Bibaleze.si

Logopedinja svetuje, kako otroka spodbujati h govoru

Anja Apih

Malček

0
17. 04. 2023 05.00

Tokrat se vprašanja naših bralcev navezujejo na zgodnji govorni razvoj. Kdaj ukrepati, če pride do zaostanka v govornem razvoju, kako pomagati otroku, da začne govoriti več besed in na nekaj drugih vprašanj odgovarja Anja Apih, magistrirana profesorica logopedije in surdopedagogike. Kot logopedinja se usmerja na delo z otroki z zaostankom v govornem razvoju in artikulacijskimi motnjami. Na Instagramu vodi profil Logopednica.si, na katerem deli informacije o govornem razvoju otrok in koristne nasvete za starše.

Otrok govori

Do kdaj se razvija govor? 

Različna področja govora, jezika in komunikacije se razvijajo ob različnih starostih. Okvirno pa lahko rečemo, da se govorni razvoj zaključi pri petih letih. Takrat naj bi otrok usvojil slovnico maternega jezika in razvil bogato besedišče, ki se z odraščanjem in pridobivanjem izkušenj še dodatno širi. Petletni otrok naj bi imel usvojene tudi vse glasove, torej naj ne bi imel artikulacijskih napak. Če pri petletnem otroku opazite govorno-jezikovna odstopanja, obstaja majhna verjetnost, da so težave razvojne (kar pomeni, da se bodo z nadaljnjim razvojem rešile same) in takrat svetujem, da poiščete logopedsko pomoč.

Ali je treba ukrepati, če otrok, star 17 mesecev, še ne izgovarja nobene besede, ponavlja pa le nekaj medmetov? 

Otrok naj bi pri 17. mesecu izgovarjal vsaj 10 besed. Za besedo štejemo vsa oglašanja, ki jih otrok uporablja neprekinjeno, samostojno in z namenom. Torej če medmete uporablja za poimenovanje oseb in predmetov, jih lahko štejemo kot besede, tudi če niso izgovorjene pravilno (na primer če uporablja zlog 'ba' za poimenovanje žoge, to šteje kot beseda). Če pa ugotovite, da uporabljenih medmetov ne morete šteti kot besed, bi bilo ukrepanje smiselno. Vseeno pa število besed ni edini dejavnik, s katerim se ocenjuje otrokov govorni razvoj. Zelo pomembno je tudi, kako z vami komunicira in koliko razume. Če razume preprosta navodila in večino besed iz njegove okolice, če se odziva na vašo komunikacijo in ga osebe okoli njega zanimajo ter če pri njem opažate poskuse imitacije, lahko predvidevamo, da bodo besede kmalu sledile. Vseeno pa je pomembno, da se otrokov razvoj spremlja in da se ob odstopanjih poišče ustrezno pomoč. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kako pomagati 2,5 leta staremu otroku, da začne govoriti več besed? 

Najboljši način, da otroka spodbudite h govoru, je, da mu govor modelirate. To pomeni, da med igro in vsakodnevnimi dejavnostmi poimenujete predmete okoli njega in opisujete dogajanje. Bodite pozorni, da ob tem uporabljate kratke in preproste stavke. Čeprav otrok morda razume več, je pomembno, da modelirane besede in stavke prilagodite tako, da jih otrok lahko za vami ponovi. Otroka nikoli ne silite h govoru (na primer: "Reci žoga!") in zmanjšajte število vprašanj (na primer "Kaj je to?"). Na otrokov govor boste pozitivno vplivali s kakovostnim preživljanjem časa z njim. V kolikor pa se v govornem razvoju pojavljajo večja odstopanja, je pomembno, da se zavedate, da boste čisto sami otroku težko pomagali in da otrok potrebuje logopeda. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Zakaj otrok pri štirih letih še ne govori (nedonošenček)? Kako mu lahko pomagam? 

Razlogov, zakaj otrok pri štirih letih ne govori, je lahko več, vsekakor pa je to pomemben razvojni zaostanek. Za odgovor na to vprašanje bi potrebovala več informacij o otrokovem razvoju na drugih področjih ter o trenutnih težavah, s katerimi se otrok sooča. Svetujem, da se obrnete na otrokovega pediatra in prosite za delovni nalog za logopeda. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863