Bibaleze.si

Napake, zaradi katerih otroci popustijo v šoli

S.B.

5KA

0
08. 11. 2021 09.50

'Kar je naučeno v mladosti, je vklesano v kamen,' pravi indijanski pregovor. Zato je zelo pomembno, kako bo otrok ali mladostnik dojemal šolo in sam proces izobraževanja.

sola, ucenje, risanje

Bo otrok šolo razumel kot nekaj mukotrpnega ali kot zakladnico znanja in dobre prakse, ki bo pripomogla k temu, da bo uresničil vse svoje cilje in sanje? Preverite, katere napake so pri tem ključne.

Začarani krog 

Najslabše, kar lahko mladostnik ali otrok v procesu šolanja naredi, je to, da sprejme svojo 'nesrečno usodo' in se preprosto vda slabim navadam – torej da zapade v krog slabih navad, iz katerega ne najde izhoda, saj v tem ne vidi smisla. Pozabi napisati zadnji dve ali tri domače naloge in ko prejme navodila za četrto, se mu sploh več ne zdi smiselno truditi, saj je po njegovem že tako preveč zamudil.

Vendar je to prav daleč od resnice. Nikoli ni prepozno, da vzamemo zvezek v roke in začnemo, kjer smo končali. Otroku poskusite razložiti, da se bo z vsakim dnem kopičilo vse več nalog in nepredelane snovi – prej ko začne 'odvijati klopčič' vseh teh obveznosti, ki čakajo nanj, boljše bo. Ko se bo lotil in odpravil prvo 'nadlogo', ki visi nad njim, se bo tudi bolje počutil. Samemu sebi se bo zdel koristnejši in samozavestnejši. In potem bo vsak naslednji korak proti zmagi lažji. 

Veliko je odvisno od samega odnosa šolarja do šole.
Veliko je odvisno od samega odnosa šolarja do šole. FOTO: Dreamstime

Osredotočanje na sedanjost in ignoriranje prihodnosti 

Seveda je lepo, če živimo v tem trenutku. In to je prav gotovo ena izmed lepih lastnosti mladosti. Ko smo mladi, se namreč požvižgamo na to, kako bomo živeli v prihodnosti, saj se niti ne zavedamo vseh življenjskih obveznosti in preizkušenj, ki pridejo z leti in zrelostjo. In prav je tako, saj je mladost obdobje, ko se lahko prepustimo sreči, druženju in brezskrbnemu uživanju. Vendar pa je vseeno treba določiti osnovne cilje in jim slediti. Treba se je vprašati, kaj je tisto, kar otroka veseli, in mu pomagati razumeti, kaj vse bo moral narediti, da bo dosegel sanje in uresničil cilje. Odrasli smo tu zato, da jim svetujemo, jih opomnimo in jih bodrimo, ko sami nekoliko zaidejo s poti.

Napačna percepcija ali videnje okoliščin 

Veste za tisto karikaturo z avtobusom, v katerem sedita dva moška? Eden gleda skozi okno na desni in vidi samo sive, gole skale in praznino ter je vidno nesrečen in nejevoljen. Drugi pa med vožnjo gleda v levo stran in skozi okno opazuje čudovit razgled s soncem in oceanom ter občuduje okolico, zelo je srečen. Tako je tudi v življenju. Vse je stvar percepcije oziroma tega, s katerega zornega kota bomo pogledali na situacijo ali okoliščine, v katerih smo se znašli.

Če bomo črnogledi in se nam bo vse zdelo brez zveze, bomo s takšnim odnosom kreirali vse okoli sebe. Tudi uspeh v šoli in odnose s sošolci ter učitelji. Če pa bomo tudi iz slabih izkušenj ali situacij poskusili izvleči kaj dobrega – če ne drugega, vsaj nauk za prihodnost – bo naše življenje prav gotovo bolj optimistično in prijetnejše. Zato poskusite otroka učiti, da je izjemno pomemben njegov odnos do šole, do snovi, učenja, sošolcev in učiteljev. Vse bo steklo lažje in bolje, če bodo pozitivno naravnani in odprti za sodelovanje. 

Pozitiven odnos do šole bo prav gotovo pripomogel k boljšemu uspehu..
Pozitiven odnos do šole bo prav gotovo pripomogel k boljšemu uspehu..FOTO: Dreamstime

Na spletni strani Osnovne šole Fram so zapisali nekaj koristnih nasvetov, ki vam lahko pomagajo pri uspešnem šolanju in pridobivanju znanja.

Osnovna navodila za uspešnost v šoli:

Redno obiskujem pouk.
Pri pouku imam zahtevane pripomočke.
Pozorno poslušam razlago in aktivno sodelujem pri pouku.
Skrbim za urejenost zvezkov in učbenikov.
Med poukom delam zapiske; doma jih dopolnim.
Poleg zapiskov in predpisanih učbenikov uporabljam še druge vire (knjige, leksikone, slovarje, revije, računalniško dostopne vire).

Kako se lotiti učenja?

Redno, vsak dan po pouku. Tako zmanjšam pozabljanje.
Prostor za učenje naj bo stalen, dovolj svetel, miren in primerno ogret.
Na delovni površini naj ne bo odvečnih stvari.
Učim se ob istem času.
Pred učenjem nove snovi ponovim staro snov.
Vnaprej si izdelam urnik učenja z odmori.
Pregledam vsebino učenja in si jo razdelim na manjše smiselne dele.
Po potrebi si pripravim dodatne vire (knjige, leksikone).

Kako si najbolje zapomniti naučeno snov?

Naredim si kratke povzetke ali miselne vzorce.
Temeljito (tudi glasno) preberem zahtevnejše dele snovi.
Pojasnim si nove besede; izpišem, česar ne razumem, in vprašam pri pouku.
Naučeno si skušam predstavljati z že znanimi pojmi v pisni, grafični ali stvarni obliki.
O snovi se pogovarjam tudi s starši, sošolci in prijatelji.
Učenje načrtujem vnaprej in se načrta držim.

Pa veliko sreče vsem pri usvajanju novega znanja in utrjevanju poti v lepo prihodnost. 

V preteklih mesecih je 16 učiteljev posnelo učni program devetletke v obliki 3- do 15-minutnih filmčkov. 12 predmetov smo posneli v obliki več kot 1100 videov, ki smo jih naložili na VOYO in jih poimenovali resnozabavna spletna učilnica. 

Staršem in otrokom tako na pomoč prihaja nova VOYO storitev, resnozabavna spletna učilnica, ki smo jo poimenovali 5KA. Z njo bodo otroci lažje, zabavneje in hitreje dopolnjevali in utrjevali svoje znanje. Tako jim bo ostalo več časa za športne aktivnosti in druženje s prijatelji. 

Vsebine 5ke bodo staršem in otrokom na VOYO na voljo kjerkoli in kadarkoli. Vsi pa se lahko poslovimo od stavka – NE ZNAM!

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855