Bibaleze.si

Vrtec Montessori: Hiša otrok v Dravljah

Bilka Baloh

Malček

18
27. 10. 2009 14.00

Središče vsega je otrok, ki se uči sam, se svobodno giblje in si svobodno izbira delo. Maria Montessori je želela pomagati otroku, da sledi svojemu notranjemu razvoju v skladu s svojo naravo.

image (28)

Metoda Montessori

Maria Montessori je bila prva italijanska zdravnica – diplomirala je leta 1896. Vse svoje življenje pa je posvetila vzgoji otrok. Pred več kot sto leti je v revnem predelu Rima odprla prvo Hišo otrok.  Metoda, ki jo je razvila, se je kasneje poimenovala metoda Montessori. Kot najbolj pomembno je izpostavila pripravljeno okolje: otrok mora imeti predmete za delo vedno v svojem vidnem polju, da jih lahko doseže in z njimi dela. Vsi predmeti pa so pomanjšani in prilagojeni otroku. Mize, stoli, pohištvo, stekleni kozarci in vrči. Montessorijeva je vse prilagodila malčkom, saj jim je le na ta način približala dejanski svet odraslih.

Obiskali smo vrtec - Hišo otrok v Dravljah, kjer nam je direktorica vrtca Melita Kordeš Demšar, ki uspešno nadaljuje delo Marie Montessori, prijazno razložila, kakšna je vzgoja po metodi Montessori.

Za to metodo je značilno, da v njej osrednjo vlogo igra otrok. Drug zanimiv objekt je učitelj, ki je pasiven in začasno ukinja avtoriteto – predvsem zato, da otroka ne bi oviral in mu preprečaval, da se razvija sam. Učitelj je le mediator med otrokom in delom, ki si ga malček izbere. Otrokove lastnosti, ki jih lahko z natančnim opazovanjem vidimo in spoznamo, so del življenja in niso rezultat izobraževalne metode. Lahko pa nanje vplivamo s primerno vzgojo. Prvi pojav, ki se je pokazal v Hiši otrok (Cassa di bambini, 1907), v kateri je delovala Maria Montessori, so bile naravne značilnosti otrokove duševnosti.

"Duševnost je zelo spremenljiva in nestalna. Njene naravne značilnosti se v neugodnem okolju lahko popolnoma izgubijo. Preden se lotimo vzgoje, je v okolju potrebno vzpostaviti pogoje, ki bodo pomagali, da se pokažejo skrite značilnosti otroka. Dovolj bo že to, da odstranimo ovire. Odstranitev ovir je prvi korak in osnova vzgoje ter izobraževanja. Najprej moramo odkriti pravo naravo otroka. Šele potem je mogoče, da pospešujemo otrokov normalen razvoj." (Maria Montessoi, The Secret of the Childhood)

Ključni elementi pedagogike Montessori

Svoboda

Svoboda po Montessorijevi ne pomeni, da lahko otrok dela, kar hoče. To bi pomenilo prepustiti se na milost in nemilost otrokovi muhavosti in željam trenutka, ki ga vodi. Svoboda v okolju Montessori pomeni biti sposoben kontrolirati samega sebe. Odrasli v okolju morajo biti jasni, odločni, pošteni in dosledni, ko otroku postavljajo meje. Le tako lahko otrok razvije lastno samodisciplino. Za uspeh je nujno, da so tako starši kot vzgojitelji disciplinirani in odgovorni. Otroci se zgledujejo po odraslih v okolju in od njih s srkajočim umom v vsakem trenutku črpajo potrebne informacije.

Občutljivo obdobje

Občutljivo obdobje se pojavi v določenem obdobju otrokovega življenja in traja omejen čas. Ne moremo pa predvideti, kdaj bo nastopilo. Občutljivo obdobje velja za vse otroke, ne glede na raso, spol, versko pripadnost, družbo, ali razmere, v katerih otrok živi.

Srkajoči um

Otrokova sposobnost vsrkavanja je čudežna, vendar nas mora navdajati z opozorilom, kako odgovorni smo za svoje ravnanje z njim, kaj vse mu lahko damo v vsakem trenutku življenja. Otrok ne gleda in ne izbira, temveč vsrkava dobro in slabo in je kot pivnik. Sedenje, hoja in jezik so čudeži, ki se zgodijo sami od sebe. Ne glede na to, v katero okolje se otrok rodi, vsrka jezik in kulturo, ki ga obdajata.

Normalizacija otroka

Predhodna otrokova obdobja so vedno temelj za naslednje obdobje. Bolj ko zadostimo potrebam zdajšnjega obdobja, bolj bo otrok uspešen v naslednjem. Otrokovo življenje pred porodom vpliva na njegovo življenje po porodu. Otroci pri dveh letih se med seboj že precej razlikujejo. Razlike so odvisne od izkušenj in od starosti, v katerih so te izkušnje pridobili. Vse razlike med otroki izginejo takoj, ko se otrok zatopi v neko delo, ki ga zanima. In tako ostane samo ena "vrsta" otroka - normaliziran otrok.

Pripravljeno okolje

Okolje je tisti element vzgoje, ki otroku omogoča, da postane aktiven učenec. Učitelj je le dinamičen člen med otrokom in okoljem. Otrokovo okolje postane sredstvo za njegovo samovzgojo in samoizgradnjo, saj mu pomaga, da osvoji lastno samostojnost in se vključi v svobodno izbrane dejavnosti, ki pospešujejo njegov razvoj. V pripravljenem okolju Montessori vladajo svoboda, struktura in red, lepota, realnost in narava, materiali Montessori ter sodelovanje v skupnosti.

Se vam zdi vzgoja po montessorijevi metodi zanimiva? Zaupajte nam na forumu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863