Bibaleze.si

Nočna mora: uši so mutirale, odporne so na šampone

M. K./N. K.

Malček

2
07. 03. 2016 08.08

Čeprav se sliši nemogoče, toda dejansko se dogaja. Pri 99,6 odstotkov uši so zaznali, da so mutirale in da so neuničljive. Noben šampon jih ne premaga.

Uši

 

Uši
UšiFOTO: Thinkstock

V šamponih za uši so pogosto permetrin in piretrin, toda uši ostajajo na lasišču otrok kljub tema insekticidoma. Da se uši ni tako lahko znebiti, so Američani zaznali že v 90. letih, imeli pa naj bi jih tudi pri nas.


Na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje so zapisane največje zmote o ušeh, ki bi jih moral poznati vsak. Te male zajedavke zagotovo niso prenašalke bolezni in ne skačejo z glave na glavo. So plazeči insekti – ne poskakujejo, ne letajo in ne plavajo. Prav tako se je včasih govorilo, da jih imajo samo umazani ljudje – danes vemo, da ušivost ni več pokazatelj slabe higiene, saj se ne hranijo z umazanijo, ampak sesajo kri. Najljubša so jim mesta na zatilju, za ušesi, včasih tudi na vrhu človekove glave. V redkih primerih se naselijo tudi na obrveh, trepalnicah ali se skrijejo v moški bradi.

Uš se splazi z ene glave na drugo!

Uši se prenašajo z neposrednim stikom vsaj dveh glav. Prav zato je otroško okolje tako idealno za njihovo širjenje. Uši ne zanima, ali so lasje čisti ali umazani, ravni ali skodrani, last dečka ali deklice. Ko se naselijo v lasišče, začnejo sesati kri, s čimer povzročijo posamezniku hudo srbenje. Prenašajo pa se tudi s souporabo glavnikov, brisač, krtač, kap, klobukov in pokrival.

Čez noč se izleže 8 novih ušk!

Kdor je imel naglavne uši, ve, kako zelo težko se jih je znebiti – in da nenehno nastajajo nove! Biologi pravijo, da vsaka samica na noč izleže približno osem ovalnih jajčec, ki jih nato enega za drugim prilepi na začetek lasu. En teden traja, da se iz jajčeca razvije ličinka, ki jo v lasišču vidimo kot drobno belo kepico – to je gnida. Ličinke prav tako sesajo človeško kri in so po desetih dneh že sposobne zajedavsko osvajati in se razmnoževati.

Uši so majhne in hitre, zato jih boste težko ujeli …

Naglavne uši navadno odkrijemo zaradi vnetega praskanja po glavi. Jih je pa dokaj težko odkriti, ker so majhne in izredno hitre – tako hitre, da jih težko dejansko vidimo. Lažje je odkriti živa jajčeca (ki so kremasto rjave barve) in prazne jajčne lupine (ki so bele barve), ki se nahajajo na laseh. Lekarnarji pa svetujejo, da lase prečešemo z gostim glavnikom in nato skrbno pregledamo glavnik.

Kako se jih znebiti?

Za zdravljenje uši je na voljo kar nekaj preparatov – o njih se posvetujte s farmacevtom ali izbranim pediatrom, ki vam bo svetoval uporabo preparata, ki deluje tako na uši kot gnide in je prijazni do kože in lasišča. Na Inštitutu za varovanje zdravja pa pravijo še, da je poleg umivanja s šamponi in nege s posebnimi glavniki zelo pomembno ukrepati tudi z naslednjimi dejavnostmi:
• ne delite oziroma posojajte osebnih stvari, namenjenih predelu glave,
• svoje otroke poučite o tem, da naj ob igri ne tiščijo glav skupaj,
• redno češite otrokove lase z gostim glavnikom ter skrbite za redno higieno las,
• redno, lahko po umivanju, pregledujte otrokove lase,
• v bazenu naj otrok uporablja plavalno kapo,
• redno, pod vročo vodo čistite predmete, ki so bili v stiku z otroci.

Nujno je razkuževanje!

Ko se boste znebili teh malih zajedavk, poskrbite za razkuževanje vseh pripomočkov ali tako imenovanih kužnih virov: najbolje se boste tega lotili tako, da boste vse stvari, ki so prišle v stik z gnidami ali ušmi, namočili v vročo vodo, ustreza pa tudi pranje v pomivalnem stroji pri najvišji dopustni temperaturi. Učinkovito sta tudi kemično čiščenje in parno likanje ali vsaj 24-urna zamrznitev oziroma neprodušno zaprtje takšnih stvari v vrečko za vsaj dva tedna. V obeh slednjih primerih bodo uši poginile, saj ne bodo dobile hrane. V skrajnem primeru je potrebno stvari uničiti.

Uši
UšiFOTO: Thinkstock

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863