Da bi bila pot v šolo in nazaj varna, do 9. septembra poteka preventivna akcija Začetek šolskega leta, namenjena varni vključitvi otrok v promet. Na izpostavljenih točkah ob 101 šolah bo letos za varnost naših najmlajših skrbelo 504 prostovoljcev.
Samostojen odhod v šolo
Kdaj gre lahko otrok sam v šolo?
Na cestah bodo tudi policisti, ki bodo v prvih šolskih dneh šole izvajali poostren nadzor hitrosti ter preverjali tehnično brezhibnost avtobusov in drugih vozil, s katerimi se otroci prevažajo v šolo. Pozorni bodo tudi na opremljenost otrok z rumenimi ruticami in odsevnimi telesi.

Na Agenciji za varnost prometa poudarjajo, da se je treba zavedati, da otroci na cesti niso pomanjšani odrasli. Ker so manjši, imajo ožje vidno polje kot odrasli in zato pozneje opazijo vozila z leve ali desne. Težje določijo smer, iz katere prihaja zvok. Prepričani so, da jih voznik vidi, če oni vidijo vozilo. Ne znajo dobro presoditi hitrosti vozil in razdalj. Mislijo, da se lahko avto ustavi tako hitro kot oni. Njihovo ravnanje usmerjajo radovednost, čustva in dogajanje okoli njih, manj pa razum. Zato se hipoma odzovejo, brez premisleka. Ne zmorejo dolgotrajne koncentracije. Zaradi pomanjkanja izkušenj težko predvidijo nevarne situacije v prometu. Zato morajo biti vozniki nanje vselej pozorni in jim vedno prepustiti prednost na prehodih za pešce.
Voznike pozivajo k previdni vožnji: - upoštevajte omejitve hitrosti in s svojim ravnanjem zagotovite, da bodo šolske poti varne. |
Starši, to naredite še pred začetkom šolskega leta!
Letos bo šolski prag prestopilo 21.874 prvošolcev in prav vsak izmed njih bo ob začetku šolskega leta prejel knjižico Prvi koraki v svetu prometa z napotki staršem in skrbnikom glede varne udeležbe najmlajših v prometu. Da bi se otroci že v svojih najzgodnejših letih naučili varne udeležbe v prometu, svetujejo, naj starši skupaj z otrokom prehodijo šolsko pot še pred začetkom šolskega leta. Otroka vsak dan spremljajo na poti do šole in nazaj ter utrjujejo znanje o varnem vedenju v prometu.
Poskrbimo, da se bodo otroci varno vozili s kolesom
Direktor Agencije za varnost prometa Igor Velov poudarja, da lahko sami največ naredimo za varnost otrok. Voznike zato poziva k strpni vožnji in spremljanju obnašanja otrok v prometu, starše pa, da so s svojim obnašanjem v prometu otroku vzor – ne pozabite, ko vas opazujejo in posnemajo, razvijajo navade za celo življenje. "Najmanj, kar lahko naredimo za varnost vseh nas in še posebej otrok, je, da v naseljih zmanjšamo hitrost in vedno ustavimo na prehodu za pešce. Vedno!" |
Naj bodo šolske poti varne skozi celo leto
Na agenciji sicer v letošnjem šolskem letu začenja s projektom Cesta je razred zase, s katerim bodo osveščali učence tretje triade o primernem vedenju v prometu. Projekt se je začel že ob zaključku preteklega šolskega leta, ko je vsak sedmošolec prejel strip Poljub po nesreči. V novem letu sledi nadgradnja z aktivnostmi za učitelje in učence. Nadaljevalo se bo tudi izvajanje projekta Pasavček, v katerem je lani sodelovalo 823 skupin iz več kot 225 ustanov, od tega 504 vrtčevskih skupin in 319 osnovnošolskih razredov, skupaj več kot 16.000 otrok.
Kot novost bo v letošnjem šolskem letu agencija zagotovila izvajanje strokovne presoje varnosti cest s pomočjo licenciranih presojevalcev cest na najbolj izpostavljenih mestih na šolskih poteh. V začetku letošnjega leta je začel delovati tudi portal šolskih poti, v okviru katerega agencija vse osnovne šole spodbuja k pripravi načrtov šolskih poti, kjer opredelijo šolski okoliš, vzgojne vsebine na področju ravnanja v prometu in začrtajo varne poti. Portal je namenjen učencem, učiteljem, staršem in drugi zainteresirani javnosti za boljšo preglednost nad področjem urejanja šolskih poti v Sloveniji in na ravni občin.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV