
Letos je pri programu Varno na kolesu sodelovalo več kot 100 slovenskih osnovnih šol in več kot 3.700 otrok iz vse Slovenije. Za najboljše šole so organizirali prireditev, na kateri je za napetost in zabavo poskrbel voditelj Miha Deželak. Otroci so bili nestrpni, dekleta so se držale za roke, ker so se resnično vsi potrudili, da so osvojili varno kolesarjenje. Dogodek je odprl mladinski pevski zbor OŠ Bogomirja Magajne Divača. Ko pa je zapel Luka Sešek, so vsi v en glas peli z njim. Prisoten je bil tudi Dejan Crnek, podžupan Mestne občine Ljubljana. Povedal je, da podpirajo program Varno na kolesu kot pomemben doprinos pri vzgoji mladih kolesarjev in kolesark.

Izvedeli so, da je na Nizozemskem največ kolesarjev. Zakaj je tako, jim je pojasnil nj. eksc. gospod Bart Twaalfhoven z veleposlaništva Kraljevine Nizozemske. Poudaril je, da je v njihovi deželi kolesarstvo zelo pomemben način mobilnosti, večina ljudi se zaveda, da je to zdravo za njih, a le če kolesarijo varno. ''Na koncu dneva je to za otroke sredstvo za svobodo, neodvisnost in avanturo.'' Ko je bil njihove starosti, je zelo veliko kolesaril, pri 15. letih je žel na svoj prvi kolesarski izlet skupaj s prijatelji, leto kasneje so se s kolesi podali v tujino. Vsem otrokom je svetoval, naj se dogovorijo skupaj s starši in se podajo kolesarskim dogodivščinam naproti, seveda varno!

Finalisti programa Varno na kolesu 2017/2018 so bili: OŠ narodnega heroja Maksa Pečarja, OŠ Dobje, OŠ Milana Mancingerja Bohinjska Bistrica, POŠ Blagovna, OŠ Gradec, OŠ Sveti Tomaž, OŠ Bršljin Novo mesto, OŠ Prestranek, OŠ Pohorskega odreda Slovenska Bistrica, OŠ Šmartno v Tuhinju, OŠ Košana. Najuspešnejši učenci so prejeli kolesarske čelade in donacije v vrednosti 2.400 evrov, vso slavo pa je požela prvouvrščena šola Sveti Tomaž.

Kdaj lahko otroci samostojno kolesarijo v prometu?
Kljub temu da Zakon o varnosti cestnega prometa določa, da se lahko samostojno po kolesarski stezi vozi otrok, starejši od osem let, otroci kolesarski izpit opravljajo v šoli pri desetih letih. Strokovni svet RS za splošno izobraževanje, ki je sprejel ta zakon, namreč meni: ''V 10. starostnem letu učenec praviloma že zna predvidevati potek dogajanj, znanje povezovati s prakso ter ocenjevati pojave, kot so: hitrost, oddaljenost, reakcijski čas, zavorna pot, osvetljenost, vidnost, tehnična urejenost in posledice ravnanja v prometu. To so lastnosti, ki so pomembne za samostojno, varno vključevanje otroka s kolesom v promet. V tem starostnem obdobju naj bi večina učencev, po uspešnem preizkusu znanja in praktičnih sposobnosti (kolesarski izpit), pridobila izkaznico za samostojno vožnjo s kolesom v javnem prometu.''
V šoli morajo otroci tako uspešno opraviti tako teoretični kot praktični preizkus, ki je sestavljen iz poligona in kolesarjenja po določenem vozišču, pri tem morajo upoštevati vse prometne predpise.

In kaj morate otroka že od začetka učiti, kako naj se obnaša kot kolesar v prometu? Bodite mu za vzgled in upoštevajte Zakon o varnosti cestnega prometa, ki vam 103. členu narekuje: ''Kolesarji morajo voziti po kolesarskem pasu, kolesarski stezi ali kolesarski poti. Kjer teh prometnih površin ni, smejo voziti ob desnem robu smernega vozišča v smeri vožnje. Kolesarji morajo voziti drug za drugim, razen na kolesarski poti, kjer smeta voziti dva kolesarja vzporedno, če širina poti to omogoča.''
Otroka morate obvezno podučiti, da mora krmilo držati z obema rokama, da med vožnjo ne sme spustiti nog s pedal, da si za kolo zadaj ne sme privezati nečesa in tega vleči za sabo. Predvsem pa poudarite, da na kolesu ne sme voziti prijateljev, niti sede niti stoje.

Zagotovo se bo v šoli naučil, da mora ponoči voziti s prižganimi lučmi na kolesu. Zakon o varnosti cestnega prometa določa tudi, da mora kolesar ob zmanjšani vidljivosti voziti s prižgano belo lučjo spredaj, z rdečo pozicijsko zadaj. Zapisano je tudi, da morajo biti na kolesu zadaj rdeč odsevnik, na pedalih pa rumeni ali oranžni odsevniki, na kolesih pa rumeni ali oranžni bočni odsevniki.
In ne pozabite – ne samo da mora kolo biti brezihbno, otrok mora imeti na glavi ustrezne velikosti in kakovostno čelado.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV