Bibaleze.si

Potovalna lekarna za otroke

Mojca Koprivnikar

Malček

1
01. 07. 2008 07.24

Kako poskrbeti, da bo vaš malček tudi na počitnicah ostal zdrav? Kakšna zdravila in ostale pripomočke vzeti s seboj na potovanje? Za vas smo sestavili potovalno lekarno za malčke.

Za novorojenčke in dojenčke predstavlja vsako potovanje precejšen stres. Upoštevati moramo tudi dejstvo, da so njegovi mehanizmi prilagajanja na klimatske spremembe drugačni kot pri odraslih. Tako ponavadi reagirajo z neješčnostjo, zaprtjem ali drisko ter motenim ritmom za spanje in budnost.
Za novorojenčke in dojenčke predstavlja vsako potovanje precejšen stres. Upoštevati moramo tudi dejstvo, da so njegovi mehanizmi prilagajanja na klimatske spremembe drugačni kot pri odraslih. Tako ponavadi reagirajo z neješčnostjo, zaprtjem ali drisko ter motenim ritmom za spanje in budnost.
Za novorojenčke in dojenčke predstavlja vsako potovanje precejšen stres. Upoštevati moramo tudi dejstvo, da so njegovi mehanizmi prilagajanja na klimatske spremembe drugačni kot pri odraslih. Tako ponavadi reagirajo z neješčnostjo, zaprtjem ali drisko ter motenim ritmom za spanje in budnost.FOTO: iStockphoto

Potovalna lekarna za našega malčka se razlikuje od zdravil in pripomočkov za odrasle, ker imajo otroci prav specifične potrebe glede uporabe zdravil in vsekakor niso pomanjšani odrasli, je povedala Mihaela Tršinar, mag.farmacije. Zato svetuje, da si je za najpogostejše težave dobro priskrbeti tako zdravila za samozdravljenje kot tudi ostale pripomočke, ki jih utegnete potrebovati.

Zdravila za zniževanje povišane telesne temperature

Potrebno je tudi upoštevati priporočila pediatra, ki zdravi vašega otroka in vam bo morda potovanje odsvetoval.
Potrebno je tudi upoštevati priporočila pediatra, ki zdravi vašega otroka in vam bo morda potovanje odsvetoval. FOTO: iStockphoto

Najprimernejše zdravilo za otroke proti bolečinam in povišani temperaturi je paracetamol, ki ga pri nas dobite pod različnimi zaščitenimi imeni in v različnih farmacevtskih oblikah (tablete, prašek za peroralno suspenzijo, sirup, svečke). Glede na starost otroka vam bo farmacevt svetoval ustrezno jakost zdravila in primerno farmacevtsko obliko: npr. sirup ali svečke. Pomembno je, da med posameznimi odmerki pretečejo vsaj 4 ure, predpisanega odmerka glede na starost otroka pa nikoli ne smete prekoračiti , ker zdravilo v prevelikih odmerkih škodi jetrom. Sirup morate po uporabi dobro zapreti, po odprtju pa ga lahko uporabljate največ 6 mesecev, če ne opazite sprememb v barvi, vonju, okusu ali konzistenci (usedlina). Seveda ne smete pozabiti na termometer.

Zdravila proti driski

Zdravila, ki jih jemljejo odrasli, večinoma niso primerna za uporabo pri otrocih. Zato se posvetujte s farmacevtom in kupite otrokom primerna zdravila za samozdravljenje.
Zdravila, ki jih jemljejo odrasli, večinoma niso primerna za uporabo pri otrocih. Zato se posvetujte s farmacevtom in kupite otrokom primerna zdravila za samozdravljenje.FOTO: iStockphoto

Za otroke je driska zelo nevarna, ker se lahko hitro izsušijo, to pa lahko vodi v odpoved ledvic. Zato je najpomembnejše, da nadomeščate vodo in elektrolite v obliki Peroralnega praška za rehidracijo. Prašek morate raztopiti v vodi, ki ste jo pred tem prevreli in ohladili. Otrok naj čim pogosteje pije tekočino po žličkah in v predpisani količini glede na njegovo starost. Poleg tega lahko otroku ponudite tudi čaj iz suhih borovnic. Za prehrano priporočajo posebne mlečne mešanice in hrana za primer driske.

Zdravila za zniževanje povišane telesne temperature, zdravila pri driski, zaprtju, alergiji in pikih žuželk, zdravila proti potovalni slabosti in bruhanju, pri prehladu in bolečem grlu ter ostali pripomočki, ki jih utegnete potrebovati, sestavljajo potovalno lekarno za otroka.
Zdravila za zniževanje povišane telesne temperature, zdravila pri driski, zaprtju, alergiji in pikih žuželk, zdravila proti potovalni slabosti in bruhanju, pri prehladu in bolečem grlu ter ostali pripomočki, ki jih utegnete potrebovati, sestavljajo potovalno lekarno za otroka. FOTO: iStockphoto

Pomembno: če je driska huda in traja več kot dva ali tri dni, morate poiskati zdravniško pomoč!

Zdravila pri zaprtju

Zaradi spremenjenega ritma življenja, okolja in klime se pri otrocih, še posebno pri dojenčkih, lahko pojavi zaprtje. Pomembno je, da otrok pije dovolj tekočine. Dojenčkom lahko dodate v čaj za noževo konico laktoze, večjim otrokom pa lahko pri zaprtju, ki traja več dni, v zadnjično odprtino potisnete svečko za odvajanje.

Pomembno: otrokom nikoli ne dajajte odvajalnih čajev, ker povzročijo hude krče!

Zdravila pri alergiji in pikih žuželk

Primerni so sirupi ali tablete, ki vsebujejo antihistaminike in jih je potrebno odmerjati glede na starost otroka. Za lajšanje problemov s kožo uporabljajte mazila, ki delujejo protivnetno in proti srbenju.

Pomembno: kožo po nanosu mazila zaščitite pred sončenjem! Piki insektov v predelu ust ali žrela so zelo nevarni zaradi otekanja in takrat nujno poiščite zdravniško pomoč!

Pred piki komarjev in ugrizi klopov otroke najbolje zaščitite z uporabo ustreznih repelentov, ki so primerni zanje. Za odstranjevanje klopov je dobro kupiti posebno pinceto za odstranjevanje klopov.

Zdravila proti potovalni slabosti in bruhanju

Tudi za otroke je na voljo primerno zdravilo, ki ga dozirajte otrokovi starosti primerno ali naravno zdravilo iz korenine ingverja za otroke nad šest let.

Zdravila pri prehladu in bolečem grlu

Za lajšanje teh težav pri večjih otrocih priporočajo pastile, ki delujejo antiseptično, fiziološko raztopino za izpiranje nosne sluznice ter kapljice in spreje za nos, ki olajšajo prehodnost nosne sluznice.

Pripomočki, ki jih utegnete potrebovati

Sredstva za zaščito pred soncem: za otroke priporočajo pripravke z visokim zaščitnim faktorjem (najmanj 30), ki jih je potrebno nanesti na kožo vsaj pol ure pred sončenjem in po vsakem kopanju.

Pomembno: otroci ne smejo na sonce med 11. in 16. uro, zaščititi jih moramo s pokrivalom, sončnimi očali in obleko. Po kopanju priporočajo uporabo hladilnih mazil ali emulzij, ki kožo primerno negujejo in hladijo npr. mleko s pantenolom ... Če je kljub varovalnim ukrepom otroka sonce opeklo, je prvi ukrep hlajenje z obkladki s fiziološko raztopino in uporaba hladilnih gelov. Če se pojavijo mehurji, morate nujno poiskati zdravniško pomoč.

Sredstva za dezinfekcijo in čiščenje ran: za manjše praske, rane in odrgnine priporočajo spiranje s sterilno fiziološko raztopino in prekrivanje z gazo ali obliži, ki se ne sprimejo z rano. Potrebovali boste tudi antiseptične robčke za dezinfekcijo rok in sanitetne pripomočke (obliži, gaze, povoji …)

V lekarnah so pripravili tudi informativne lističe in zloženke, v katerih opozarjajo na najpogostejše nevšečnosti na potovanjih in katera zdravila in medicinske pripomočke je dobro imeti pri sebi, je še povedala mag. Tršinar iz Lekarne Ljubljana.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863