
Medvedek Zdravko je znan po vsem svetu. Kakšno pot je prehodil danes in kako smo ga pri nas sprejeli? Na to Alenka Terčič, predsednica Društva medved Zdravko, s katero smo se pogovarjali, pravi: „Kako izmerimo otrokovo srečo? Z nasmehom na njegovem obrazu.“ K nam je prišel s pomočjo psihologinje Sabine Šilc, ki je sicer tehniko čustvenega osvobajanja (EFT) in pripadajoče tapkanje najprej uporabila pri odraslih in jo nato razširila še na otroke. Sabino so starši zadovoljnih otrok, ki so medveda Zdravka vzeli za svojega, izvolili za Sončno osebnost 2009.
Kakšna je zgodba medveda Zdravka?
Terapevtsko igračo – medvedka je ustvarila 11-letna deklica Christina Schilling. Luč sveta je sicer ugledal preko njenega očeta Tilla Schillinga, velikega poznavalca tehnike čustvenega osvobajanja (EFT ali po naše eftanje), ki jo je za pomoč otrokom uporabljal vsakodnevno. Christina je nekega dne pazila na sosedovega fantka, ki je še vedno lulal v hlače in se domislila, kako to tehniko približati majhnemu otroku. Na svojega starega medvedka je našila nekaj gumbov, da bi fantku tako lažje ponazorila akupresurne točke. S pomočjo Christininega pristopa je fantek prenehal lulati v hlače. Tako se je rodil TappyBear ali medved Zdravko. Ta je vmes postal že cel svetovni popotnik, metoda EFT pa je tako dobila otroški pristop.
Kakšen je videti medvedek Zdravko? Koliko starim otrokom je namenjen?
Zdravko ima koničasta ušesa in pogled, usmerjen naravnost naprej. Ta dokazuje, da medvedek pozorno posluša vsako otrokovo besedo. Njegove modre oči so globoke, zamišljeno razumevajoče in sočutne. Visok je približno 38 centimetrov in mehak, tako da ga lahko otroci objamejo in močno stisnejo k sebi. Je čisto poseben medvedek, s katerim otroci lažje izvajajo svoja čustva in občutke, ta pojav je v psihologiji poimenovan projekcija. Otrokom pomaga izražati stisko, tako da ti neprimernih vsebin ne potlačijo, svoje stiske lahko izrazijo tudi z eftanjem, ki deblokira energetski sistem in odstranjuje čustveno navlako. Če je medvedek vedno pri roki, se otrok z njim nauči reševanja težav in je primeren za vsa starostna obdobja. Ko pa je otrok mlajši, ga vodi odrasla oseba, starš, vzgojitelj, učitelj.
Kaj je tehnika čustvenega osvobajanja EFT/MTT?
Tehnika čustvenega osvobajanja – EFT je ena izmed tehnik meridianskega tapkanja – MTT. Te tehnike združujejo akupresuro in vzhodnjaška znanja o delovanju duše in telesa in zahodna, medicinska in psihološka znanja. Je enostavna, da se jo otroci hitro naučijo, uporabna pa je za pomoč v akutni situaciji, pa tudi za predelavo večjih travmatskih vsebin. Slednjih nikoli ne razrešujemo brez nadzora izkušenega terapevta, prav tako EFT ni nadomestilo za zdravniške napotke in recepte.
Kako eftanje poteka?
Med tapkanjem o svoji težavi govorimo, računalniško bi to opisali tako, kot da smo v datoteki, ki težavo opisuje. S tapkanjem motimo, spreminjamo elektromagnetno delovanje v telesu, tako da se ta program ne more več odvijati na star način, ali pa se povsem prekine. Torej če smo žalostni, to nehamo biti, največkrat zato, ker se med tapkanjem tema miselno 'obdela' in smo sposobni videti drugo plat zgodbe.
Kdaj in kako ste tehniko EFT/MMT in medvedka Zdravka pripeljali k nam v Slovenijo?
