
Ker je iz leta v leto zelo veliko nadarjenih otrok, ki pojejo pesmi, ki zahtevajo vrhunsko izpiljen glas, nas je zanimalo, kako sploh stopiti na glasbeno pot učenja petja, kdaj je pravi čas. Se mora majhen otrok strogo učiti petja ali lahko vse poteka skozi igro in vseeno osvoji znanje? Se otrokov glas z leti spremeni? Odgovore nam je pomagala poiskati zvezdniška žirantka v oddaji Slovenija ima talent, pevka in učiteljica petja Marjetka Vovk.

Kako starši prepoznajo, da je otrok glasbeno nadarjen? Lahko to že opazijo pri predšolskem otroku?
Nekateri otroci že zelo hitro pokažejo zanimanje za glasbo, radi plešejo, pojejo. Drugi to željo po izražanju prek glasbe pokažejo pozneje. Najbolj se glasbena nadarjenost na začetku opazi, če otrok pravilno "zadene" višine in dolžine not. To je prvi znak, da ima dober posluh. Se pa posluh tudi razvija in lahko z učenjem vplivamo na razvoj. Skozi leta prakse lahko povem, da glasbeno nadarjenost do velike mere lahko tudi razvijemo s trdim delom in pridobivanjem znanja. Sem zagovornica, da delo predstavlja veliko več kot sam talent.
Kaj si o nastopih otrok mislijo žirantje oddaje Slovenija ima talent?
Kako naj starši otroka usmerijo v glasbo?
Pomembno je, da otrok sam izrazi željo ali po petju ali igranju kakšnega inštrumenta. Ko sem bila še otrok, je bila edina možnost usmeritev v glasbeno šolo. Zdaj lahko otroka vključimo v glasbene delavnice, zasebne glasbene šole ali pa državno glasbeno šolo. Za vsakega otroka je izjemno pomembna izbira pravega mentorja, s katerim se dobro ujame in počuti, saj ta otroku pričara pozitivno izkušnjo ob stiku z glasbo. Velikokrat je prav od mentorja odvisno, ali bo otrok z veseljem prihajal na ure ali ne.

Na moji glasbeni delavnici Popsing se z majhnimi, predšolskimi otroki najprej učimo ljudske in otroške pesmi skozi "glasbeno hiško". Vse to počnemo skozi igro. Ker gre po navadi za manjše skupine otrok ali individualno učenje, se lažje posvetimo posamezniku. Pozneje pa začnemo prepevati pesmi popularnega žanra, ali v slovenščini ali angleščini oziroma drugih jezikih, za katere posameznik izkazuje morebitni talent. Po mojih izkušnjah ima otrok skozi pesmi, ki jih sam izbere in želi prepevati, ker so mu všeč in jih sliši na radiu ali vidi na televiziji, YouTubu, večjo motivacijo za vajo in s tem pridobivanje znanja kot skozi "zapovedan" učni načrt. Ker na svojih delavnicah nisem vezana na učni načrt, se lahko držim tega, da otroci najprej pojejo, kar želijo, in zato posredno uživajo in vase srkajo nezavedno bistveno več, kot bi sicer, saj jim tovrstno učenje predstavlja zabavo in motivacijo. Pevski zbor je spet izbira vsakega posameznika posebej. Če otrok izrazi željo in rad hodi na pevski zbor, je to super.
Kdaj je čas za solo učenje petja?
Otroci in njihovi starši se zelo različno odločajo, kdaj začeti dejavnost petja. Nekateri pridejo k nam že v predšolskem obdobju, nekateri šele v srednji šoli, nekateri pa tudi, ko so v zrelih letih. Vse je pravilno. Ko začutijo starši in otrok veliko željo po učenju petja, takrat je pravi čas.
Kako poteka učna ura? Se samo poje, uči pesmice na pamet ali mora poznati otrok tudi tone, note, prisluhniti določenemu zvoku, pravilno dihati ...?
Težko je opisati v nekaj povedih. Veliko se prilagaja tudi posamezniku. Na začetku ure se ogrejemo, delamo "tehnične vaje" za pravilno postavitev "pevskega aparata", potem pa se učimo različnih pesmi, naučimo se besedilo, melodijo, učenje pa poteka po posluhu, ne po notah. Petje, kot vsaka druga veščina, ki jo želimo obvladati, zahteva svoj čas učenja, leta učenja. Bistvo je, da v celotnem procesu učenja uživamo in nam osvajanje novih znanj predstavlja zabavo in izziv.
Je res, da se otrokov glas popolnoma spremeni v najstniških letih?
Seveda se spremeni, pri fantih je to še bolj opazno, pri dekletih manj. Po več kot desetih letih učenja in izkušenj prek poučevanja se mi zdi super, če se otrok petje začne učiti zgodaj, saj ima tako možnost večjega napredka in lažje oblikujemo pravilno pevsko tehniko. Seveda pa gre tudi za razvoj osebnosti, samozavesti. Svojim učencem poskušamo z mentorji, s katerimi delamo, v poznejšem obdobju predstaviti tudi odrske izkušnje nastopanja, priprave na nastop, soočanja s tremo in tako naprej.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV