Vsako leto slišimo za kak primer otroka v pregretem avtomobilu. Še pogostejše so dehidracije in sončne opekline. V sodobnem času, ko so nam informacije dostopne tako rekoč v trenutku in smo z vseh strani bombardirani z opozorili o nevarnostih izpostavljanja soncu ter vročini, se marsikomu morda zdi kar nekoliko neverjetno, da se kaj takega še lahko zgodi. Pa ni!
Vsi, ki imamo otroke, vemo, kako hitro lahko na kaj pozabimo. Čisto tako, mimogrede. Otroci namreč okupirajo vso našo pozornost, ves čas pazimo, da bi jih zaščitili pred tveganji in nevarnostmi, ki jih dejansko vidimo, in tako ni težko pozabiti na tiste, ki niso tako opazne.
Vzemimo praktičen primer: kreme z zaščitnim faktorjem so pri malčkih del obvezne opreme, to najbrž vemo vsi. A njihovo delovanje ni neomejeno. Čisto mogoče je, da otroka skrbno namažete, potem pa pozabite pravočasno obnoviti zaščito. Ali pa gre otrok vmes v bazen oziroma morje in spere kremo. Dovolj je že pol ure, da tvegate opekline.
Zaščita pred soncem je nujna - vedno in povsod!
Nevarni sončni UVA in UVB žarki zaradi tanjšanja plasti ozona iz leta v leto postajajo vse večja grožnja, ki pa je mnogi še vedno ne jemljejo dovolj resno. Pri vsakokratnem izpostavljanju soncu je nujna uporaba sredstva z visokim zaščitnim faktorjem (pri otrocih 50+), in sicer na vseh delih nepokrite kože. Nanesite ga vedno pol ure pred predvidenim izpostavljanjem soncu in zaščito redno obnavljajte. Ob tem porabljajte senčnike, klobuke in sončna očala, da bo zaščita res vsestranska. V zadnjih letih se je močno povečala tudi oblačil z UV zaščito, ki so, predvsem na morju, lahko nepogrešljiv spremljevalec.
Drugače je pri dojenčkih. Ker je njihova koža v prvih nekaj mesecih življenja še posebej občutljiva, se uporaba zaščitnih krem odsvetuje, nadomestijo jo naj lahkotna dolga bombažna oblačila svetlih barv in pokrivala s podaljšanim zadnjim delom, da pokrijejo tudi zatilje. Svetle barve namreč odsevajo sončne žarke, medtem ko jih temne absorbirajo. Idealni so naravni materiali kot na primer 100-odstotni bombaž ali lan. Predvsem pa je za dojenčka pomembno, da ni izpostavljen neposrednemu soncu med 11. in 17. uro.
Kako poleti izbrati prava oblačila za malčka?
Izbira pravih oblačil je ključnega pomena pri preprečevanju pregrevanja otroka. Odločite se za lahke, ohlapne in zračne tkanine, kot je bombaž, da omogočite kroženje zraka in pomagate pri izhlapevanju znoja. Dojenčka ali malčka oblecite v več plasteh, da boste zlahka prilagodili njegovo obleko glede na temperaturo. Poleg tega razmislite o uporabi pokrival, najbolje klobukov s širokimi krajci in sončnih očal, da jih zaščitite pred neposredno sončno svetlobo.
Izbira pleničke igra pomembno vlogo

Če se le da, naj bo malček v vročih poletnih dneh čim več na prostem, v prijetni senci, brez pleničke. Res je, da bo to pomenilo več umazanega perila, a malčkovo veselje bo neizmerno, večino dela pa bo tako ali tako opravil pralni stroj, zato ne bo težav. Ko ne bo možnosti za uživanje brez pleničk, bo vaš glavni adut izbira pravih pleničk. Takih, ki bodo kar se da zračne in vpojne, hkrati pa tudi nežne do občutljive dojenčkove kože. Odlična izbira so lahko plenice Pampers, ki malčku zagotavljajo popolno suhost. To ne pomeni le, da plenička ne prepušča. Prava suhost pomeni, da tudi dojenčkova koža v plenički ostane suha.
Ob tem milijoni mikropor v pleničkah Pampers zagotavljajo nenehen pretok zraka, trije vpojni kanali pa hitro vpijejo tekočino in jo zadržijo stran od dojenčkove kože. Za še posebej občutljive primere bodo popolna izbira pleničke Pampers Premium Care, ki so opremljene z dodatnim slojem DermaComfort z vpojnimi porami in tako nudijo še dodatno zaščito ter suhost. Odlično se bodo obnesle tudi plenice Pampers Active Baby ter Pampers Baby Dry, ki zaradi posebnega sloja še bolj zanesljivo vpijajo tekočino in ohranjajo kožo suho.
Pri aktivnih malčkih se poleti splača razmisliti o hlačnih pleničkah Pampers Pants, saj imajo poseben, zelo mehak in raztegljiv trak, ki sega okrog celotnega pasu. Raztegljiv trak sledi otrokovemu gibanju, da omogoča odlično prileganje pleničke v vseh položajih, obenem pa preprečuje prepuščanje. Pleničke so udobne za nošenje in otrokovo kožo dolgo časa ohranjajo suho.Otroku jih zlahka oblečete, tudi če se premika. Ko je pleničko treba zamenjati, preprosto pretrgate njena stranska dela, jo zvijete in odložite med odpadke. Otrokovo kožo ohranjajo suho do 12 ur, kot tudi pričakujete od vseh izdelkov Pampers.
Malčku poleti nikar ne branite vodnih užitkov
Tako kot za starše, sta bazen in morje poleti popolna osvežitev tudi za malčka, zato mu ne branite mokrih dogodivščin. Dojenčka v vodo nesite v naročju in najprej pomočite samo nogice ter opazujte njegovo reakcijo. Kaj hitro bo ugotovil, da voda predstavlja odlično osvežitev in kmalu boste imeli težavo, da ga spravite iz nje.
Iz higienskih razlogov je pomembno, da ima otrok v vodi oblečene kopalne pleničke, s katerimi poskrbite, da ne bo neljubih presenečenj. Otroci še posebej obožujejo Pampers Splashers, predvsem zaradi čudovitih otroških potiskov, starše pa prepriča njihova dvojna zaščita proti prepuščanju ob straneh ter raztegljiv pas, ki se za lažje slačenje ob straneh enostavno strga. Ob tem pa seveda pazite, da bo ves čas ustrezno zaščiten pred soncem in ga po vsakem kopanju stuširajte pod tekočo vodo.

Kaj pa, če vseeno pride do opeklin?
Če bo otrok dalj časa izpostavljen soncu, bo njegova koža zelo verjetno pordela, razbolela, pojavijo se lahko mehurji ali izpuščaji. V teh primerih so prva pomoč hladni obkladki, ki jih postavite na prizadete dele telesa, ali hlajenje s čisto hladno vodo. Hlajenje naj ne traja predolgo - večkrat na dan, po največ 10 minut. Opekline lahko namažete z geli, ki vsebujejo aloe vero, kamilico ognjič, pripravki z dodatkom ribjega olja pa bodo pomagali pri obnovi kože. V primeru sončnih opeklin, ki so povezane s slabšim zdravstvenim stanjem otroka (povišana telesna temperatura, jok, nemir, povečana zaspanost, utrujenost, omotičnost), bo potrebno obiskati zdravnika.
Nikamor brez steklenice s čisto vodo
Poskrbite, da bo vaš otrok ves dan hidriran, zlasti v vročem vremenu. Pogosto mu ponudite vodo, tudi če ne kaže znakov žeje. Življenjsko pomembno je namreč, da organizem dobi zadostno količino tekočine, sicer se lahko pojavijo glavobol, vrtoglavica in slabost. Doječe matere bi morale dojiti pogosteje, saj materino mleko zagotavlja hidracijo in pomembna hranila.
Najbolje bo, da imate poleti vedno s seboj v torbi steklenico vode. Pri tem se nikar ne sekirajte, če ta ne bo ravno hladna - tople pijače imajo namreč lahko hladilen učinek, saj notranja toplota aktivira potne žleze in telo se v nekaj minutah znebi večje količine toplote. Če jo bo malček kljub temu zavračal, bo najbolje, da jo pomešate z malce hladne vode in ponovno ponudite. Nikar pa mu ne dajajte ledeno mrzle vode, ker bo predstavljala prevelik šok za njegovo nežno in občutljivo telo.
Sponzorirana vsebina