Največja nevarnost pri padcu z enega od otroških 'prevoznih sredstev' je poškodba glave. Varnostna čelada lahko pri takem padcu zmanjša nevarnost poškodbe kar za 75 odstotkov.
Pri nas zakon določa, da morajo kolesarsko čelado nositi otroci do 14 leta. Strokovnjaki pa jo priporočajo tudi pri uporabi rolerjev, skirojev, rolk in podobnih otroških pripomočkov.
Nesreča ne počiva
Ne glede na to, koliko je vaš otrok star ali 'obvlada' motoriko, se nesreča lahko še prehitro zgodi. Ni pomembno, s katero aktivnostjo se ukvarja vaš otrok, naj bo vožnja kolesa ali kaj drugega, saj je skoraj vedno prisotna tudi hitrost. Čelada hitrosti ne bo omilila, bo pa ublažila poškodbo, če malček hitrosti ne bo obvladal. Ni pomembno, ali se otrok vozi po asfaltirani cesti, makadamu ali gozdni poti, vsak padec ima lahko določene posledice, tudi na mehki travi.
Kadar otrok pri določeni hitrosti z glavo udari v trdo podlago ali predmet, so poškodbe lahko blage ali hude. Otrok ima lahko le odrgnino, buško, ali iz rane krvavi. Ob udarcu v glavo pa lahko pride do hujšega pretresa možganov, možganske otekline, nezavesti, kome ali celo smrti. V primeru, da otrokovo glavo pri takem padcu ščiti čelada, so poškodbe mnogo manjše oziroma milejše.
Kako kupiti čelado?
Ko se boste odpravili v trgovino po čelado za otroka, ga vsekakor vzemite s seboj. Otrok naj čelado pomeri. Pravilno in trdno mora stati na njegovi glavi in v primeru, da zapiralo odpnete ter otrok glavo nagne naprej, mora čelada obstati na malčkovi glavi. Če tega nakupa še niste opravili, ga dajte čim prej. Čelade za otroke prodajajo v vseh specializiranih športnih trgovinah.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV