
O tem, kakšne oblike počitniškega varstva so na voljo v Ljubljani, kakšne delavnice bodo organizirane, kdo bo čuval otroke … smo se pogovarjali s Tanjo Povšič, strokovno sodelavko Mestne zveze prijateljev mladine Ljubljana.
Kdo organizira počitniško varstvo v Ljubljani?
Počitniško varstvo v Ljubljani organizirajo Mestna zveza prijateljev mladine Ljubljana in območne zveze prijateljev mladine Ljubljana (Center/Šiška, Moste Polje in Vič Rudnik).

Kateri programi bodo organizirani?
Organiziramo celodnevna počitniška varstva (Program Pet čutov = Pet na dan v Mladinskemu domu Nove Jarše, aktivne jezikovne poletne počitnice v jezikovnem centru MINT in celodnevna počitniška varstva, obarvana s kreativnimi delavnicami, ki potekajo na OŠ Ledina, OŠ Danile Kumar, OŠ Nove Fužine in OŠ Vič). Na voljo so tudi štiriurne delavnice (Obarvajmo otroštvo v kavarni in slaščičarni Pod vodo v City Parku, Špas urice na OŠ Ledina, Vrtiljak prostega časa na OŠ Vič) in dvourne delavnice (Arheozabava v Narodnem muzeju Slovenije).
Komu je namenjen program Pet čutov = Pet na dan, kje bo potekal, od kdaj do kdaj bo trajal? Kako bo poskrbljeno za varstvo otrok, prehrano?
Program Pet čutov = Pet na dan je program, ki je namenjen osnovnošolskim otrokom, saj je glavni poudarek na samostojni pripravi toplega, zdravega obroka, kar pomeni, da bodo otroci vključeni v vse faze priprave obroka: izdelovanje jedilnika, nakup hrane, priprave za kuho, kuhanje in potem seveda pospravljanje kuhinje.
Ker program temelji na tem, da otrok aktivira vseh pet čutov, ki jih imamo, bodo jutra namenjena telesni aktivnosti (otroci se bodo učili osnove športne borilne veščina aikido), popoldnevi pa glasbi ter ustvarjanju in izdelovanju glasbila.
Program se izvaja v Mladinskemu domu Nove Jarše, za otroke pa bodo poskrbeli za to usposobljeni vzgojitelji.

Kakšen program je Nikoli sam na počitnicah? Kaj vse bodo otroci počeli? Koliko stari otroci se lahko udeležijo tega programa? Kdo skrbi za varstvo otrok in kje bo potekalo?
Nikoli sam na počitnicah v Ljubljani je program celodnevnega počitniškega varstva, ki je namenjen otrokom od prvega do petega razreda osnovne šole. To je program, ki nudi tudi kopalno osvežitev in različne zanimive izlete, izvaja pa se na OŠ Nove Fužine.
Kdo bo vodil delavnice oz. kdo bo čuval otroke?
V vseh naših programih (celodnevnih, štiriurnih in dvournih) je za varstvo otrok zelo dobro poskrbljeno, saj bodo za otroke poskrbeli za to usposobljeni animatorji/vzgojitelji. Za vzgojitelje, ki so večinoma študentje ali že diplomirani pedagogi, socialni pedagogi, psihologi, tudi sami organiziramo kakovostna izobraževanja in usposabljanja, kjer dobijo še dodatna potrebna znanja za delo z otroki, skupino ali posameznikom, iz prve pomoči in požarnega varstva, za izvedbe kreativnih delavnic ipd.
Koliko stane varstvo otrok in ali je potrebna predhodna prijava?
Cena za celodnevno varstvo otrok je od programa do programa različna, štiriurne in dvourne delavnice pa so večinoma brezplačne.
Prijava je potrebna prav za vsak program posebej, saj edino tako lahko kakovostno delamo in zagotovimo potrebno varnost za otroke.

Imajo učitelji, animatorji, vzgojitelji vse kontaktne podatke od otroka?
Seveda imajo vse kontakte podatke, tudi takšne o določenih posebnostih posameznega otroka, na kaj morajo biti pozorni, kot so recimo alergije na določene snovi/hrano, različne bolezni, kot so epilepsija, astma in podobne.
Kako poskrbijo za razumevanje, nenasilno komunikacijo med otroki?
Naši vzgojitelji se morajo udeležiti izobraževanj, ki med drugim zajemajo tudi kakovostno komunikacijo in konstruktivno reševanje konfliktov. Otroci pa so seveda različni, pri tem nam največ lahko pomagajo njihovi starši, saj oni dejansko najbolje poznajo svojega otroka. Bolj ali manj pa so to situacije, ki so predvidljive, in nam prav zato posredovane informacije od staršev zelo koristijo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV