Bibaleze.si

Previdno z zdravili!

N.R.

Malček

0
29. 06. 2009 20.57

Zdravila so najpogostejši vzrok za vse namerne in nenamerne zastrupitve pri otrocih. Pomembno je, da zdravila otroku pravilno predstavimo in jih nikoli ne poimenujemo z besedami, kot sta bombonček ali sladkorček.

Vsa zdravila morajo biti pred otrokom varno spravljena.

Ko zdravnik otroku predpiše zdravilo, so za pravilno uporabo odgovorni starši. Ključnega pomena pri zdravljenju otrok z zdravili je sodelovanje in zaupanje med starši, otrokom in zdravstvenimi delavci.

Na najpogostejša vprašanja staršev v zvezi z jemanjem zdravil so nam odgovorili farmacevti iz revije Naša lekarna.

Upoštevajte navodila farmacevta in pediatra!
Upoštevajte navodila farmacevta in pediatra!FOTO: iStockphoto

Glavne informacije za pravilno in varno uporabo zdravila staršem posredujeta zdravnik in farmacevt. Priporočljivo je, da starši pri vseh zdravilih natančno preberejo tudi priloženo navodilo za uporabo. Vsa vprašanja in dvome je treba razjasniti, preden začne otrok jemati zdravilo, oziroma se, če pride do težav, posvetovati z zdravnikom ali farmacevtom.

Kaj morajo starši vedeti o otrokovih zdravilih?

Najprej, kakšno je ime zdravila, ki ga je otrok dobil. Nemalokrat vsebujejo zdravila različnih proizvajalcev enako učinkovino v enaki ali različni jakosti in tudi v različnih farmacevtskih oblikah. Otroku nikoli sočasno ne dajemo dveh zdravil z enako učinkovino!

Poznavanje imena in namena uporabe zdravila zmanjša možnost zamenjave in napačne uporabe zdravila. Velikokrat se starši lahko zmedejo, če je v družini več otrok, ki jemljejo različna zdravila. Starši naj zato na ovojnino zdravila napišejo ime otroka in za kaj otrok zdravilo uporablja.

Za uporabo zdravil brez recepta naj se pri otrocih odločijo le pri lažjih bolezenskih težavah, kot so povišana telesna temperatura, bolečina, kašelj, zamašen nos, lažje prebavne težave. Otrokom, mlajšim od dveh let, pa naj ne dajejo zdravil brez recepta, razen po posvetu z zdravnikom ali farmacevtom.

Ko gre za otroke, se je treba z zdravnikom ali farmacevtom posvetovati tudi pred vsako uporabo zdravilnih pripravkov in zdravil rastlinskega izvora ter vitaminsko-mineralnih pripravkov.

Kako pa je z odmerki zdravila?

Zdravilo bo učinkovito le, če ga bo otrok dobil v pravilnem odmerku, ustreznem časovnem intervalu in predpisanem času zdravljenja. Otrokom se ne more preprosto dati manjšega odmerka za odrasle!

Starši tudi ne smejo spreminjati ali sami prekiniti odmerka zdravila, preden o tem ne obvestijo zdravnika. Če pa se zgodi, da pozabijo na odmerek, naj ob času naslednjega nikar ne dajo dvojnega!

Če zdravnik predpiše, da mora otrok jemati zdravilo trikrat dnevno, pomeni to zjutraj, ko se zbudi, opoldne – okrog kosila – in zvečer, preden gre otrok spat, približno na tretjino dneva. Če pa zdravnik predpiše, da je treba dajati zdravilo na osem ur, to pomeni točno na osem ur in ne sme biti zamikov za več kot eno uro.

Vsa zdravila morajo biti pred otrokom varno spravljena.
Vsa zdravila morajo biti pred otrokom varno spravljena.FOTO: iStockphoto

Kaj je še pomembno pri jemanju zdravil?

Pri uporabi zdravila pri otrocih moramo biti odločni, potrpežljivi in vztrajni. Za odmerjanje je treba uporabiti odmernike (merilno žličko, kapalko …), ki so priloženi zdravilu, in ne jedilnih žlic, ker s tem odmerjanje ni dovolj natančno.

Antibiotične sirupe je treba pred vsako uporabo dobro pretresti, da se delci enakomerno razporedijo in je v vsakem odmerku ustrezna količina učinkovine.

Na kaj morajo biti starši še posebej pozorni?

Če proizvajalec ne določi drugače, pomeni jemanje zdravila na tešče – zjutraj eno uro pred zajtrkom; jemanje zdravila na prazen želodec – eno uro pred jedjo ali dve uri po jedi; jemanje zdravila s hrano – tik pred jedjo, med jedjo ali takoj po jedi.

Mleka in mlečnih izdelkov z zdravili ne dajemo, saj se kalcij v mleku lahko veže na zdravilne učinkovine in zmanjša njihovo prehajanje iz črevesja v kri.

Pri jemanju zdravil se lahko pojavijo tudi neželeni učinki; kako ukrepamo, če se pojavijo?

Če kateri koli neželeni učinek postane resen, moramo takoj prenehati z dajanjem zdravila otroku in o tem nemudoma obvestiti zdravnika, če pa se neželeni učinek stopnjuje in zdravnika ne dobimo, pokličimo v najbližjo bolnišnico.

Če starši opazijo pri otroku neželeni učinek, ki ni naveden v navodilu za uporabo zdravila, naj o tem obvestijo otrokovega zdravnika ali farmacevta. Če pa je otrok preobčutljiv za določeno zdravilo, si morajo starši to dobro zapomniti in na to opozoriti zdravnika in farmacevta.

Otroku ne smemo dajati zdravil, ki mu niso namenjena!
Otroku ne smemo dajati zdravil, ki mu niso namenjena!FOTO: iStockphoto

Kako naj zdravila shranjujemo?

Zdravila shranjujemo nedosegljiva otrokom, najbolje zaklenjena. Niti zdravil, ki jih otrok sicer jemlje, ne puščamo v dosegu njegovih rok.

Večina zdravil se shranjuje pri sobni temperaturi do 25° C, v suhem in temnem prostoru. Nekatera zdravila so občutljiva na temperaturo in jih je treba hraniti v hladilniku, na kar nas ob izdaji zdravila v lekarni še posebej opozorijo. Zdravilo je predpisano za točno določeno osebo in točno določene simptome oziroma bolezenske znake, zato ne uporabljamo zdravil, ki so ostala od prejšnjih zdravljenj, torej od zdravljenj sorojencev, ali, še slabše, sosedovih otrok.

Ne pozabite!

Otroka moramo naučiti, naj nikoli ne vzame zdravila, če mu ga ne dajo starši ali druga znana odrasla oseba. Nikoli ne sme vzeti zdravil od nekoga, ki ga ne pozna. Otroška radovednost ne pozna meja, zato je velika odgovornost prav na starših, da imajo vse, kar je otroku lahko nevarno, shranjeno na varnem mestu in nedosegljivo otroku.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863