
Potovanje z avtomobilom
Vsak starš dobro pozna svojega otroka – počitnice moramo prilagoditi zmožnostim in temperamentu našega otroka. Nekateri otroci so že od rojstva navajeni prepotovati dolge razdalje v avtomobilih, drugi pa vožnje ne prenašajo preveč dobro. Večina res majhnih otrok pa v avtu tako ali tako zaspi, saj jih brnenje in lahno tresenje samo še dodatno uspavata. Če je pot kratka, se nemalokrat zgodi, da mlajši otroci celo pot kratko malo prespijo. Če so otroci starejši, jih med kratko potjo verjetno ni treba kaj posebej zabavati,
na daljšo pot pa se je potrebno dobro pripraviti. Poleg raznih nemastnih in preveč sladkih priboljškov in pijače je dobro vzeti v avto tudi kakšne igrače, ki otroku krajšajo čas. S seboj vzemite tudi glasbo za otroke, lahko pa jim predvajate tudi pravljice na CD-jih ali kasetah. Veliko otrok med vožnjo rado prepeva, zapojte pesmice, ki jih otrok pozna iz vrtca, dolga vožnja pa je lahko tudi priložnost, ko svojega otroka naučite kakšno novo pesmico.
Pot si organizirajte vnaprej, preučite opcije za postanke, med katerimi si lahko cela družina pretegne noge, dobro je, če se lahko medtem otroci tudi malce »znorijo«, saj je za majhnega otroka težko, če mora dalj časa sedeti pri miru.
Otroka na pot pripravite tudi tako, da mu poveste, kam odhajate in mu poskusite prebuditi radovednost za nove kraje in nove dogodivščine. Ker so otroci že po naravi zelo radovedni, vam to verjetno ne bo težko. Če je pot zanimiva in se ne boste vozili samo po brezkončnih avtocestah, otroka opozarjajte na okolico, na živali, ki se pasejo po travnikih, na lepoto narave, na gradove na pobočjih.
Z dojenčki je lahko potovanje lažje, če imate srečo, vam dojenček prespi večino poti. Pazite, da mu ne bo prevroče ali da ga ne bo zeblo. Dovolj pogosto ustavljajte, da ga v miru nahranite in mu zamenjate pleničke. Na zadnji sedež lahko obesite tudi kakšno zanimivo igračko. Če je le mogoče, naj poleg dojenčka na zadnjem sedežu kdo sedi, še posebej, če je še tako majhen, da potuje obrnjen vzvratno proti vozniku, saj ga ne morete videti v sprednjem ogledalu. Če to ni mogoče, se lahko na zadnji sedež obesi ogledalo, tako boste videli, kaj se z dojenčkom dogaja, saj se lahko zgodi, da med vožnjo bruha. Če vaš dojenček ne prenaša dobro vožnje, počakajte z dolgimi potovanji v avtomobilu vsaj kakšno leto, raje se odpravite na počitnice bližje domačemu domu.
Otrok mora biti v svojem sedežku pravilnoi pripet. Na pot pa lahko vzamete tudi otrokov vzglavnik in če je utrujen, naj spi v sedežku, še bolje pa se je na poti ustaviti za kakšen krepčilen spanec.
Na pot z vlakom
Otroci obožujejo vlake in potovanje z vlakom je za njih prav posebno doživetje. Dovolite, da otroci samo pokažejo vozovnico kondukterju. Na poti z Dunaja v Slovenijo smo naleteli na prav posebno prijaznega kondukterja, ki je našega štiriletnika in njegovega prijatelja odpeljal tudi v kabino do voznika vlaka – do strojevodja. Fanta sta šesturno vožnjo dobro prenašala, na prenosnem računalniku sta gledala tudi risanke, za našo dojenčico pa je bila pot zelo utrujajoča. Ker ni navajena zaspati v naročju, spanec pa ji je motil tudi ropotajoči vlak, je jokala kar nekaj ur skupaj in nam z vsemi ostalimi potniki vred pošteno zagrenila potovanje. Dolgih potovanj z vlakom z dojenčki torej ne priporočam, za malce starejše otroke pa zna biti prav posebno doživetje.
Ladje
Če greste na pot z jadrnico, potem je priporočljivo, da so otroci že malce starejši. Če so otroci premajhni, jim je težko dopovedati, da naj bodo previdni, da ne padejo v vodo in starši od takšnega potovanja ne boste imeli prav veliko.
Krajše poti s trajekti znajo biti prav zabavne, saj otroci praviloma uživajo na ladjah. Če ste se odločili za križarjenje, skrbno preučite, kakšno ponudbo imajo za otroke. Tudi z dojenčkom križarjenje večinoma ni problematično, zna pa biti precej neprijetno, če vas doleti morska bolezen.

Letalo
Dojenček, ki še ne hodi, bo potovanje z letalom po vsej verjetnosti dobro prenašal. Svetujem pa, da se daljšemu potovanju z letalom poskusite izogniti, če je vaš otrok star eno leto oziroma do treh let. Seveda obstajajo izjeme in morda bo vaš dveletnik na višini več tisoč metrov povsem znosen in vzoren potnik.
Za dojenčke si pred daljšo potjo na letalih lahko rezervirate mrežo za spanje – pritrdili jo bodo na steno pred vašim sedežem in dojenček bo tam po vsej verjetnosti prespal večino poti. Pred vzletom in med pristankom podojite ali nahranite svojega dojenčka, saj bo s požiranjem izenačil pritisk v ušesih. Starejšim otrokom povejte, naj pogoltnejo slino ali pa si zatisnejo nos in pihnejo, lahko pa jim date tudi pijačo (sok, vodo, čaj ...).
Na dolgih letih ponavadi poskrbijo za hrano, za vsak slučaj imejte pri sebi tudi kakšne priboljške za otroke. S seboj vzemite tudi kakšne družabne igrice, knjigice ter papir in barvice za risanje. Nekatera letala imajo na izbiro tudi različen video program, tako da lahko otroci gledajo risanke ali otroške filme.
Vprašajte stevardeso, če lahko med vožnjo pokaže vašemu otroku tudi kabino s pilotom, otroku pa bo zanimiv tudi pogled skozi okno, še posebej med vzletanjem in pristajanjem.
Med potjo poskrbite, da bo vaš otrok veliko pil, tudi dojenčku poleg dojenja dajte tudi malo vode, saj je zaradi suhega zraka tudi večja potreba po tekočinah in večja nevarnost dehidracije.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV