
Serotonin je biogeni amin, ki ima v človeškem organizmu vlogo tkivnega hormona in živčnega prenašalca. Ime izhaja iz njegovega učinka na krvni tlak; serotonin je snov, ki jo najdemo v serumu in ki vpliva na tonus krvnih žil. To snov imenujemo tudi "hormon sreče," saj igra glavno vlogo pri občutenju sreče. Če ga imamo dovolj, nas prevevata zadovoljstvo in dobro razpoloženje.
Zaradi serotonina smo bolj sproščeni in se bolje počutimo, prav tako tudi bolje spimo. Če ga je v možganih premalo, se naše razpoloženje dokaj hitro poslabša, če je pomanjkanje preveliko, lahko postanemo celo agresivni. Čim več ogljikovih hidratov in čim manj maščob pojemo hkrati, tem več serotonina bo nastalo.

Večerja, bogata z beljakovinami
Serotonin deluje na možgane tako, da jih pomirja, stopnjuje razpoloženje in spodbuja zaspanost. Nekatere vrste živil, bogate z beljakovinami, vsebujejo aminokislino triptofan, ki je potrebna, da se tvori serotonin. Največ jo je v puranjem in piščančjem mesu, v jajcih, mleku, siru in soji.
Če pa hrano, bogato z beljakovinami, zaužijemo skupaj s hrano, ki vsebuje veliko ogljikovih hidratov, bo ta omogočila lažjo pot triptofana do možganskih celic in zvišala količino serotonina.
Raziskave so pokazale, da obrok hrane, bogate z ogljikovimi hidrati skupaj z zmerno količino beljakovin, pripravi telo na spanje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV