Bibaleze.si

Preverite, ali se vaš otrok dovolj giblje

IVZ/N. K.

Malček

0
10. 05. 2012 06.56

Za otrokov pravilen razvoj in rast je potrebna tudi zadostna telesna dejavnost. Kljub temu da menite, da ni nikoli pri miru, se pojavi vprašanje, ali je dejansko dovolj aktiven. Veste, katere aerobne aktivnosti so primerne zanj? Ste seznanjeni, s katerimi vajami si krepi mišice in kosti?

Otrok naj bi telovadil vsaj trikrat tedensko najmanj eno uro.
Otrok naj bi telovadil vsaj trikrat tedensko najmanj eno uro.
Otrok naj bi telovadil vsaj trikrat tedensko najmanj eno uro.FOTO: iStockphoto
Otroci želijo biti ves čas v pogonu, veseli jih skakanje, plezanje, žoganje, kolesarjenje, tekanje in še marsikaj. Toda, ali se pravzaprav dovolj gibljejo? Po drugi strani nekateri v šoli ali vrtcu obiskujejo dodatne športne dejavnosti, pri katerih izvajajo različne vaje, s katerimi si krepijo mišice in kosti.

Koliko športne dejavnosti potrebuje otrok?

Ob svetovnem dnevu gibanja, 10. maju, strokovnjaki z Inštituta za varovanje zdravja Republike Slovenije poudarjajo, da je za zdravo življenje zelo pomembno, da se gibljemo. Navajajo spoznanja Barbare Konda, univ. dipl. fiziologinje, ki priporoča, da otrok telovadi vsaj trikrat tedensko najmanj eno uro.

Judo in karate spadata med visoko gibalno/športno obliko aktivnosti.
Judo in karate spadata med visoko gibalno/športno obliko aktivnosti. FOTO: iStockphoto
''Fiziološko gledano ima vsak otrok potrebo po gibanju, in sicer vsakih 10 minut. Na ta način bo razvil elementarna gibalna znanja (gibalne vzorce). V kolikor želimo, da razvije kompleksna gibalna znanja (gibalne stereotipe), mu moramo omogočiti najmanj eno uro vodene vadbe na dan z ustrezno metodologijo in didaktiko.'' Poudarja, da še posebej prva tri leta mora otrok nenehno vaditi, to je prijemati, hoditi, teči, skakati, plezati, metati … da ne zaostane v razvoju. ''Kar zamudi v prvih letih gibalnega razvoja, lahko vsaj v osnovah razvije tudi kasneje, vendar pa je to povezano z večjimi težavami pri usvajanju gibanj in z daljšim časovnim obdobjem zavestnega učenja, pri katerem igra izjemno vlogo ustrezna metodologija.''

Katere gibalne dejavnosti koristijo otroku?

Barbara Konda izpostavlja koristne aerobne aktivnosti, kot so hoja, tek, različne gibalne igre, kolesarjenje in rolanje. V kombinaciji s tem priporoča za krepitev otrokovih mišic, da se plazijo, plezajo, dvigujejo, spuščajo, potiskajo, vlečejo, hodijo navkreber in navzdol. H krepitvi kosti naj bi otroku poleg aerobnih aktivnosti pripomogli še sonožni in druge vrste poskoki ter tek.

Med zmerno intenzivno obliko gibalne/športne aktivnosti za otroke šteje pohodništvo, deskanje, rolkanje, vožnjo s skirojem, kolesarjenje, hojo v vrtec ali šolo. Med visoko intenzivno gibalno/športno obliko aktivnosti spadajo po njenem mnenju elementarne tekalne igre, kolesarjenje po zahtevnejših površinah, preskakovanje kolebnice, judo, karate, tek po neravnih površinah, hokej na ledu ali travi, igre z žogo, plavanje,tenis, smučanje, gimnastika …

Skupaj se odpravite na družinski izlet s kolesi ...
Skupaj se odpravite na družinski izlet s kolesi ...FOTO: iStockphoto

Družinski izleti

In če ste prepričani, da vaš otrok ni zagrizen športnik, lahko gibanje vključite tako mimogrede. Večkrat organizirajte krajši ali daljši družinski izlet, odpravite se v bližnji gozd, na travnik ali hrib. Raziskujte naravo, izmislite si različne igre, ki vključujejo tekanje, sklanjanje, prepogibanje, skakanje, plezanje … Skratka, poskrbite, da bo njihovo otroštvo zdravo!

Podatki z Inštituta za varovanje zdravja so zaskrbljujoči ...

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863