Zadušitve:
Kadar vaš otrok je, bodite v njegovi bližini. Starejše otroke opozorite, da mlajšemu ne smejo dati nobene hrane brez vašega nadzora, še posebej ne bonbonov, lešnikov ali lizik. Otrokom, mlajšim od pet let, ne ponujajte arašidov ali drugih oreščkov, ker se jim lahko zaleti, orešček lahko po sapniku potuje do pljuč.
Otrok, mlajši od dveh let, se lahko zaduši tudi z blazino ali odejo v posteljici. V posteljico zato ne dajajte blazine, vzmetnica pa naj bo vedno prekrita s tesno prilegajočo se rjuho. Odeja naj bo zelo lahka, presledek med letvami na ograji posteljice pa mora biti širok od 4,5 cm do 6,5 centimetra, da otrok ne more potisniti glave med odprtine, ker bi se lahko zadavil.
V otrokovem dosegu ne puščajte nobenih predmetov, katerih premer je manjši od treh centimetrov, saj se lahko z njimi zadušijo. V prvih dveh letih življenja otroci nagonsko dajejo stvari v usta. Posebej nevarni so gumbi, frnikole, kovanci, pa tudi kamenčki in majhne okrogle baterije. Slednje niso nevarne samo zaradi zadušitve, temveč lahko jedke snovi v bateriji resno poškodujejo otrokov prebavni trak. Če otrok pogoltne baterijo, takoj poiščite zdravniško pomoč!
Otroci se pogosto zadušijo z deli igrač. Otrok naj se igra le z igračami, ki so primerne njegovi starosti, redno jih tudi pregledujte, če so manjši deli še vedno dobro pritrjeni.
Za zadušitev so zelo nevarne tudi igrače na vrvici. Otroku ne obešajte dudk in igrač okoli vratu, pa tudi otroška oblačila naj ne bi imela vrvic ali trakov. Prav tako so nevarne vrvice zaves in žaluzij.
Plastične vrečke so za otroke, mlajše od dveh let, zelo nevarne.

Nikoli ne puščajte otroka samega brez nadzora odraslega kjerkoli v bližini vode. Otrok se lahko v kopalni kadi, bazenčku, stranišču, mlaki ali celo luži utopi v nekaj centimetrih vode. Če ga kopate, ga vzemite s seboj, pa četudi greste samo po brisačo!
Prometne nezgode
Največ prometnih nezgod se zgodi v bližini doma, zato otroka vedno namestite v otroški varnostni sedež. Po zakonu o varnosti cestnega prometa smete otroke voziti v avtu le, če so starosti primerno pravilno nameščeni v otroške sedeže z mednarodno oznako ECE-R44/03, ki ustrezajo varnostnim standardom EU. Otroški varnostni sedeži morajo biti primerni otrokovi velikosti in teži.
Otroka v avtomobilu nikoli ne držite v naročju, tudi če sedite na zadnjem sedežu, saj lahko v primeru trka otroka vrže ob vetrobransko steklo ali celo iz avtomobila!
Na ulici otroka vedno držite za roko, hodi pa naj ob notranji strani pločnika. Majhni otroci se zelo hitro izmuznejo iz prijema, zato jih je priporočljivo imeti v vozičku ali pa uporabljati varnostne naramnice za hojo.
Pazljivi bodite pri prečkanju ceste, še posebej, če ste z vozičkom na prehodu za pešce, na obeh straneh pa so parkirani avtomobili. Vozniki pogosto ne vidijo vozička izza parkiranih avtomobilov. Upoštevajte, da je voziček meter pred vami; ko ste na robu pločnika, je voziček že meter na cesti. Otroka v vozičku nikoli ne zaupajte starejšemu bratcu ali sestrici.
Če vozite otroka na kolesu, mora biti v posebnem sedežu. Otrok mora biti privezan z varnostnim pasom v obliki črke H, otroški sedež pa mora imeti vzglavnik in stopalke za noge. Otrok mora obvezno imeti kolesarsko čelado. Nikoli ne prevažajte otroka na mopedu ali motornem kolesu!
Bodite previdni na parkiriščih in dvoriščih! Pri vzvratni vožnji je bilo poškodovanih mnogo otrok, ker jih voznik ni videl.
Padci
Ostre robove radiatorjev in pohištva zaščitite s posebnimi zaščitnimi vogalniki. Na visokem stolčku mora biti otrok vedno privezan z varnostnim pasom v obliki črke H. Na stopnice namestite varnostno ograjo.
Na okna in balkonska vrata namestite kovinski zaščitni mehanizem, ki omogoča, da se okno odpre samo do 10 cm. Odprtine na balkonski ograji naj bodo take velikosti, da otrok ne more zlesti skoznje. Nikoli ga ne puščajte samega na balkonu ali terasi!

Zastrupitve
Otroci se pogosto zastrupijo s tabletami, ker mislijo, da so bonboni. Zdravila naj bodo v varni embalaži z dvofaznim zapiranjem, ki ga otroci ne morejo odpreti. Poleg tega spravljajte zdravila visoko, kjer jih otroci ne morejo doseči.
Ne shranjujte detergentov, kemikalij in drugih nevarnih strupenih čistil tam, kjer so lahko dostopna otrokom. Spravite jih v kopalnico, v omarico, ki se zapira s posebnim mehanizmom – zatičem. Nikoli ne dovolite otroku, da se sam igra v kopalnici!
Mnoge sobne rastline, kot filodendron ali difenbahija, so strupene. Če imate majhne otroke, iz stanovanja odstranite vse strupene rastline, ali pa jih postavite kam, kjer jih otroci ne bodo mogli doseči.
Nikotin je za otroke zelo strupen. Pospravite cigarete zunaj dosega otrok, saj je lahko za majhnega otroka usodno zaužitje že ene cigarete. Tudi fosfor na vžigalicah je strupen.
Za otroka je lahko zelo nevarna že majhna količina alkohola. Žgane pijače, kot so likerji, so posebej nevarne, saj so sladke, živih barv in tako otroke privlačijo. Kadar imate na mizi alkohol, ne puščajte majhnih otrok brez nadzora!
Opekline
Najpogostejše opekline pri otrocih povzročijo vrele tekočine. Majhnim otrokom ne dovolite samim v kuhinjo. Še posebej nevarno je, če se otrok igra z žogo, saj lahko pri tem nase zvrne posodo z vročo hrano ali tekočino.
Na mizi ne imejte prta, kadar imate na njej vročo hrano ali tekočino. Prav tako ne imejte otroka v naročju, ko pijete vročo kavo ali čaj, ker lahko povzročita zelo nevarne opekline. Nikoli ne podajajte ničesar vročega nad otrokovo glavo.
Nikoli ne likajte, kadar imate otroka v istem prostoru!
Tudi z vročo vodo iz pipe se lahko otrok nevarno popari. Otroška koža se opeče veliko hitreje od kože odraslega. Nadzorujte otroka med kopanjem, da ne odpre vroče vode in se ne popari.
Otroka lahko hudo opečejo tudi grelna telesa in peči. Že navsezgodaj ga naučite, da so peči in radiatorji vroči in da se jih ne sme dotikati, ali pa prednje postavite kakšne ovire. Pred kamin vedno postavite zaščitno mrežo.

Električni tok
Električne vtičnice prekrijte s posebnimi ščitniki, saj otrok ne ve, da je električni tok smrtno nevaren. Izključite vse električne gospodinjske aparate, ki jih otroci lahko dosežejo. Električne kable potegnite iz vtičnic, saj lahko otrok na primer ugrizne v kabel. Električne žice, kabli in podaljški morajo biti v dobrem stanju in ne smejo biti poškodovani.
Vir: Brošura Preprečujmo poškodbe pri otrocih Ministrstva za zdravje Republike Slovenije
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV