Oslovski kašelj je zelo nalezljiva bolezen, ki jo povzroča bakterija Bordetella pertussis. Bolezen je dobila ime po značilnem kašlju, ki spominja na oslovsko riganje. Prenaša se s kapljično okužbo, največkrat se pojavlja v majhnih epidemijah v predšolskem obdobju, vendar lahko prizadene tudi odrasle.

Kako ga prepoznamo?
Od enega do dveh tednov po okužbi se pojavi običajen prehlad z nahodom in kašljem, ki traja približno dva tedna. V tem obdobju je otrok najbolj kužen. Začnejo se tipični napadi kašlja, ki so močnejši ponoči. Napad kašlja lahko traja tudi do ene minute, vmes otrok hlasta za zrakom. Če je otrok starejši od 18 mesecev, bo morda že znal »rigati,« to pomeni, da bo med kašljem hitro zajemal zrak.
Za dojenčka pa je oslovski kašelj bolj nevaren, saj med kašljanjem ne zna loviti sape in se ga zato navadno zdravi v bolnišnici pod skrbnim nadzorom. Otrok po napadu kašlja pogosto bruha in ima rdeče in solzne oči. Kadar nima napada kašlja, se počuti relativno dobro.
Dolgotrajno kašljanje
Po tretjem tednu navadno bolezen ni več nalezljiva. Napadi kašlja začnejo počasi pojemati. Po naslednjih dveh tednih naj bi bil oslovski kašelj ozdravljen. Lahko pa se napadi kašlja ponavljajo še mesece, posebej kadar se otrok prehladi ali je preveč telesno aktiven. Zaščita pred ponovno okužbo ni doživljenjska.
Kdaj k zdravniku?
Oslovski kašelj je v začetni fazi težko prepoznati. Pri sumu nanj, ali kadar otrok kašlja dlje časa brez postopnega izboljšanja, morate obiskati zdravnika. Vedno pokličite zdravnika, kadar otrok, predvsem dojenček, med napadom kašlja pomodri.

Antibiotiki
Zdravnik lahko v zgodnjem stadiju bolezni postavi diagnozo samo na podlagi brisa iz nosu in žrela. Predpisal bo antibiotik in sredstvo proti kašlju. Za oslovski kašelj ni zdravila, vendar antibiotiki bolezen ublažijo in zmanjšajo njeno nalezljivost. To je zlasti pomembno, če je pri hiši tudi dojenček. Z antibiotikom je samo v začetnem stadiju mogoče uničiti bakterije in tako skrajšati bolezen ter zmanjšati nevarnost okužbe. Dojenčkom, ki so bili v stiku z obolelim za oslovskim kašljem, lahko zdravnik preventivno predpiše antibiotike.
Kako lahko pomagate?
Med napadom kašlja bodite z otrokom. Posadite si ga v naročje, med kašljanjem pa naj bo rahlo nagnjen naprej. Pri roki imejte pripravljeno posodo, če bo morda bruhal. Če bo otrok izbruhal večino hrane, ki jo je pojedel, mu obrok ponudite med fazo, ko nima napada.
Kadar ima dojenček napad oslovskega kašlja, ga položite v posteljico na trebušček z glavico navzdol in nekoliko privzdignjenim vznožjem. Ko kašlja, bodite vedno ob njem. Če otroka z oslovskim kašljem ne zdravite z antibiotiki, naj se med štiri ali večtedensko fazo kašlja ne druži z nezaščitenimi otroki in odraslimi in naj ne obiskuje vrtca in šole, dokler tega ne dovoli zdravnik.

Cepljenje
V Sloveniji so otroci trikrat cepljeni proti oslovskemu kašlju med tretjim in šestim mesecem starosti in nato še enkrat med prvim in drugim letom starosti.
Na Inštitutu za varovanje zdravja RS so povedali, da so v zadnjih letih pri nas zabeležili povečanje števila prijavljenih primerov oslovskega kašlja. V letu 2006 je bilo prijavljeno 551 primerov, v letu 2007 708 in 2008 181 prijavljenih primerov oslovskega kašlja. Najvišjo stopnjo obolevnosti so zabeležili pri otrocih, starih od 8 do 12 let.
V Sloveniji je sicer precepljenost proti oslovskemu kašlju visoka in se v zadnjih letih giblje okrog 95 odstotkov.
Svoje mnenje lahko zapišete na forum.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV