Bibaleze.si

Novi zakon o otroških varnostnih sedežih

Helena Adamič

Malček

20
28. 04. 2011 06.36

Si zaradi njih kdaj belite glavo? Kako tudi ne, ko pa so v osnovi določeni glede na otrokovo težo, zaradi česar je bilo včasih pri izbiri med starostjo in velikostjo težko najti srednjo pot. Novi zakon, ki za osnovno merilo pomembnosti šteje otrokovo višino, rešuje marsikatero težavo.

Da bo potovanje varno in prijetno.
Da bo potovanje varno in prijetno.
Da bo potovanje varno in prijetno.FOTO: iStockphoto
V določenih primerih prehodov iz ene skupine v drugo se starši pri nakupu otroškega sedeža znajdejo v zagati. Zlasti, ko je že osemmesečni dojenček za lupinico prevelik. Ali pa, ko je že starejši otrok, ki še ni dopolnil 12 let, višji od 150 centimetrov in se z glavo dotika stropa v vozilu. So prehodi med varnostnimi sedeži predpisani, kdo to nadzira in kdaj lahko, če policisti pri pregledu ugotovijo, da varnostnih pogojev nismo izpolnili, to tudi sankcionirajo? Za odgovore smo povprašali Franceta Kmetiča iz Avto-Moto zveze Slovenije.

Otroški sedeži so po podatkih AMZS razvrščeni v štiri skupine, prva od njih še na dve podskupini. Prva, označena z 0, je namenjena otrokom, težkim do 10 kilogramov in do prvega leta starosti, skupina 0+ pa otrokom do teže13 kilogramov in starosti leta in pol. Druga skupina, označena z I. je prilagojena otrokom, težkim od devet do 18 kilogramov od prvega do četrtega leta starosti, skupina III. zajema otroke z od 25 do 36 kilogramov telesne teže v starosti od šest do 12 let.

Zlasti v zimskih mesecih je lupinica zaradi vseh dodatnih oblačil hitro premajhna.
Zlasti v zimskih mesecih je lupinica zaradi vseh dodatnih oblačil hitro premajhna. FOTO: iStockphoto

Kaj pravi zakon?

102. člen starega zakona določa, da morajo biti med vožnjo v dvoslednem motornem vozilu z vgrajenim zadrževalnim sistemom otroci, mlajši od 12 let ali manjši od 150 cm, zavarovani z zadrževalnim sistemom, ki je primeren otrokovi telesni rasti in masi. Maja letos je EU sprejela novo direktivo o prevozu otrok, ki določa, da se morajo v varnostnih sedežih voziti vsi otroci do velikosti 135 centimetrov, lahko pa države članice predpišejo tudi strožje predpise. Zato bo 1. julija letos v Sloveniji začel veljati nov zakon o pravilih cestnega prometa, ki bo urejal tudi prevoz otrok, pravi France Kmetič z AMZS. Novi za razliko od starega zakona določa, da mora biti otrok, manjši od 150 centimetrov, zavarovan z zadrževalnim sistemom, primernim otrokovi telesni masi, starosti pa ne omenja več. "O tem, kaj je primeren sistem, zakon ne govori, gre pa pri tem za skupine sedežev," pravi Kmetič.

Preveliki za lupinico

Nekatere starše moti, da so njihovi dojenčki še pred prvim letom starosti za lupinico preveliki. France Kmetič pravi, da so skupine sedežev določene glede na otrokovo težo, vendar moramo upoštevati tudi njegovo velikost. Če je otrok prerasel lupinico, mu moramo zagotoviti sedež skupine I. „Bolj pomembno kot to, v katero skupino sodi sedež oziroma otrok, je, da se otrok vozi varno, kar pomeni, da je sedež dobro pritrjen v avto in da je otrok v njem varno pripet, kar pomeni, da mu varnostni pas poteka prek ramen in da je sedež primerno velik – zagotavlja tudi oporo otrokovi glavi. Policist ne more izreči globe, če pri prevozu otrok upoštevamo ta pravila."

"Pri prehajanju iz sedeža skupine 0 v sedež skupine I je priporočljivo, da je tudi sedež skupine I nameščen tako, da otrok gleda v nasprotno smer vožnje toliko časa, dokler ni prevelik in nima več prostora za noge," pravi Kmetič. Tak prevoz je bolj varen, saj otrok ob zaviranju ali trku s celotno težo pritisne na naslon sedeža. Če otrok pri teh primerih gleda v smer vožnje, pride do obremenitve ključnice, ki pri majhnem otroku še ni dovolj močna, da bi prenesla hude obremenitve.

Otroka tudi pred še tako kratko vožnjo pripnite z varnostnim pasom.
Otroka tudi pred še tako kratko vožnjo pripnite z varnostnim pasom. FOTO: iStockphoto

Ko smo preveliki za največji otroški sedež

Težavo predstavlja tudi druga skrajnost. Nekateri otroci so večji od 150 centimetrov, a tehtajo manj kot 36 kilogramov, pri čemer se ob sedenju v sedežu skupine III že dobesedno dotikajo stropa. Ali pa so manjši od 150 centimetrov, a pretežki, da bi vanj zlezli. Zakon sicer ne določa, kaj je primeren sistem otroškega sedeža, rešuje pa zato težavo glede višine in teže. "Slednja ni pomembna, pomembna je otrokova velikost, pravi Kmetič. Če je otrok večji od 150 centimetrov, mu otroškega varnostnega sedeža ni treba več uporabljati. Vsekakor ni namen uporabe otroških sedežev, da se otrok z glavo dotika stropa avtomobila, temveč je namen, da je otrok ustrezno zaščiten. To pa je tedaj, ko mu varnostni pas poteka prek ramena, in ne vratu. Za debelejše otroke pa poiščemo širše sedeže.“

Še nekaj varnostnih pravil

Na AMZS tudi poudarjajo pomen pravilnega pripenjanja varnostnega pasu otroku, ki v otroškem varnostnem sedežu sedi. S tem, ko ga vedno pripnemo, še pred tako kratko vožnjo, mu damo jasno vedeti, da mora to vedno storiti brez predhodnega opozorila. Enako mu pokažimo z zgledom. Če varnostni sedež nameščate na sprednji sedež v avtu, vedno izklopite varnostni meh, saj lahko ta ob morebitni sprožitvi povzroči smrtne poškodbe otroka.

Veliko staršev tudi razmišlja o nakupu rabljenega otroškega sedeža, saj novi niso ravno poceni. V osnovi so otroški varnostni sedeži uporabni do devet let, a le, če so ustrezno ohranjeni in niso bili nikoli udeleženi v prometni nesreči. Poškodbe, ki lahko na sedežu nastanejo, so namreč lahko tudi nevidne, zato ga po njej ni več priporočljivo uporabljati. Seveda lahko kupite tudi rabljenega, a le tistega, za katerega ste lahko povsem prepričani, da je še vedno varen, dobro ohranjen in nepoškodovan, še dodajajo na AMZS.

Tudi z rabljenim sedežem ni nič narobe, če je le dobro ohranjen in prej ni bil udeležen v trku.
Tudi z rabljenim sedežem ni nič narobe, če je le dobro ohranjen in prej ni bil udeležen v trku.FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (20)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863