Se pogosto pritožujete in ste negativno naravnani?
Veliko staršev si želi srečnega, veselega in pozitivnega otroka, sami pa so vse prej kot to. Ne razumite narobe. Normalno je, da smo vsake toliko slabe volje, da nam stvari ne gredo od rok in imamo kakšen slab dan. Življenje vedno znova prinaša svoje izzive, s katerimi se moramo soočiti. Kako se z njimi soočamo in na kakšen način gledamo na življenje, pa močno vpliva na to, kako se bo otrok soočal s svetom. Če smo kot starši pogosto nergavi, negativno naravnani, če razmišljamo pesimistično in v vsem vidimo le slabo, potem bo otrok zelo verjetno takšen način razmišljanja, vedenja in čustvovanja ponotranjil. »Uh, kako grozno je vse skupaj, to življenje je eno samo mučenje.« »Od vedno nam je šlo slabo in tako bo tudi v prihodnje, ne vidim svetlih trenutkov.« »Z vami je toliko dela, sama zgaga ste.« »Ne zmorem več, preveč je vsega.« Takšni stavki močno vplivajo na otrokovo dojemanje sebe in sveta. Naučili se bodo, da je svet nepošten, grd in da je življenje ena sama borba. Zelo verjetno se bodo počutili krive, da se tako počutite, kar bo vplivalo tudi na razvoj samopodobe. Če želite otroke, ki bodo v svet zrli s pozitivnimi pričakovanji, potem boste morali začeti pri sebi. Vzgajajte otroke v pozitivnem duhu, spodbujajte jih k izzivom, k doseganju ciljev in k optimizmu. Pokažite jim, da je svet lep, a da je v največji meri odvisno le od nas samih, kako ga bomo doživljali.

Pričakovanja, cilji in ponos
Dejstvo je, da otrok potrebuje strukturirano življenje, saj ta daje občutek varnosti in obvladljivosti. V ta sklop spadajo tudi pravila, aktivnosti in dolžnosti, ki jih lahko kot starši začnete uvajati takoj, ko je otrok dovolj star. To pomeni, da otroku določite opravila ali več njih, ki so njegova dolžnost. Za začetek so povsem enostavna: umivanje zob, priprava oblačil za naslednji dan, urejena soba, pomoč pri zajtrku, pomoč pri domačih živalih in podobno. Sestavite jih otrokovi starosti primerno. Ne, pri tem ne gre za prelaganje ’bremen’ na otroka, pač pa za privzgajanje delovnih navad in kar je zelo pomembno, otrok na ta način spozna in začuti lastno vrednost. S tem, ko neko dolžnost opravi, ga pohvalite. »Odlično si naredil, bravo.« Otrok, ki ima priložnost dokazati svojo lastno vrednost, ima veliko več možnosti, da se razvije v pozitivnega in uspešnega odraslega.
Spodbujajte razumno tveganje
Vsak starš si želi, da bi kolikor le lahko znal in zmogel zaščititi svojega otroka pred vsem slabim. Pred padci, bolečino, negativnimi čustvi, neuspehi … A pri tem je treba najti mejo, saj se otrok, ki je ’zavit v vato’, ne bo znal soočati z življenjskimi neuspehi. Otrok potrebuje slabe izkušnje, ki ga naučijo, da je za dosego cilja potreben trud. Potrebuje izzive, skozi katere se nauči okusiti uspeh. Zato kot starši moramo upati popustiti vajeti in dopustiti otroku, da se nauči pluti z vsem, kar mu življenje prinese. Seveda ste ob njem še vedo vi, ko potrebuje pomoč, spodbudo, tolažbo, a opazujte ga z razdalje. Otrok se lahko nauči biti samostojen le tako, če je sam soočen z izzivi, doma, v vrtcu ali šoli. Ne pomilujte otroka na način: »Ubogi si, joj, kako se mi smiliš.« Na ta način bo ponotranjil, da je res ubogi, kar pa ne bo spodbudno za njegov razvoj. Otrok, ki se uči skozi svoje izkušnje, pri čemer ima na voljo tudi vašo tolažbo, ko jo potrebuje, lahko odraste v uspešnega odraslega.
Prirejeno in povzeto po knjigi How to raise kids with integrity (Trish Corbett), znanstvenih člankih o vzgoji in odraščanju v bazi člankov PsycARTICLES.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV