Bibaleze.si

Pretres možganov

P.L.

Malček

0
14. 11. 2009 13.00

Pretres možganov je lahko posledica padca, udarca ali brce v glavo. Če otrok hudo pade ali dobi udarec v glavo, naj ga pregleda zdravnik.

Otrok se lahko poškoduje tudi med igro.
Otrok se lahko poškoduje tudi med igro.
Otrok se lahko poškoduje tudi med igro.FOTO: iStockphoto

Pretres možganov pomeni, da se živčno tkivo za določen čas prestavi v stanje razdraženosti. To se zgodi, ko ob udarcu v glavo pride do pritiska na lobanjo, ta se prenese na možgane in povzroči pretres.

Posledice

Če je udarec v glavo zelo močan, lahko otrok takoj po nesreči izgubi zavest. Pojavijo se lahko tudi drugi znaki pretresa: glavobol, vrtoglavica, slabost, bruhanje. Otrok lahko začasno izgubi spomin, zavija z očmi, se počuti zelo utrujenega, izgubi apetit.

Prva pomoč

Če sumite, da ima otrok pretres možganov, morate takoj ukrepati. Položite ga tako, da je zgornji del telesa dvignjen. Primeren je hladen prostor ali vsaj senca.

Če otrok pri udarcu dobi tudi rane, mu jih povežite s sterilno gazo in obvezo. Preveriti morate tudi njegovo dihanje in mu izmeriti pulz. Roko mu položite na prsni koš, da začutite, če se dviga in spušča, ali pa mu pred usta in nos postavite ogledalo, ki se orosi, če otrok diha. Pulz preverite na notranji strani zapestja pod palcem ali na vratni arteriji, desno ali levo od grla. Če je otrok nezavesten, ga morate položiti na bok, vendar to lahko storite le, če nima poškodbe na glavi.

Če se dojenček udari v glavo, morate obvestiti zdravnika.
Če se dojenček udari v glavo, morate obvestiti zdravnika.FOTO: iStockphoto

Obisk zdravnika

Če sumite, da ima otrok zaradi poškodbe glave pretres možganov in ima katerega koli od naštetih znakov, obiščite  zdravnika. Ta bo na podlagi rentgenske preiskave glave ugotovil, ali gre le za lažji pretres ali morda celo za počenost lobanje. Zdravnik se tudi odloči, ali bodo otroka nekaj časa opazovali, to pomeni, da bo čez noč ostal v bolnišnici.

Poskrbite za varnost!

Da preprečite poškodbe, imejte ves čas nadzor nad dojenčki in majhnimi otroki. Dojenčka ne smete nikoli pustiti samega na previjalni mizi. Že samo, če za trenutek stopite proč, dojenček lahko pade, čeprav se še ne zna plaziti ali obrniti na bok. Če imate v stanovanju stopnice, jih zavarujte s posebno zaščitno ograjo. Če stopnice vodijo v stanovanje, imejte zaklenjena vhodna vrata. Enako velja tudi za balkonska.

Dojenčka, ki se poškoduje, udari v glavo ali pade, mora pregledati zdravnik, čeprav je poškodba videti nenevarna. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863