Možnost za poškodbo naraste, če so v športno igro vključeni tako mlajši kot starejši otroci, kajti med njimi je očitna razlika v velikosti in teži. Prav tako se morate zavedati, da s starostjo narašča tudi možnost resnejše poškodbe, ker je pri kakršni koli igri prisotna večja moč.
Preprečite nesreče!
Zelo pomembno je, da otroci pri športnih aktivnostih uporabljajo primerno opremo in zaščito, da so pripomočki pravilne velikosti in v brezhibnem stanju. Poudarjamo, da morajo pri vožnji s kolesom, različnih ameriških športih z žogo in hokeju nositi čelado, priporočljiva pa je tudi pri rolkanju, vožnji s skirojem ali rolanju. Ne pozabite na ščitnike za kolena, komolce in dlani! Ne kupujte jim prevelikih rolerjev ali športnih copatov!
Otroci se morajo igrati in tekati na površinah, kjer ni lukenj ali korenin, ob katere bi se lahko spotaknili.
Treningi morajo vedno potekati pod nadzorom odrasle osebe, izkušenega športnega vaditelja, ki mora znati nuditi prvo pomoč in ki poskrbi, da si otroci na začetku ure ogrejejo mišice in sklepe s posebnimi vajami za raztezanje ali lahkotnim tekom. Prav tako morate vi otroka vpisati na športni tečaj, za katerega menite, da je sposoben slediti navodilom, da ne presega njegovih zmožnosti in da je prilagojen njegovi starosti ter zrelosti. Otrok mora sam pokazati zanimanje za določeno športno aktivnost, ne silite ga, da obiskuje vadbo samo zato, ker si to vi želite. Svojemu majhnemu športniku dajte vedno s sabo steklenico vode, da ne dehidrira.
Športne poškodbe
Pri mlajših otrocih so zelo pogoste manjše odrgnine, rane, zvini in izpahi. Tisti, ki se ukvarjajo z atletiko, si lahko zlomijo nogo, natrgajo kite ali vezi. Ne glede na starost pa lahko pri športnih dejavnostih pride do hudih poškodb oči in pretresa možganov. Zelo pogosto si otroci poškodujejo koleno, pozorni bodite, če ga boli in če oteče. Bolečina v komolcu ali ramenu lahko sporoča, da je prišlo do poškodbe.

Če je otrok že imel poškodbo določenega uda, je ključnega pomena to, da se ne vrne prehitro na igrišče oz. da se prezgodaj ne začne ukvarjati s športom, kajti lahko pride do ponovnih in celo hujših. Prav tako mora mišico ali sklep, ki je bil že poškodovan, dodatno ogreti, razgibati pred nadaljnjo vadbo.
Skratka, vedno je bolje preprečiti kot zdraviti. Otroke opozorite, naj pri vožnji s kolesom vedno nosijo čelado, naj ne pretiravajo s tekom, naj pri plezanju po drevesu ali igralih ne precenjujejo svojih sposobnosti …
Kot starši bodite pozorni na to, kaj se dogaja z vašim otrokom. Če vam na igrišču začne razlagati, da ga boli koleno ali roka, mu prisluhnite in preverite, ali gre za manjšo ali hujšo poškodbo. Če otrok pade z gugalnice, tobogana, kolesa in se pri tem udari v glavo, bodite pozorni, ali je priseben, ali se odziva na vaš glas. Presodite, ali je treba poklicati reševalno vozilo ali pa imate dovolj časa, da ga sami odpeljete na urgenco. Zelo pomembno je, da ga pregleda zdravnik in da se ali zvin ali zlom ali natrgana vez ustrezno zdravi. Zapomnite si, da mora poškodovani ud mirovati in biti dvignjen, otekanje pa lahko zmanjšate tako, da mesto poškodbe hladite.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV