
Kako naj se prepričam, da moj otrok ponoči diha?
Otrokov organizem ponoči tako upočasni dejavnost, da je včasih zelo težko opaziti, ali otrok sploh diha. Na voljo je zvijača, s katero se lahko prepričate, da je z njim vse v redu: navlažite kazalec in ga podržite tik pred noskom spečega dojenčka. Njegov dih boste začutili kot rahlo sapico, svetujeta Birgit Gebauer-Sesterhenn in dr. med. Manfred Praun, avtorja knjige Velika knjiga o dojenčku.
Ali grem lahko z dojenčkom na sprehod tudi, kadar je temperatura pod ničlo?
Da, če ga dobro zavarujete pred mrazom. To pomeni, da mora nositi kapo, šal, rokavičke in topla zimska oblačila, ki grejejo vse telo. Zelo mrzel zrak je pogosto tudi zelo suh in lahko povzroči, da se koža na obrazu izsuši in napne. Zato pred sprehodom otroka dobro namažite z mastno kremo.
Če se odpravljate na sprehod z vozičkom, lahko pred odhodom voziček ogrejete, vanj položite dobro zatesnjen otroški termofor, ki bo še dodatno grel vašega dojenčka. A nikar ne pretiravajte – na mrazu ne ostanite dolgo, 20-minutni sprehod po sončku bo ravno pravšnji.
Kako pogosto naj kopam dojenčka?
Še pred 40 leti so bili prepričani, da je treba dojenčka kopati vsak dan. Danes pa ni tako. Dojenčka kopajte enkrat ali dvakrat na teden.

Kaj naj dodam vodi, v kateri kopam dojenčka?
Praviloma vam ni treba dodajati ničesar. Preverite, da je voda ravno prav topla, da se dojenček ne bo v njej opekel.
Če pa se odločite za kopel ali šampon, izberite takšnega z naravnimi, koži prijaznimi sestavinami, naravnimi olji in dišavami. Dodatke za kopeli uporabljajte zmerno.
Kako naj vem, kdaj je treba dojenčka previti?
Pleničko je treba zamenjati takrat, ko zaduhate, da je otrok opravil veliko potrebo. Sicer pa velja pravilo, da otroka previjamo na vsake tri ali štiri ure (razen ponoči, takrat previjamo le v primeru, da je otrok pokakan), da ritka ni predolgo na mokrem. Polna in mokra plenička je za otroka neprijetna, poleg tega pa ohlaja njegovo telo.
Kako naj očistim otrokov nosek?
Posušeno sluz odstranimo iz noska samo takrat, kadar otroka ovira pri dihanju in hranjenju. Najprej jo zmehčamo s fiziološko raztopino, potem pa iz vate oblikujemo tanek svaljek in en konec nežno in čisto malo potisnemo v otrokovo nosnico ter vrtimo. Lahko si pomagamo tudi z aspiratorjem. Vendar moramo biti zelo nežni in potrpežljivi, ker dojenčki tega običajno ne marajo.
Zakaj dojenček postane proti večeru nemiren, joka in se noče dojiti?
Številni dojenčki imajo tako imenovano kričalno uro, ki je na urniku vsak dan ob istem času, največkrat je to med 18. in 21. uro. Otrok se bo najhitreje pomiril, če boste vi ostali mirni. Vzemite ga k sebi in mu s telesnim stikom pokažite, da ste ob njem. Včasih pomaga masiranje trebuščka. Težave navadno izzvenijo, ko otrok dopolni tri mesece.

Otrok vedno obrača glavico na eno stran. Kaj naj storim?
Poskrbite, da mu bo postala zanimiva tudi druga stran. Ogovarjajte ga z njegove manj priljubljene strani in poskušajte pritegniti njegovo pozornost. Če boste to ponavljali večkrat na dan, "najljubše“ strani kmalu ne bo več. Če pa se otrok nikakor noče obrniti na drugo stran, se morate posvetovati z zdravnikom.
Ali naj ima otrok ponoči prižgano luč?
Zagotovo ne. Vir svetlobe bo dojenčka predramil. Hormon za spanje, melatonin, namreč nastaja v žlezi češarki v možganih samo, če je v prostoru dovolj temno. Čim svetlejši je prostor, manj hormona se sprošča.
Vaše mnenje in izkušnje lahko izrazite na forumu.
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV