
Opeklina ne prizadene samo kože na površini. Vročina prodre tudi do žil pod kožo in jih tako razširi, da iz njih uhaja brezbarvni del krvi (plazma). Pri manjših opeklinah se plazma nabere v mehurju, če je opeklina večja, pa kaplja z opečene površine. Hude opekline in oparine lahko izzovejo šok.
Najpogosteje so opeklinske rane, ki jih otrok lahko dobi kot posledica delovanja toplotne energije v obliki suhe vročine ali dotika kože z vročimi tekočinami, paro, vrelo vodo, oljem ... Največji delež med opeklinami pri otrocih in odraslih imajo oparine z vročimi tekočinami.
Kako naj ukrepamo, če se otrok opeče, smo vprašali dr. Miloša Pavlovića z Dermatološkega centra v Ljubljani.
Kateri so najpogostejši povzročitelji opeklin pri otrocih?
Najpogostejši povzročitelj opeklin I. in II. stopnje pri otrocih je sonce oziroma ultravijolični žarki. Drugi povzročitelji so manj pogosti, čeprav povzročijo težje opekline: ogenj, vrele tekočine, vroč štedilnik, kemične snovi, kot so močne kisline in luži poškodujejo usnjico, redko pa tudi globlja tkiva kože.
Kako ocenjujete resnost opeklin?
Opekline ocenjujemo na podlagi globine poškodbe kože. Običajno jih razdelimo na več stopenj:
Prva stopnja – poškodovana je le povrhnjica s pojavom rdečice in zmerne bolečine.
Druga stopnja – poškodovani sta povrhnjica in del usnjice – kaže se z mehurji, napolnjenimi s prozorno tekočino in izraženimi bolečinami.
Tretja stopnja – poškodovana je celotna koža z izgubo povrhnjice in podkožnega tkiva v različni meri – koža je belkasta, trda, brez zaznavanja občutkov in z občasnim izločanjem vijolične tekočine.
Drugi kriterij pa je površina opečene kože, izražena v odstotkih telesne površine, pri čemer ne upoštevamo površinskih opeklin.

Kateri del telesa je najpogosteje opečen pri otrocih?
Kadar gre za sončne opekline, so to soncu najbolj izpostavljeni deli telesa – obraz, uhlji, ramena, roke in hrbet. Pri drugih povzročiteljih so to običajno obraz in okončine.
Kateri so prvi nujni ukrepi, če se otrok opeče?
Najprej je treba odstraniti povzročitelja – ogenj, kislino, vrelo vodo … Nato vso opečeno površino hladimo z vodo, zato da vročina ne more več prodirati v kožo. Če si je otrok opekel prstek, prst enostavno postavite pod tekočo hladno vodo; če pa gre za večjo površino na telesu, pa v hladno kopel. Če je otrokova obleka prepojena z vrelo vodo, oljem, kislino ali lugom, previdno strgajte obleko z otroka. Ko ste ga ohladili, ga zavijte v čisto rjuho in odpeljite k zdravniku. Če je povzročitelj opeklin ogenj, je zelo pomembno ugotoviti, ali je otrok vdihaval dim – to je nujno stanje, ki zahteva takojšen sprejem na oddelek nujne medicinske pomoči. Pri razširjenih opeklinah je nujno nadomeščanje tekočine in elektrolitov.
Katere so najpogostejše napake, ki jih starši naredijo, ko se njihov otrok opeče?
Če se otrok opeče, je prvi ukrep, ki ga morajo storiti starši, ta, da odstranijo povzročitelja. Pogasijo ogenj, odstranijo toplotni vir, kemično snov …Takoj zatem je nujno poškodovani del telesa oziroma kože izprati in hladiti z vodo ter poiskati ali poklicati zdravniško pomoč.
Hladna voda zmanjša bolečine in preprečuje nadaljnjo poškodbo poškodovanih, vendar še vedno živih celic. Hladimo toliko časa, da ni več bolečin, ko prenehamo. Opeklino hladimo s hladno vodo temperature približno do 23 stopinj Celzija. Hladimo pod curkom hladne tekoče vode, če to ni mogoče, pa z brisačami, namočenimi v hladno čisto vodo.
Kaj pravite na različna domača mazila?
Nekatere raziskave so pokazale blagodejen vpliv pripravkov z aloe vero na celjenje opeklin. Drugače pa je edini pravilen način obravnave opeklin tisti, ki ga bo svetoval zdravnik.

Koliko je možnosti, da se pri otroku opečena koža popolnoma obnovi?
To je vedno odvisno od stopnje oziroma globine opekline. Vse opekline, ki poškodujejo globlje plasti usnjice, pustijo brazgotino. Vsaka okužba poveča tveganje za pojav brazgotine ne glede na prvotno stopnjo opekline. Vse opekline prve in nekatere druge stopnje lahko pozdravimo brez sledi. Čeprav je vedno možen pojav dolgotrajne ali trajne obarvanosti kože (hiperpigmentacija), posledice opeklin pa so odvisne tudi od pravočasne zdravniške pomoči.
Na katere varnostne ukrepe naj bodo starši posebej pozorni?
Otroka je treba vedno ustrezno varovati pred soncem (ustrezna obleka, kapa, zaščitne kreme) ter preprečiti vse možne stike z nevarnimi snovmi (kisline, močna čistila), vročimi tekočinami, predmeti ali ognjem.
Pozor!
Otrok se lahko popari že z vročim mlekom ali čajem! Nikoli ne puščajte posode s kavo ali čajnikom na dosegu otrokovih rok! Veliko prstkov in rokic je bilo že opečenih, ker je otrok povlekel za prt in nase zlil vročo tekočino. Likalnik in pečica sta vroča še dolgo po tem, ko ju ugasnete ali izključite iz električne napeljave. Pazite tudi na kuhalne površine, predvsem kadar je na štedilniku olje. Majhen otrok naj ne bo nikoli sam v kuhinji, kadar pečete ali kuhate!
Svoje mnenje lahko zapišete na forum.
Komentarji (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV