Moteče je, če se nikoli ne morete nič pomeniti s prijateljem, ker vas pri tem vedno znova zmoti malček. Včasih mislite, da se vam bo zmešalo, ker se resnično ničesar ne morete pomeniti s partnerjem do konca, ker v vajin pogovor vedno vskoči otrok. To se pogosto dogaja, ko je otrok star dve leti in da vam bo lažje: pri teh oz. štirih letih bo že znal malce počakati, ne da bi pozabil, kaj vam je želel povedati.
''Prosim, ne moti!'' pomeni za otroka, da bo razvil kratkoročni spomin tako, da bo misel shranil za nekaj minut kasneje.

Kako lahko zmanjšate število situacij, pri katerih vas ves čas moti?
S prijateljem se dogovorite nekje, kjer imajo tudi igrala.
S prijateljem klepetajta v lokalu, kjer imajo otroški kotiček, kjer lahko otrok riše. Ko je lepo vreme, se lahko dobite v parku, na igrišču, da se bo lahko otrok zabaval, medtem ko se vi pogovarjate.
Ustvarite moštvo.
Dogovorite se še z enim parom, ki ima otroka. Najprej naj otroka nadzirata ženski, da se lahko moška pogovorita, nato pa pol ure zamenjajte moštvo. Moška naj gledata, kaj počneta otroka, ženski pa lahko v miru klepetata.
Lahko pa si celo umislite varuško, medtem ko vi pijete kavo s prijateljico in klepetate.
Berite otroku knjige, ki vključujejo nasvete za lepo vedenje.
V knjižnici ali knjigarni poiščite slikanice in knjige, ki opisujejo in prikazujejo lepo vedenje.
Vrnite klic ob primernejšem času.
Namesto da se prepirate z otrokom, medtem ko se poskušate po telefonu z nekom pogovarjati, raje vrnite klic, ko bo otrok spal. Čas za pogovor si lahko priborite tudi tako, da otroka pustite, da nekaj minut gleda risanko ali igra računalniško igro. Odlična rešitev je tudi, da takrat otroku odprete predal, poln igrač, ki jih že dolgo ni videl.
Otroci kopirajo vedenje svojih staršev. Če ga vi pozorno poslušate, ko nekaj govori, bo to storil v pogovoru z vami. Če ga boste prekinili, se opravičite: ''Oprosti, ker sem te prekinil. Nekaj si mi govoril, nadaljuj ...'' Če boste imeli srečo, bo prevzel vaše le olikane navade. Ne pozabite na vljudnostne fraze: ''Prosim, hvala, oprosti, dobrodošel si ...''
Vztrajajte.
Da se boste lahko v miru pogovorili z nekom v prisotnosti otroka, se ne bo zgodilo čez noč. Bodite dosledni pri nekaterih stvareh in uspelo vam bo. Naučite ga, da je spoštljiv, vljuden in da počaka, da bo na vrsti. Pomembno je, da ga dovolj zgodaj naučite, da počaka in si zapomni, kaj je želel povedati. V nasprotnem primeru boste doživeli živčni zlom, ko bo starejši, ker ne boste uspeli končati niti enega stavka.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV