Starši bi vedno morali spodbujati malčka, ko poskuša nekaj novega. Tudi ko poskuša brati, oziroma oponaša branje knjig. Čeprav ne zna prebrati niti ene besedice, štiriletni Maj že veliko bere. Knjige drži v roki, občuduje slike in nato ponavlja dele zgodbe, ki so mu ostali v spominu. Njegova mama je zelo vesela in malčkove poskuse branja spodbuja.

To je edino pravilno, pravi Naomi Goldstein, izredna profesorica na univerzi Drexel v Filadelfiji. Imitiranje branja, kot temu rečemo, spremeni večerno prebiranje pravljic v obred, pri katerem sodelujeta starša in otrok. „Otroci te starosti običajno vskočijo. Zgodbo začnejo pripovedovati iz spomina, ali pa si dogajanje v njej razlagajo ob slikah," pravi.
Naj bere!
Kakorkoli že otrok spremlja knjige, ga spodbujajmo. Recimo mu, naj nam ali svojim igračam bere, ko pripravljamo večerjo ali se ukvarjamo z njegovo sestrico ali bratcem. Najlažje mu bo brati knjige, ki jih že pozna, zato mu nikoli ne ponudimo neznane knjige. Ko bere nam, kažimo zanimanje za zgodbo in ga pohvalimo, ker jo je sam prebral.

S tem naj se naše branje pravljic zvečer ali čez dan ne konča. Skupaj z njim berimo nove knjige in ga včasih prosimo, naj nam s pomočjo slik sam pove, kaj se dogaja v zgodbi. Občasno pokažimo s prstom na vsako besedo in jo izgovorimo poudarjeno. Tako se bo otrok začel učiti, kako govorjene besede povezujemo z zapisanimi.
Še preden se zavemo, bo res bral sam, in to ne iz spomina ali po slikah!
Vaše mnenje lahko zapišete na forum.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV