Bibaleze.si

Kdaj je čas, da obiščete otorinolaringologa?

Nikolina Koljanin

Zdrav otrok

0
07. 12. 2011 06.18

Pri pogostih vnetjih ušes in anginah zdravnik otroka pošlje na natančnejši pregled k otorinolaringologu. Koliko časa bo čakal nanj in kakšne preiskave se mu obetajo, smo povprašali specialista otorinolaringologije Iztoka Fosnariča.

Otorinolaringologa otrok obišče, ko ima pogoste težave na glavi ali vratu.

 

Otorinolaringologa otrok obišče, ko ima pogoste težave na glavi ali vratu.
Otorinolaringologa otrok obišče, ko ima pogoste težave na glavi ali vratu. FOTO: iStockphoto
Kakšen specialist je otorinolaringolog?

Otorinolaringolog (ORL) je zdravnik, ki se v ožjem smislu ukvarja z boleznimi ušes, nosu in grla. V širšem smislu pa je to zdravnik, ki se ukvarja z večino bolezni na glavi in vratu, z izjemo takšnih, ki prizadenejo vsebino znotraj lobanje in hrbteničnega kanala (nevrokirurgi in nevrologi) in zrkla (oftalmologi) ter zob (zobozdravniki in oralni kirurgi). Področje delovanja si otorinolaringologi delimo tudi s torakalnimi, plastičnimi in maksilofacialnimi kirurgi.

Pri kakšnih zdravstvenih težavah je potrebno, da zdravnik pediater napiše napotnico otroku za pregled?

Kadar zdravnik pediater presodi, da otrok zaradi bolezenskih težav na glavi in vratu potrebuje obravnavo specialista ORL. Ti problemi so mnogoštevilni, od hujših težav z ušesi, obnosnimi votlinami do težav z žrelom, povečanih bezgavk na vratu itd. Pediatri večinoma dobro vedo, katere bolezni lahko zdravijo sami, katere pa je bolje prepustiti ORL.

Ali lahko starši na pregled pri otorinolaringologu otroka naročijo sami, brez napotnice izbranega zdravnika, če menijo, da je to potrebno?

Kolikor jaz vem – za pregled pri ORL v javnih ustanovah bolniki potrebujejo napotnico izbranega zdravnika.

Kaj vse otorinolaringolog pri otroku pregleda? Kako poteka pregled?

Običajni pregled je sestavljen iz pregleda ušes, lahko skozi livček s prostim očesom, lahko s povečavo z otoskopom, lahko pa tudi s posebnim mikroskopom. Sledi pregled nosne votline, navadno s prostim očesom z uporabo posebnega spekuluma, redkeje z endoskopom. Nato pregledamo ustno votlino, žrelo in grlo. Za te preglede uporabljamo loparček, s katerim odmaknemo jezik, in ogledalca pod različnimi koti. Navadno pregled zaključimo s pregledom vratu.

Pregled poteka v ustrezno opremljeni ambulanti, kjer so navadno navzoči tudi starši in medicinska sestra. Seveda neposredno pred kliničnim pregledom vzamemo tudi anamnezo, ki je sestavni del obravnave bolnikov.

So otroci pripravljeni sodelovati ali so na pregledu prestrašeni in jokajo? Kako jih motivirate, pomirite?

Veliko otrok pri pregledih lepo sodeluje, seveda pa je veliko takšnih, predvsem tistih manjših, ki pri pregledu pač ne sodelujejo, se upirajo in jokajo. Slednje poskušamo umiriti z razgovorom in jih prepričati, da pregled ni nič hudega. Včasih to zaleže, občasno pa morajo starši, redkeje medicinska sestra, otroka prijeti in v tem času pregledamo tiste dele telesa, ki jih lahko. Pregled ORL večinoma ni boleč, je pa otrokom in tudi nekaterim odraslim neprijeten, npr. odstranjevanje ušesnega masla ali pregled grla, pri čemer zaradi naravnega refleksa preiskovanca sili na bruhanje itd. Žal je včasih treba opraviti kakšen pregled ''na silo'' samo in zgolj zato, da pridemo do prave diagnoze in malčku pomagamo. Otorinolaringologi upamo, da starši to razumejo, v našem skupnem interesu je, da jih bomo lahko čim prej ustrezno zdravili.

Pregled je sestavljen iz pregleda ušes, nosne votline, ustne votline, žrela, grla in vratu.
Pregled je sestavljen iz pregleda ušes, nosne votline, ustne votline, žrela, grla in vratu.FOTO: iStockphoto

Je pomembno, da je otrok na tak pregled pripravljen, da se z njim starši že doma pogovorijo?

Vsekakor. Starši lahko s svojo umirjenostjo in psihološko pripravo otroka ogromno prispevajo h kakovosti pregleda ORL. Če bodo starši uspeli otroka prepričati, da je le-ta za njega nujen, da je sicer lahko malo neprijeten, vendar kratek in večinoma neboleč, potem bo pot do ustrezne diagnoze lažja.

Zakaj v Sloveniji starši najpogosteje pripeljejo otroke na pregled k otorinolaringologu?

Najpogosteje so otroci pregledani zaradi težav z ušesi, bodisi da gre za vnetja bodisi za slabši sluh. Veliko je tudi otrok, ki težko dihajo skozi nos ali prebolevajo pogoste angine. Seveda je še ogromno različnih drugih vzrokov za obisk ORL, vendar so zgoraj našteti najpogostejši.

Kako dolgo se čaka na pregled pri otorinolaringologu?

Čakalna doba za redne preglede v ORL-ambulanti na ORL Kliniki v Ljubljani je trenutno približno dva meseca. Če nas obišče bolnik z napotnico s pripisom nujno, je pregledan v ambulanti še isti dan. Kadar pa nas napoteni zdravnik na napotnici opozori, da je potreben pregled hitreje kot po redni poti, pride bolnik na vrsto praviloma v nekaj dneh do približno dveh tednih.

Pregled ni boleč, je pa tudi nekaterim odraslim neprijeten.
Pregled ni boleč, je pa tudi nekaterim odraslim neprijeten.FOTO: iStockphoto

V primerjavi s prejšnjimi leti imate občutek, da otroci vse več potrebujejo strokovno mnenje, pregled pri otorinolaringologu? So današnji otroci bolj občutljivi?

Morda je otrok, ki pridejo na pregled ORL, res iz leta v leto več. Vzrok po mojem mnenju ni v tem, da so otroci bolj občutljivi, ampak v tem, da so njihovi starši bolj občutljivi in se bolj in hitreje odzivajo na njihove težave, bolj pa so tudi ozaveščeni in informirani, posledično pa prej in pogosteje obiščejo pediatra. To je za otrokovo zdravje in varnost seveda dobro. Slabo pa je, da k večjemu številu pregledov ORL prav tako prispeva dejstvo, da je medicina vedno bolj defenzivna. Pediatri najbrž pogosteje, kot so nekoč, napotijo malčka na pregled k ORL zaradi bojazni pred zdravniško napako in njenimi posledicami.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali se nam samo pridružite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863