Verjetno ni mame, ki je ne bi vprašanja, kot so "Mami, kje je moj čevelj?" (ali barvice, ali videoigra), sčasoma spravila ob živce. Ko malčki dopolnijo pet let, počasi pričakujemo od njih, da bodo bolj odgovorni za svoje stvari. Včasih pa je videti, da so še bolj pozabljivi kot njihov dedek ali babica. Odrasli jim lahko pri tem zelo pomagamo.
Če je otrokova soba videti kot bi pred kratkim čez njo hrumel tornado, si otrok tudi težje zapomni, kam je kaj pospravil. In če mu sobo pospravimo mi, ni rečeno, da mu s tem ne bomo pomagali. Naučimo ga, da sobo pospravi sam. Ko nekaj naredimo sami, se tako še česa naučimo, zato ne pospravljajmo otrokove sobe in ne urejajmo njegovih stvari po svoje.
Pomoč naj ne bo samoumevna
Sprva lahko otroku pomagate, vendar naj vam to ne preide v navado. Ko se bo navadil pospravljati sam, bo tudi ugotovil, da si tako lažje zapomni, kam je kaj pospravil in bo stvari tudi hitreje našel. Da ne bodo stvari, ki jih potrebuje za šolo, skrivnostno izginjale, je dobro imeti mape z imeni posameznega družinskega člana.
Tja naj malček pospravi vse v povezavi s šolo, mapo pa nato postavimo na vidno mesto, nekam, kjer preživimo veliko časa, na primer v dnevno sobo. Včasih mu tja nastavimo še kakšen priboljšek ali zabavno sporočilce, da bo zjutraj z veseljem pogledal, ali ni morda česa pozabil.
Za male umetnike
Urejanje stvari in pospravljanje sta lahko tudi zabavna umetniška projekta. Večkrat kot ponovimo, da določena igrača sodi na določeno mesto, lažje si bo malček to zapomnil. Lahko mu priskrbimo nekaj škatel: v eno naj pospravlja plišaste igrače, v drugo kocke ali družabne igre, v tretjo spet kaj drugega.
Nato mu pomagajmo poiskati zanimive slike na spletu ali pa naj sam nariše nekaj, kar ga bo spomnilo, kaj je v določeni škatli. Sliko oziroma risbico nato nalepite na škatlo, da si bo še lažje zapomnil, kaj je v njej.
Stvari naj ima na dosegu
Vprašajmo se, kje malček uporablja določene stvari. Če rad riše in se igra v kuhinji, imejmo škatlo, v katero bo po končani igri pospravil igrače, barvice in vse ostalo, tam. Ni nujno, da je vse urejeno in videti popolno, pomembno je, da ve, kje je stvari pustil. Če jih bo lažje našel, nas bo tudi manjkrat spraševal, kje ima to in ono.
Kako pa ga vi učite pospravljati? Svoje izkušnje lahko delite na forumu.
Komentarji (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV