da smo povsem nevedni!“ je še dodal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863