Prvošolci se v učilnicah osnovne šole učijo predvsem socialnih veščin, ki jih bodo potrebovali vse življenje. Učijo se tudi reda, komunikacije, ekipnega sodelovanja, odgovornosti in samostojnosti. Čeprav letošnje leto vaši otroci v šolske prostore vstopajo v izrednih razmerah, je še toliko bolj pomembno, da starši ne pozabimo na vse tiste lepe reči, zaradi katerih nekateri otroci odštevajo dneve do druženja s sošolci.
O šoli se pogovarjajte na pozitiven način
Otroci veliko čutijo tudi skozi mimiko, ton glasu in način govora, kadar starši ali drugi odrasli spregovorijo o določenih temah. Če boste o šoli govorili togo, zdolgočaseno in ob tem sukali z očmi, bodo otroci šolo tako tudi dojemali. Če boste o učiteljih in drugih zaposlenih na šoli govorili zviška in nespoštljivo, se bodo tega od vas naučili otroci, zato se pozneje ne sprašujte, od kod takšno ali podobno vedenje. O šoli je treba govoriti pozitivno in radostno, da bodo otroci pridobili zaupanje vanjo, da se bodo tam počutili varno in dobro. Na prvem mestu je namreč njihovo počutje in prav je, da se v ustanovi, v kateri bodo pustili večji del svojega otroštva, počutijo sprejeto in prijetno. Povejte jim kakšno prigodo iz lastnega otroštva, ki se vam je pripetila v šoli, pripovedujte mu o tem, koliko zanimivih, igrivih, neverjetnih in zabavnih situacij jih čaka. Pa prijateljev in morebitnih simpatij.

Ne storite za otroka nič, kar lahko stori sam
To pomeni, da naj bodo šola in šolske obveznosti otrokova odgovornost. Vsekakor mu stojte ob strani in ga usmerjajte, vendar ne prevzemajte odgovornosti pri opravilih, ki jih lahko stori sam. Vsak dan, ko pride iz šole, naj doma preveri torbo, jo očisti (vseh papirčkov, ostankov malice ipd.) ter pripravi za naslednji dan. Najboljše je, če otroku doma uredite kotiček s pisalno mizo, nad katero naj ima nalepljen urnik šolskega pouka. Tako bo vsak dan lahko preveril, katere potrebščine potrebuje za naslednje jutro. Ravno tako mu pomagajte, pa vendar počasi začnite prepuščati tudi izbiro oblačil. Vsekakor opomnite, če bo pri izbiri popolnoma zgrešil (kratki rokavi na hladen, deževen dan ipd.), vendar tudi tu počasi učite otroka samostojnosti.
Otrokov 'delovni' kotiček naj bo čist in urejen
Da bi otrok lahko užival med pisanjem domačih nalog in izpolnjeval svoje obveznosti za šolo, mu uredite primeren prostor. Če imate v domu prostorsko stisko in otrok nima svoje sobe, je pomembno, da mu omogočite kotiček s pisalno mizo in potrebnimi potrebščinami za šolo (barvice, listi, šilček, svinčnike ipd.). Miza naj bo čista in urejena. Za to pa tudi naj bo odgovoren otrok, saj bo tako, kot se bo navadil v prvih dneh, deloval potem tudi pozneje v življenju. Domačo nalogo naj vsak dan piše ob isti uri. Prilagodite se otroku in njegovim željam, potem pa to vpeljite v vsakdan. Če torej otrok želi po pouku, ko pride domov, počivati in se igrati ali odpraviti na igrišče, naj tako bo in naj ob prihodu domov uredi šolske obveznosti. Če pa mu bo bolj ustrezalo takoj doma opraviti nalogo, pripraviti torbo in oblačila za jutrišnji dan in šele potem izkoristiti preostanek dneva, pa naj potem tako izvaja svoj dnevni ritual. Na ta način bo namreč v njegovem življenju nastajala struktura dneva, ki bo vključevala vse več reda in odgovornosti, otrok pa bo razvijal in nadgrajeval svoje delovne in učne navade.

Vaš prvošolec potrebuje usmeritve in nekoliko pomoči
Vsekakor je ob začetku šolanja potreben občutek varnosti, da otroci vedo, da se lahko zanesejo na vas, vas vprašajo za nasvet in pomoč. Zato jih vsak dan vprašajte, kako je bilo v šoli, če je karkoli novega in kakšne so njihove dnevne obveznosti, ki jih morajo opraviti doma. Ob tem lahko skupaj ustvarite razpredelnico, v katero boste vpisovali obveznosti in potem skupaj označevali že opravljene naloge. To bo dalo vašim otrokom občutek, kaj vse imajo v načrtu, ter motivacijo, ko bodo videli, kaj vse jim je že uspelo opraviti.
Sprejmite ga takšnega, kot je
Ne primerjajte svojega otroka z drugimi. Ne nalagajte mu bremena drugih in ne dajajte mu negativnih komentarjev, ker se vam zdi, da sosedov otrok kaj boljše obvlada od vašega. Vsak otrok je zase svet in vsakemu gre na določenem področju boljše kot drugemu. Ene veseli šport, druge umetnost, tretji so super z besedami in nekaterim gredo v račun številke. Prvo leto pa naj bo predvsem neobremenjeno, igrivo in ustvarjalno. Pokažite otroku, da ste ponosni nanj, ga spodbujajte, negujte odnos z njim in se čim več pogovarjajte. Naj bo vaš dom topel pristan, ko se vrne z vseh dogodivščin v zunanjem svetu.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV