
Otroci so si med seboj različni. Nekateri prijateljstva sklepajo z lahkoto, drugi se malce sramežljivo obotavljajo ali pri tem potrebujejo pomoč, tretji pa tega enostavno ne znajo, ne zmorejo. Seveda so najbolj zadovoljni tisti starši, katerih otroci težav z vključevanjem v družbo nimajo, kaj pa drugi? Starši, ki opazijo, da je njihov otrok vedno nekje v ozadju ali ima velike težave z navezovanjem stikov, se morajo zavedati, da otrok potrebuje pomoč. Ne gre za 'čudnega' otroka ali samotarja, le malce opogumiti ga je potrebno in ga morda naučiti, kako se spoznava nove ljudi in prijatelje.
Sodelujte
Narobe je, ker nekateri starši mislijo, da bodo ali da morajo otroci kar sami od sebe sklepati prijateljstva. Včasih je potrebno, da se v to vključijo tudi starši. Najti morajo najboljši način, kako posredovati, da bodo še vedno spoštovali otrokovo voljo in njegovo osebnost.
Otrok naj obiskuje dodatne dejavnosti
Če je malček v nečem dober in uspešen, je to pravi balzam za njegovo samozavest. To pa pomeni, da ima tudi več možnosti za sklepanje novih poznanstev. Saj se ponavadi prijateljstvo razvije zaradi enakih interesov. Če ima vaš malček težave pri spoznavanju novih prijateljev in rad pleše, ga vključite v plesno šolo. Tam bo zagotovo lažje spoznal prijatelja kot na igrišču.
Svoboda izbire
Verjetno ste že slišali starše, ki so veselo razpravljali o tem, kako se njihov malček in njegov prijatelj razumeta. To je seveda odlično predvsem za družinske prijatelje, a čisto lahko se zgodi, da se vaš otrok in malček vaših najboljših prijateljev ne bosta razumela. Vaša edina naloga je, da to sprejmete. Malčka preprosta nista razvila simpatije eden do drugega, zato ne bosta morda nikoli najboljša prijatelja. Otrokova pravica je, da to spoštujete. Nikar otrok ne silite in prepričujte v čustva, ki naj bi jih do nekoga gojil le zato, ker vi tako želite. Še bolj neprimerno pa je, da starši zaradi takšnih ali drugačnih prepričanj preprečijo otroku prijatelja, katerega si je izbral sam.
Ni pomembno število
Vsak otrok ima svojo osebnost. Prav tako kot pri odraslih se tudi pri otrocih pojavljajo različne družbene potrebe. Ni nujno, da ima otrok veliko prijateljev, važno je, da ga ima in predvsem to, da ga je izbral sam, pa čeprav samo enega ali dva.
Bodite vzgled
Vsekakor so starši otroku najboljši vzgled pri iskanju in negovanju prijateljstva. Če imate prijatelje, s katerimi se radi in pogosto družite, jih obiskujete, praznujete rojstne dneve in se ob tem tudi obdarujete, je to dober vzgled otroku, kako negovati prijateljstvo.
Prijateljstvo je eden največjih darov v življenju. V odrasli dobi ima pomembno vlogo. Velikokrat se lažje obrnemo na prijatelja kot na bližnjega, v lepih in slabih trenutkih življenja. Prav je, da cenimo vsako prijateljstvo, ki se splete med najmlajšimi. Če pa malčki še ne znajo dobro 'spletati' prijateljstva, jih naučite, kajti to bo lepo darilo v kasnejšem življenju.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV