Bibaleze.si

Otroci debeli zaradi bisfenola A?

Mateja Kržišnik

Malček

0
21. 09. 2012 07.33

Ameriškim znanstvenikom je uspelo določiti povezavo med otroci s prekomerno težo in sintetično kemijsko spojino bisfenol A, ki se nahaj v različnih vsakodnevnih izdelkih: v steklenicah za vodo, otroških stekleničkah, plastenkah za vodo, posodah za shranjevanje itd.

Mamica in dojenček

 

Ameriški znanstveniki so v Journal of American Medical Association objavili študijo o povezanosti prekomerne teže pri otrocih s kemijsko spojino bisfenol A (krajše BPA). V njihovi raziskavi je sodelovalo skoraj 3000 otrok in mladostnikov, pri tistih z višjo koncentracijo BPA pa so odkrili znatno večjo verjetnost za debelost: otroke so razdelili v štiri skupine, od katerih je bilo 22 odstotkov takšnih, ki so imeli v urinu najvišjo stopnjo BPA in so bili prekomerno težki. Na drugi strani je bilo 10 odstotkov otrok, katerih stopnja BPA je bila najnižja in so imeli normalno težo.

Bisfenol se poleg plastenk nahaja še v steklenicah za vodo, otroških stekleničkah, športni opremi, posodah za shranjevanje, priboru (krožniki in skodelice), zobnih polnilih, lečah, zgoščenkah, plastenkah itd.
Bisfenol se poleg plastenk nahaja še v steklenicah za vodo, otroških stekleničkah, športni opremi, posodah za shranjevanje, priboru (krožniki in skodelice), zobnih polnilih, lečah, zgoščenkah, plastenkah itd.FOTO: iStockphoto
Polemike

Avtorji študije, ki so delovali pod vodstvom Leonarda Trasandea z newyorške medicinske fakultete so povedali, da "gre za prvo povezavo okoljske izpostavljenosti določeni kemični spojini z otroško debelostjo v nacionalno reprezentativnem vzorcu.'' Na vse skupaj se je takoj odzvalo Ameriško združenje za kemijo, ki je študijo zavrnilo z argumentom, da gre za odvračanje pozornosti od resničnih prizadevanj za reševanje pomembnih zdravstvenih vprašanj nacionalnega pomena. Izpostavili so tudi, da so avtorji študije priznali, da je debelost stanje, ki potrebuje čas, da se razvije, prav tako se jim zdi neprimerno povezati izpostavljenost BPA z debelostjo med ljudmi, ki že tako trpijo zaradi tega.

Kaj je bisfenol A?

Bisfenol A, krajše se uporablja BPA, se uporablja predvsem za pridobivanje plastike. Nahaja se v steklenicah za vodo, otroških stekleničkah, športni opremi, posodah za shranjevanje, priboru (krožniki in skodelice), zobnih polnilih, lečah, zgoščenkah, plastenkah itd.

Namesto plastične se odločite za stekleno embalažo.
Namesto plastične se odločite za stekleno embalažo. FOTO: iStockphoto
Kako pride v telo?

Kemična struktura bisfenola A je takšna, da deluje estrogensko – to pomeni, da posnema ženski hormon estrogen, zaradi česar povzroča motnje v hormonskem sistemu (moti delovanje žlez z notranjim izločanjem). Morda se zdi, da kemikalija ne more priti v telo, a vendar je problematična prisotnost bisfenola A v plastiki, ki je v neposrednem stiku s hrano in pijačo. Iz plastične embalaže se lahko namreč bifenol A izluži v živilo, še posebej pri višji temperaturi – ko na primer grejemo hrano, se pregreva ...

Najbolj nevaren za dojenčke

Doslej je bilo dokazano, da večja izpostavljenost bisfenolu povečuje tveganje za zdravje ljudi, povezuje se s sladkorno boleznijo, hibami pri rojstvu, fibroidi v materničnem tkivu, rakom na prsih, zmanjšano količino sperme in rakom na prostati. Posledica nezaželenih vplivov pa so največje prav na najmlajših, zlasti v razvoju možganov ploda in dojenčkov. Na Inštitutu za varovanje zdravja pravijo, ''da so znanstveniki ugotovili, da novorojenčki in dojenčki lahko presnavljajo BPA podobno kot odrasli pri vnosu, ki je manjši od 1 mg/kg telesne mase/dan. BPA prehaja skozi posteljico, njegova koncentracija je bila podobna koncentraciji BPA v krvi matere. Sposobnost vsrkanja BPA iz črevesja, je pri ljudeh tako odraslih kot otrocih in zarodkih zelo nizka. Iz teh podatkov lahko zaključimo, da BPA za otroke in nosečnice ni bolj nevaren z izjemo morebitnega škodljivega vpliva na razvoj živčevja in vedenje.''

Rešitev?

Če na nekatere stvari sami ne moremo vplivati, pa bomo zagotovo naredili korak proti zdravju, če bomo namesto plastenk kupovali in uporabljali steklenice. Steklo velja za enega najbolj zelenih materialov na planetu, prav tako je v celoti recikljiv in popolnoma varen – ne vsebuje bisfenola A, svinca ali drugih kemikalij, ki lahko pronicajo v tekočino. Na IVZ še opozarjajo, da smo pozorni na embalažo – najbolj nevarne so prav poškodovane plastične embalaže, zato v njih ne shranjujte živil, pri čiščenju takih posod pa se moramo izogibati agresivnim detergentom in intenzivnemu mehaničnemu drgnjenju. Ko kupujete živila, preglejte embalažo – poleg vseh oznak nekateri proizvajalci dodajo tudi napis 'BPA free' za embalažo, ki ne vsebuje bisfenola A.

Bisfenol se nahaja tudi v stekleničkah za hranjenje - pred nakupom preglejte embalažo in tako poskrbite za zdravje vaših najmlajših.
Bisfenol se nahaja tudi v stekleničkah za hranjenje - pred nakupom preglejte embalažo in tako poskrbite za zdravje vaših najmlajših.FOTO: iStockphoto

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 835