Bibaleze.si

Kaj se zgodi, če silite otroka s hrano?

Mateja Kržišnik

Malček

4
26. 04. 2012 07.44

Na univerzah Pennsylvania in Appalachian so končali raziskavo, v kateri so sodelovali štiriletniki. Ugotovitev je naslednja: otroci bodo pojedli vse, kar ste jim naložili na krožnik, če jih le ne boste silili s hrano.

Največ otrok se brani sadja in zelenjave.

 

Izbirčna je polovica štiriletnikov!

Bi verjeli, da je izbirčna kar polovica štiriletnikov? Obdobje, ko otrok zelo previdno izbira, kaj bo pojedel in česa ne, je zelo naporno za starše, zlasti mame. In če je to za nas starše zaskrbljujoče (Zakaj ne je zelenjave? Zakaj ne je sadja? S čim vse to nadomestiti?), je to za otroka le še ena izmed običajnih razvojnih faz, ki bo prej kot slej minila. Strokovnjaki pravijo, da zagotovo do 8. oziroma 9. leta starosti.

Največ otrok se brani sadja in zelenjave.
Največ otrok se brani sadja in zelenjave. FOTO: iStockphoto

Je rešitev pisani krožnik?

Do približno 4. leta starosti boste lahko otroka prelisičili. Če boste skupaj zmešali stvari, ki jih otrok sicer nima rad, in porcijo še dodatno okrasili, vas bo skoraj zagotovo pričakal prazen krožnik. Slika se zamenja, ko otrok že ve, kako mu pripravljate hrano, ko pozna sestavine itd. Mnogokrat otroku kakšna hrana niti slučajno ni več všeč, ker je takšen dogovor v vrtcu – otroci se zmenijo, da ne bodo jedli zelene zelenjave (špinača, solata, brokoli). Res je, da mora biti hranjenje v tem obdobju za otroka zelo razburljivo doživetje, ki pa izključuje uvajanje še nepoznanih sestavin. Te bo otrok vzljubil lahko tudi šele po 20 preizkusih. Bodite potrpežljivi in mu omogočite izbiro – če bo imel ob zrezkih na voljo riž, krompir ali kruh, se bo lažje odločil, vi pa boste srečni, ker bo jedel. Veliko staršev pravi, da so otroci začeli uživati v hrani, ko so lahko sodelovali pri pripravi.

Z iznajdljivostjo se daleč pride ...

Večina otrok se brani sadja in zelenjave. Poskusite drugače – skupaj z otrokom priredite sadno ali zelenjavno večerjo. Otrok naj izbere, kar mu je všeč, potem pa skupaj narežita in razporedita kose po krožniku. Lahko jih tudi nanizata na nabodala in polijete s pečenimi drobtinicami, da bo vse skupaj bolj hrustljavo. Namesto vilic kupite zobotrebce z zastavicami, na katere napišite imena nabodal.

Le kdo ne je pice?

Pica je jed, ki jo bo marsikateri otrok navedel kot njemu najljubšo. Ker velja ravno nasprotno za sadje in zelenjavo, predlagajte malčku peko zelenjavne ali sadne pice! Skupaj zamesita testo in naribajta ali narežita zelenjavo, ki jo ima otrok rad. Namesto testa lahko uporabita rezine kruha, na katerega zložita zelenjavo (ki jo morata prej skuhati), jo potreseta s sirom in pečeta v pečici, dokler se sir ne stopi.

Svoje najmlajše boste zagotovo prepričali s pico vrtnih palčkov. Tukaj boste našli recept.

Ne silite otroka s hrano!

Če otrok nečesa ne je, ga ne silite. Raziskava, opravljena na univerzah Pennsylvania in Appalachian, je pokazala, da s siljenjem dosežemo ravno nasprotni učinek, ki samo še podaljša obdobje, ko bo otrok določeno hrano zavrača. Velika napaka, ki jo delamo starši je ta, da otroku v zameno ponudimo nekaj drugega, po možnosti sladkarije – če ne poje kosila, mu pustimo, da se naje piškotov. V primerih, ko otrok ne poje kosila, ker mu to pač ni všeč, mu svetujte, naj zaužije vsaj tisto, kar ima rad, v zameno pa mu ne ponujajte sladic. Nihče ne živi od zraka in če boste na list napisali vse, kar je tekom dneva zaužil vaš zelo izbirčen otrok, boste ugotovili, da tega niti ni tako malo.

Otroci bodo raje jedli tisto hrano, ki jo bodo pomagali pripraviti.
Otroci bodo raje jedli tisto hrano, ki jo bodo pomagali pripraviti.FOTO: iStockphoto

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855