Bibaleze.si

Merjenje in zniževanje telesne temperature

P.L.

Zdrav otrok

0
12. 02. 2020 08.52

Ko ima otrok vročino in je bolan, je pomembno vedeti, kdaj temperaturo meriti. Prav tako je pomembno, da veste, kdaj in kako se vročino znižuje.

Bolan otrok

Merjenje visoke telesne temperature

Najbolje je, če otroku merimo telesno temperaturo, ko je v mirovanju, to je dve uri po jedi. Otrok naj ne pije toplih pijač. Vsak napor lahko temperaturo še dodatno zviša.

Po navadi jo merimo pod pazduho, kjer je tudi najbolj realna. Normalna temperatura se giblje od 36,2 do 37,2 stopinje Celzija, pravi pediatrinja prim. Rasta Rakar Radešček,  avtorica knjige Moj otrok ima vročino. Dojenčku lahko temperaturo izmerimo tudi v ritki. Nežno vstavimo toplomer en do dva centimetra globoko v zadnjično odprtino. Vedeti pa moramo, da je temperatura, izmerjena v ritki, lahko tudi za pol stopinje višja, kot če jo merimo pod pazduho. Prav tako je za 0,2 do 0,3 stopinje višja temperatura, izmerjena v ušesu.

O vročini govorimo takrat, ko izmerjena temperatura pod pazduho presega 37,2 stopinje, v ušesu 37,5 stopinje in v danki pa 38 stopinj Celzija.

Telesna temperatura v različnih obdobjih dneva niha tudi za celo stopinjo.
Telesna temperatura v različnih obdobjih dneva niha tudi za celo stopinjo.FOTO: iStock

Regulacija temperature

Telesna temperatura v različnih obdobjih dneva niha tudi za celo stopinjo. Najvišja je praviloma zvečer, najnižja pa v zgodnjih jutranjih urah. To nihanje je posledica vplivov delovanja tako imenovane biološke ure, ki je usklajena z menjavanjem dneva in noči ter z zunanjimi vplivi.

Normalno telesno temperaturo in vročinske odzive kontrolira termoregulacijski center v možganih, ki deluje na principu termostata.

Pri nastanku vročine moramo ločiti dve obliki – predvsem zato, ker je način ukrepanja pri vsaki drugačen. O vročini govorimo takrat, kadar pride do motene funkcije termoregulacijskega centra zaradi dviga termostatske točke na višjo raven. Pri tem ima okužba vodilno vlogo. Pri okužbah bolnika mrazi, naježi se mu koža, ima hladne ude, slabo se počuti, toži o glavobolu, utrujenosti, bolečinah v mišicah. Otroci običajno lažje prenašajo vročino kot odrasli. Neugodje zaradi vročine se po navadi pojavi, ko ta preseže 39 stopinj Celzija.

Pri drugem načinu nastanka povišane temperature pa govorimo o hipertemiji. Do nje pride zaradi motenega oddajanja telesne temperature v okolico. To se lahko zgodi ob naporu, večji mišični dejavnosti, pri povečanem presnavljanju, vročinski kapi, pregretju, po obsežnih opeklinah ali drugih okvarah kože. Do tovrstnega zapleta pride še zlasti ob visoki temperaturi okolja in visoki vlagi, ki preprečujeta oddajanje odvečne toplote. Pri tej obliki bolnika ne mrazi, ampak mu je vroče, koža žari in se ne znoji.

V otroškem obdobju je uravnavanje telesne temperature nestabilno in to tem bolj, čim manjši je otrok. Novorojenček in majhen dojenček do tretjega meseca starosti sta lahko zelo resno bolna ob normalni telesni temperaturi, otrok v starosti od dveh do petih let pa ima vročino 40 stopinj lahko že pri običajni virusni prehladni bolezni.

Otrok z vročino potrebuje več tekočine, da se njegovo telo ne izsuši.
Otrok z vročino potrebuje več tekočine, da se njegovo telo ne izsuši. FOTO: iStockphoto

Zniževanje

Cilj zniževanja telesne temperature je zmanjšati neugodje bolnika in preprečiti vročinske krče pri občutljivih otrocih. Pri drugače zdravih otrocih običajno ne znižujemo vročine do 38,5 stopinje; izmerimo jo pod pazduho, če otrok nima posebnih težav.

Otrok z vročino potrebuje več tekočine, da se njegovo telo ne izsuši. Izsušitev namreč še dviguje vročino. Napitke naj si otrok izbere sam, najbolj pa mu bodo prijali tisti na sobni temperaturi. Pije lahko tudi sok rdeče pese, lipov čaj ali sok jasminovih plodov, ki v ljudski medicini že dolgo veljajo za zniževalce vročine.

Otrok naj bo lahko oblečen, perilo naj bo tanko in zračno. Temperatura bivalnega prostora naj se giblje okrog 20 stopinj Celzija.

Naravne metode

Mlačne kopeli

Otroka golega položimo v kad, temperatura vode naj bo okrog 36 stopinj Celzija, nato počasi prilivamo mrzlo vodo, dokler ne dosežemo temperature do 29 stopinj Celzija. Po nekaj minutah ga vzamemo iz kadi, dobro obrišemo in oblečemo. Nikar naj vas ne skrbi, da bi se otrok pri tem prehladil. Videli boste, da mu bo odleglo.

Mlačni ovitki

Otroka slečemo in zavijemo v rjuho, ki smo jo prej namočili v mlačno vodo. Čez to ga pokrijemo s suho rjuho. Počakamo nekaj minut in postopek ponovimo od dva- do trikrat. Nato otroka dobro obrišemo in oblečemo.

Nikoli ne smemo uporabiti preveč mrzle vode, ker je to lahko za otroka prehud stres.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863