Od tega je že kar nekaj let, psihologinja in družinska terapevtka Sabina Šilc je tehniko tapkanja najprej začela učiti odrasle, potem pa uvidela, da bi bilo treba začeti že pri najmlajših. Če je otrok v stiski in si lahko pomaga sam, mu to daje dodatno podporo v razvoju. Kadar znajo otroci pomagati drug drugemu, to razvija socialnost in sočutje, če pa zna otrok pomagati odraslemu, ga pa to popolnoma osreči. Sabina Šilc je tako začela najprej sama delati z medvedom Zdravkom, nato je pritegnila prostovoljce in sedaj imamo že Društvo medved Zdravko. Poleg tega pa otrokom pri nas s tapkanjem pomaga še polž Tip Tap, ki pa je slovenska inovacija in registrirana znamka.

Kako gumbki – akupresurne točke na medvedku delujejo? Kakšna je tehnika tapkanja in zdravljenja?
Gumbki so opomnik otroku, kje so akupresurne točke. Otrok govori o svoji težavi, istočasno pa stimulira svoje točke. Zanimivo je, da tehnika deluje tudi, če otrok stimulira točke na medvedu, saj na medveda projicira svojo težavo. V Angliji so med takšno terapijo otroka spremljali skozi magnetno resonanco, ki je pokazala spremenjeno delovanje možganov – iz stiske v pomiritev – znotraj terapevtske seanse.
Reševanju katerih težav je tehnika namenjena?
Tapkanje uporabljamo pri vseh težavah, telesnih, psihičnih, odnosnih, vedenjskih, pa tudi pri vsakodnevnih aktivnostih, otrok lažje zaspi, če tapka, večji otroci pa tapkajo pred nastopom ali testom. Tehnika deluje na elektromagnetno valovanje v telesu in na programe v možganih, če lahko poenostavim s primerjavo z računalnikom.
Kaj je po vašem mnenju tisto, zaradi česar lahko otroci ob medvedku izrazijo svojo stisko?
Otroci nimajo problemov z izražanjem stisk, če jih le kdo posluša in zna k temu spodbuditi. Zdravko je vedno ob otroku, pri roki in otrok se navadi, da se mu izpove. V nekem vrtcu otroci Zdravku svoje težave povedo na ušesa, s tem jih dajo iz sebe in se veseli vrnejo v igro. Zanimivo je tudi, da Zdravka radi uporabljajo tudi mladostniki, še posebej, če ga imajo že od otroštva.
Kakšne so posledice čustvene navlake pri otrocih?
Dolgoročne in slabe. Včasih otrok doživi veliko hudega, pogosto pa je za otroka hudo nekaj, kar za odraslega ni. Te navlake se sčasoma veliko nabere in kasneje ga lahko ta ovira pri zadovoljnem življenju. Če otrok to navlako sproti odstranjuje, raste bolj zdravo in se bolje razvija.
Pri majhnih otrocih tapkanje poteka pod nadzorom odraslega.
Kdaj lahko otrok medvedka uporablja samostojno?
Otroci se tapkanja hitro naučijo in to znajo takoj, ko vsaj malo govorijo, hitro tudi začutijo olajšanje, hitreje kot odrasli, ker imamo mi veliko omejujočih prepričanj. Otroci pri tapkanju začutijo olajšanje, kar jih samomotivira za nadaljevanje in raziskovanje tehnike.
Kakšen je odziv na medveda Zdravka v Sloveniji?
Zdravkov je v Sloveniji okrog 200. Otroci jih imajo doma, doma so tudi v šolah, vrtcih, tudi v bolnišnice so že prišli. Odrasli pravijo, da so otroci nad njimi navdušeni, velikokrat dobivamo nova naročila z istih naslovov. Vsak Zdravko pa je malo drugačen, saj so ročno dodelani, otroci jih med seboj ločijo in jih najraje drug drugemu ne posojajo, saj je Zdravko le njihov.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV