Bibaleze.si

Najbolj nora izjava staršev!

M.K.

Malček

7
24. 01. 2013 07.47

''Ne dajaj rok v usta! Si si umil roke? Kako lahko pozabiš!'' Se prepoznate v teh besedah? Starši težko razumemo, kako si lahko malček po opravljanju potrebe 'pozabi' umiti roke. Kaj pa vi: ste sitni in zahtevate svoje ali menite, da ni nič narobe, če otrok zaužije nekaj bacilov?

Umivanje rok - 2

 

Njegova last, moja skrb

Dokler je otrok majhen, je vse, kar je njegovo, naša odgovornost in dolžnost. Straši smo tisti, ki moramo otroku pokazati, ga naučiti in nato tudi spremljati, pravijo razvojni psihologi. Znak zrelosti in odraščanja je prav to, da se otrok začne zavedati tega, da mora za določene stvari poskrbeti sam – pa naj bo to oblačenje, umivanje rok ali pospravljanje igrač. Skrb za vsakodnevno nego predstavlja pomemben del otrokovega razvoja, in čeprav vzame učenje osnovnih opravil veliko časa in nemalokrat tudi slabe volje (tako na strani staršev kot otroka), se bo vsak trud obrestoval.

Umivanje rok - 1
Umivanje rok - 1 FOTO: Profimedia
Najbolj problematično je umivanje rok

V središču aktualnega dogajanja je raziskava, ki jo je opravilo britansko podjetje Initial Washroom Hygiene. V raziskavo so vključili 1000 staršev in 550 otrok, starih od 7 do 11 let, v ospredju zanimanja pa je bilo umivanje rok. Rezultati so osupljivi: tri četrtine otrok si ne umije rok pred kosilom, več kot 40 odstotkov otrok si jih ne umije po opravljanju potrebe na stranišču (pri čemer je odstotek dečkov znatno višji od deklic), kar 90 odstotkov staršev pa meni, da ni nič narobe, če otrok 'dobi malo bacilov'.

Norost: 'Nič ni narobe, če otrok dobi malo bacilov'

To je nemalokrat slišana izjava, ki pa – po besedah zdravnikov – ne bi smela biti izrečena in povezana z higieno rok in nohtov. ''Že sama misel na to, da starši mislijo, da 'preveč' higiene škodi, je sama po sebi alarmantna. Na primer, virusi in bakterije, kot je E.coli, streptokoki in podobno, se prenašajo z rokami in lahko resno škodujejo zdravju,'' pa je ob rezultatih raziskave povedal njen vodja dr. Peter Barratt.

Zakaj, torej?

Zato, ker je umivanje rok osnovni in hkrati tudi najpreprostejši ukrep pri preprečevanju širjenja nalezljivih bolezni. Roke so poleg obraza najbolj izpostavljen del človeškega telesa in z mikroorganizmi, ki se na njih nabirajo, lahko okužimo sami sebe in ljudi okoli nas. Zato je zelo pomembno, da si jih pravilno in dovolj umivamo, vendar ne pretiravamo, kajti suha koža je še bolj občutljiva za bakterije.

Plakat? Zakaj pa ne!

Tako kot si vi umijete roke pred pripravo hrane, po uporabi stranišča itd., čim prej na vse to navadite tudi svojega otroka. Če mu boste zgled, bo umivanje rok tudi zanj postalo nekaj samoumevnega. Četudi malčki vedo, da si morajo umiti roke, pa večkrat 'pozabijo'. Morda se jim bodo vaše zahteve bolj usidrale, če se boste lotili plakata – naredite miselni vzorec, v katerem naj vsako puščico zapolni otrokova 'ideja' o tem, kdaj mora umiti roke. Plakat obesite na vidno mesto (npr. na zunanjo stran kopalnice), drži pa naj se ga cela družina.

Umivanje rok - 2
Umivanje rok - 2FOTO: Profimedia

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863