
Klopi so zelo občutljiva bitja. Zimo prespijo, aprila pa se zbudijo in začnejo svoj nevarni pohod. Njihova aktivnost je odvisna od zunanje temperature. Najbolj so aktivni ravno takrat, ko se "zbujamo" tudi mi – maja, junija in julija. Najbolje se počutijo v vlažnih predelih mešanih gozdov do nadmorske višine 600 metrov.
Kako klop ugrizne?
Ugriz klopa ni boleč in ga ne čutimo. Klop pri ugrizu porine svoj "rilček" globoko v kožo in se tam zasidra z dvema kaveljčkoma. Opazimo ga šele, ko se napije krvi. Pri tem se lahko poveča z 1,5 na 6 milimetrov ali več v premeru. Na mestu, kjer vas je mala pošast ugriznila, lahko rahlo srbi. Danes je okuženih več klopov kot nekoč, vsi pa le niso. Klop lahko z ugrizom prenaša virus seroznega meningitisa oziroma meningoencefalitisa in lymsko boreliozo.
Klopni meningitis
Čas od okužbe do pojava prvih simptomov je od sedem do 21 dni. Bolezen poteka v dveh fazah. V prvi fazi, ko je virus v krvi, ima bolnik vročino, glavobol in otrpel tilnik. Po nekaj dneh, ko je bolnik brez vseh bolezenskih znakov, pa sledi druga faza bolezni. Virus se naseli v osrednjem živčevju in povzroča vnetje možganske opne ali možganovine. Z vbodom okuženega klopa vstopi virus v podkožje, kjer se razmnožuje in se preko limfe in krvi prenese do možganskih ovojnic in možganskih celic. Na srečo je večina obolenj blagih in mine brez zdravljenja v nekaj dneh, lahko pa pušča tudi neprijetne posledice. Glavobol je navadno v čelnem predelu, za očmi. Po navadi virusnega meningitisa ni treba zdraviti. Pozdravi se v dveh tednih in ne pušča večjih posledic. Z zdravili lahko blažimo glavobol in nižamo zvišano telesno temperaturo.

Lymska borelioza
Veliko bolj nevarna bolezen, ki jo ravno tako prenašajo okuženi klopi, je lymska borelioza. S povzročitelji lymske borelioze so okuženi klopi po vsej Sloveniji. V nekaterih predelih je okuženih več kot polovica odraslih klopov. Okužba oziroma znaki potekajo v več fazah, ki se lahko raztegnejo v mesece. Če bolezni ne prepoznamo ali je ne opazimo, se nezdravljena nadaljuje. Prvi znak je rdečina kože. Kaže se kot rdečina v nivoju kože, ki na sredini bledi, rdeči rob pa se širi v okolico – to je značilen kolobar, ki je lahko zelo velikih razsežnosti. Rdečina na koži pa ni nujna le na mestu ugriza klopa, lahko se pojavi tudi na drugih delih telesa ali pa jih je celo več.
Zdravljenje z antibiotiki
Bolezen uspešno zdravijo z antibiotikom, posebej če se zdravljenje začne zgodaj. Dokler so prisotne obročaste kožne spremembe, praviloma zadostuje zdravljenje z antibiotiki v obliki tablet, če pa so že prizadeti živčevje, srce ali sklepi, je pogosto treba dajati zdravila v žilo.
Kako preprečite ugriz klopa?
Nikar naj vam strah pred klopi in boleznimi, ki jih prenašajo, ne vzame veselja do sprehodov po gozdu ali igro. Ob upoštevanju nekaj preprostih nasvetov se boste tej majhni in nevarni živalici lahko izognili.
Otroka in sebe pred vsakim sprehodom po gozdu oblecite v svetla oblačila z dolgimi rokavi in dolgimi hlačami. Nikar ne pozabite na pokrivalo za glavo. Tudi če ste otroka skoraj "zamaskirali", ne pozabite na sredstvo proti klopom, s katerim ga namažite ali posprejajte. Če vas na sprehodu spremlja dojenček v nahrbtniku, ga zaščitite enako, če pa je v vozičku, uporabite za to namenjeno mrežo proti mrčesu.
"Forenzični" pregled
Ko se vrneta z gozdnega potepanja, otroka temeljito preglejte. Najbolj enostavno bo, če ga namesto zvečer stuširate kar po sprehodu. Ko ga pregledujete, naj bo na dobri dnevni svetlobi, pozorni bodite na pregibe, dele za ušesi in na intimnih delih. Če ste nepridiprava našli, ga morate odstraniti celega. Nikar ga ne skušajte izpuliti, ker vam to ne bo uspelo. Njegova glavica bo ostala v koži, ker je zasidran s kaveljčkoma, to pa lahko povzroči vnetje in gnojenje.

Odstranjevanje
Načinov odstranjevanja klopov je več. Položite kazalec na klopa in delajte majhne, hitre krožne gibe tako, da se klop med kazalcem in kožo vrti. Enako lahko delate z ovlaženim kosmom vate. Tako boste z draženjem zadka pri klopu sprožili refleks, pri katerem bo spustil kaveljčka in se sam odlepil.
Uporabite lahko tudi posebno pinceto za odstranjevanje klopov. Klopa primite s pinceto tesno ob koži in previdno izvlečite. Vendar nikar ne hitite; če ga boste hoteli odstraniti sunkovito, je več možnosti, da se bo zatrgal. Če ostane kateri koli del telesa klopa v koži, lahko povzroči ognojitev.
Nekateri poskušajo odstraniti klopa tako, da ga vrtijo v smeri urnega kazalca ali v nasprotni smeri, drugi kanejo na klopa kapljico olja ali sline. Ti načini odstranjevanja so uspešni predvsem v primerih, ko so klopi prisesani razmeroma kratek čas, manj uspešni od odstranjevanja s pinceto pa, kadar jih odkrijemo pozneje in so zariti globoko v kožo.
Zdravnik ni potreben
Zadnje čase so ljudje zelo prestrašeni, kadar najdejo klopa pri sebi ali otroku, zato hitijo k zdravniku, še preden ga poskušajo sami odstraniti. A tudi v ambulantah ne odstranjujejo klopov nič drugače, in če je ob ugrizu že prišlo do okužbe, je tudi zdravniki ne morejo preprečiti. Zato ni potrebno, da obiščete zdravnika, ko klopa odstranite. Pozorni pa bodite na rdečino – kolobar kjer koli na telesu, ne samo na mestu ugriza, ki se lahko pojavi še več tednov pozneje. V takem primeru pa nemudoma k zdravniku!
Previdno na gozdnih poteh, s primerno zaščito lahko še vedno uživate v naravi.
Kako svoje otroke pred klopi zaščitite vi oziroma kako klopa odstranite, če opazite, da se je že "vgnezdil"? Poklepetajte na forumu.
Komentarji (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV