Bibaleze.si

Pravilno ravnanje z mesečnikom

N. K.

Malček

1
09. 03. 2015 08.07

Marsikaterim staršem se je že zgodilo, da so ponoči na hodniku našli otroka, ki je zbegano gledal na vse strani. V spanju lahko hodi večkrat na teden ali le občasno, zato je pomembno, da preprečite morebitne poškodbe.

Med spanjem ''potujejo'' možgani skozi pet faz.

 

To, da otrok hodi v spanju, je lahko nevarno, saj lahko odtava na ulico, najmanj, kar se mu lahko zgodi, je, da v spanju odtava v kopalnico in se polula kar na tla. Kar koli že počne, se tega ne bo spomnil, ko se bo zbudil.

Mesečnost je dedna

Ko spimo, gredo naši možgani skozi pet faz, prvo, drugo, tretjo, četrto in REM (faza spanja s hitrimi gibi zrkel), skupaj pa tvorijo celoten proces spanja. En zaključen proces traja približno od 90 do 100 minut, kar pomeni, da gre človek skozi štiri do pet procesov vsako noč. Mesečnost ponavadi izbruhne med globokim spanjem v tretji ali četrti fazi. V teh fazah je osebo zelo težko zbuditi in če jo uspete, se bo opotekala in bo za nekaj minut popolnoma izgubila občutek za prostor. Otrok začne hoditi v spanju približno uro po tem, ko ste ga uspavali in se lahko ''potepa'' od 30 sekund do pol ure.

Mesečnost je pogostejši pojav pri otrocih kot pri odraslih in ponavadi v najstniških letih izzveni. Če ste v spanju hodili vi ali vaš partner, se ne čudite, če bo vaš malček mesečnik. Drugi vzroki za hojo v spanju so: pomanjkanje spanja, preutrujenost, nestalni večerni obredi, določena zdravila, stres (mesečnost redko lahko povzročijo zdravstvene, čustvene ali psihične težave).

Poleg tega, da otrok hodi v spanju, lahko v tem stanju tudi govori, zelo težko ga je zbuditi, omamljen je, zbegan, neroden, če ga ogovorite, se ne odzove, sedi na postelji in ves čas ponavlja isto dejavnost, na primer si menca oči ali se razburja zaradi pižame.

Mesečnost je pogostejši pojav pri otrocih kot odraslih.
Mesečnost je pogostejši pojav pri otrocih kot odraslih. FOTO: iStockphoto
Mesečnik ima oči odprte, vendar ni tako kot v budnem stanju, obenem pa vidijo, da so v drugi sobi ali pa da so hkrati na več mestih.

Včasih ta pojav spremljajo tudi kratki premori dihanja med spanjem, močenje postelje in nočne more.

Poskrbite za varnost

Mesečnost sama po sebi ni nevarna, ampak ker otrok ni zbujen in se ne zaveda, kaj počne, lahko mimogrede pade po stopnicah ali skoči skozi okno. Prav tako strokovnjaki, ki so raziskovali ta pojav pri otrocih, poudarjajo, da hoja v spanju ne pušča nobenih čustvenih posledic.

Mesečnik se lahko zelo hitro spotakne, pade, odide sredi noči iz hiše ali se celo usede za volan (predvsem, če to počne najstnik). Zato preprečite poškodbe! Ne zbudite ga na hitro, ker ga lahko prestrašite, rajši ga nežno odpeljite nazaj v posteljo. Zaklenite vrata in okna, ne samo v otroški sobi, ampak v vseh, v primeru, če bi se odločil za potep. Da bi preprečili padce z višine, zagotovo ne sme spati na pogradu. Iz otrokove bližine odstranite ostre in steklene predmete, prav tako vse, ob katere bi se lahko spotaknil. Če imate v hiši stopnice, jih zaščite z varnostno ograjo.

Zdravljenje?

Če vaš otrok ne hodi pogosto v spanju, če ni prisotno nevarno početje, lahko pustite, da navada počasi sama izgine. Če pa se to zelo pogosto dogaja, vodi v dodatne težave in jih otrok ne preraste do pubertete, je priporočljivo, da se o tem posvetujete z zdravnikom. Prav tako se pogovorite z njim, če menite, da se z vašim otrokom dogaja nekaj čudnega ali pa če med stanjem mesečnosti za nekaj časa preneha dihati.

Otrokom, ki pogosto hodijo v spanju, zdravniki priporočajo, da jih zbudite točno ob določeni uri. To povzroči prekinitev spalne faze, kar pripomore k preprečevanju mesečnosti. V zelo redkih primerih se odločijo za zdravljenje.

Število ''nočnih pohodov'' boste zmanjšali tudi tako, da se bo otrok pred spanjem sprostil med poslušanjem nežne glasbe, da boste vzpostavili večerno rutino, da bo pravočasno v postelji, kar bo izboljšalo kakovost njegovega spanja, da zvečer ne pije preveč, še posebej pijač, ki vsebujejo kofein, da gre pred spanjem obvezno na stranišče (poln mehur namreč lahko tudi izzove hojo v spanju), da je otroška spalnica udobna in prijetna. Ko poskuša zaspati, se potrudite, da niste preveč glasni.

Ko zagledate otroka, kako tava naokrog, je najbolj pomembno, da ostanete mirni. Še enkrat poudarjamo – počasi, ne da bi ga zbudili, ga odpeljite nazaj v posteljo.

Otroka, ki hodi v spanju, ne zbudite, temveč ga nežno odpeljite nazaj v posteljo.
Otroka, ki hodi v spanju, ne zbudite, temveč ga nežno odpeljite nazaj v posteljo.FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863