
Umivanje otrokovih zob – nočna mora mnogo staršev?
Ste med tistimi starši, ki se jim umivanje otrokovih zob zdi nekaj najtežjega in nemogočega? Ne glede na to, kako naporno je prepričati, navaditi in naučiti otroka ščetkanja zob, mirnost in predvsem vztrajnost se bosta obrestovali. Zobozdravnica Mirjam Kovačič pravi, da se moramo starši zavedati, da sta vzpostavitev dobre ustne higiene v zgodnjem otroštvu in privzgojenost dobrih higienskih navad najboljši popotnici, ki ju lahko damo svojemu otroku. "Če otrok vztrajno zavrača ščetkanje zob, bodite starši mirni in vztrajni. Ščetkanje dvakrat dnevno – podobno kot preizkušanje vtičnice s prstom – ni stvar pogajanj. Otrok ne razume dolgoročnih posledic slabe ustne higiene. Če naletite na težave, poskušajte spremeniti kraj čiščenja."
Kako na zdravje otrokovih zob vpliva prehrana?
O slabem vplivu sladkih pregreh in pijač na zobe je veliko napisanega in povedanega. A vendarle je pri otrocih malo drugače – veliko otrok je do drugega leta tesno navezanih na dudo in pitje iz stekleničk. Velika napaka, ki jo dela mnogo staršev, je, da ima otrok ves čas na dosegu rok polno stekleničko ali kozarec. Čeprav je čaj z medom zdrav, je tudi sladek – in če otrok po požirkih v časovnih presledkih pije sladke pijače (in ob tem poje še kakšen piškot, bombon itd.), ima v ustih ves čas sladkobo. Zobozdravnica zato svetuje, naj sladkarije in sladke pijače omejimo le na obroke ali pa "preprosto uvedemo pravilo »sladke nedelje«: to pomeni, da so sladkarije dovoljene le ob nedeljah oz. ob kakem drugem dnevu v tednu, za katerega se dogovorimo."
Namigi za pravilno čiščenje otrokovih zob
Zobozdravnica Mirjam Kovačič pravi, da mora biti čiščenje zob kolikor se le da zabavno. To je edini način, da se bomo skupaj z otrokom izognili stresu in uspešno dosegli cilj. Zato svetuje: "Ni treba, da čistimo zobe ravno v kopalnici, lahko v dnevni sobi na kavču ali zunaj na trati."

1. Izbira položaja
Otrok naj leži na hrbtu, glavo pa naj ima naslonjeno na mamin/očetov trebuh: v tem položaju se bo počutil varnega, mama/oče pa bo dobro videl/a v njegova usta. Takšna lega otroku omogoča vzpostavitev očesnega stika (ki pomeni še dodatno varnost) in svobodno premikanje nog. Nikogar ščetkanja ne more ovirati niti igračka, če se otrok z njo v naročju bolje počuti.
2. Zobna ščetka
Med 3. in 6. mesecem običajno zraste prvi zobek. To je tudi čas, primeren za nakup prve zobne ščetke. Izbrati jo moramo tako, da bo po obliki in velikosti glave primerna za otroško ustno votlino.
3. Kako umiti zobe?
Najprej s prstom odmaknite ustnico in lica. Ne bojte se seči s prsti otroku v usta, saj je to edini način, da boste bolje videli območje čiščenja. Tako bo manj možnosti, da bi otroka nenamerno ranili, s čimer se boste izognili morebitni negativni izkušnji.
Pri treh letih, ko so v ustih že vsi mlečni zobje, morate otroku še vedno vi ščetkati zobe. Če je otrok večji, naj vam sedi v naročju, sicer je najboljša lega, opisana v prvi točki.

Imejte v mislih …
… da "pogosto uživanje sladkarij in sladkanih pijač pomeni povečano tveganje za razvoj kariesa". Ali kot pravi zobozdravnica: "Z dajanjem sladkarij otrokom povečujemo tveganje za nastanek kariesa. Če otrok joka, ker mu odrečemo sladkarijo, ne trpi. Če otrok joka zaradi bolečine v zobu, zagotovo trpi.“
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV