Bibaleze.si

Psiholog spregovoril o tem, kaj je največja težava pri starših, in o otrokovih čustvih ob uvajanju v vrtec

V. H.

Vrtec - brisi

0
05. 09. 2018 08.29

Odhod v vrtec je zagotovo ena večjih prelomnic v otrokovem življenju. Otrok še nima prilagoditvenih spretnosti, zato potrebuje pomoč oz. včasih jo potrebujejo tudi ostali družinski člani. Pogovarjali smo se z dr. Bojanom Varjačićem Rajkom, kliničnim psihologom, izkušenim vzgojiteljem v vrtcu (prav ste prebrali - je tudi svetovalec strokovnim delavcem v vrtcu). Celoten pogovor z njim si lahko pogledate v videoprispevku.

Trma

Novo okolje in spopadanje s stresom

Po njegovih besedah si lahko predstavljamo odraslega, ki gre v novo službo. To je stresna situacija, ko spoznavamo novega šefa, sodelavce, sistem dela, ampak zrela odrasla oseba se bo znala spopasti z novim okoljem in stresom, medtem ko se mora otrok to še naučiti.

Število najmlajših, ki obiskujejo vrtec, se povečuje

Število otrok, ki obiskujejo vrtec, se po podatkih statističnega urada stalno povečuje. Že samo v Ljubljani je na centralnem čakalnem seznamu 600 otrok, od tega 571 za prvo starostno obdobje. Medtem ko je bilo sprejetih 2964 otrok za prvo starostno obdobje in 546 za drugo.

Teh napak pri uvajanju v vrtec ne počnite!

V povprečju vzgojiteljica predšolskih otrok skupaj s pomočnico skrbi za približno 8 otrok.

Varstvo in socializacija

Do drugega leta se priporoča varstvo pri babicah, dedkih, stricih, ampak mnogi te možnosti nimajo.

Otrok pri enem letu še nima spretnosti za veliko skupino ali igranje s sovrstniki. Okoli drugega leta pa že lahko postane "prijateljček" tudi sovrstnikom.

Po tretjem letu je uvajanje veliko lažje in skoraj nujno za socializacijo otroka.

Predelovanje čustev

Otrok prepozna čustva svoje mame, zato je pomembno, da mama zna predelati svoja čustva in vzpostavi pozitiven odnos do vrtca. Tako kot čuti mama, bo najverjetneje čutil otrok. Enako velja ob soočenju s težavami. Pravilna reakcija staršev bo veliko olajšala otroku in se bo lažje tudi sam soočal z vsemi problemi, ki ga še čakajo v življenju.

Pretirana permisivnost je lahko problem

Nekateri starši se bolj bojijo svojega otroka kot otrok njih. Ne znajo biti strogi in postavljati mej otroku. Starš se dejansko mora obnašati kot starš.

Meje morajo biti jasne in otrok mora točno vedeti, kaj lahko in česa ne sme.

Veliko je staršev, ki svojih ciljev ne morejo uskladiti z otrokovimi zmogljivostmi. Od otroka pričakujejo preveč, njihova pričakovanja so pogojena z dobrimi ocenami, uspehom, nagradami ...

Pričakovanja staršev

Kultura trenutne družbe je usmerjena v storilnost. Otroka ne smemo obremenjevati s svojimi pričakovanji, ampak moramo razumeti in sprejeti otrokove zmožnosti take, kot so. Prehitevanje časa otroku ne bo prineslo večjega uspeha, prej obratno. Dejavnosti morajo biti primerne njegovi starosti.

Prilagajanje in varnost

Vstop v vrtec pomeni vstop v sistem, ki navaja otroke, da se bodo znali prilagoditi družbi.

Prilagodljivost je ključ za lažje uvajanje. Rituali, prepoznavanje, ponavljajoče stvari ...

Vse to otroku predstavlja varnost. Vzpostavimo red in pravila ter najpomembnejše ostanimo dosledni.

Odvajanje od otroka

Prve dneve uvajanja je zaželeno, da starš spremlja otroka in ga postopoma odvaja od sebe. Na začetku je to lahko 15 minut, potem pa čas ločitve od otroka podaljšujemo glede na njegovo odzivnost.

Ob odhodu moramo otroku razložiti, da se bomo vrnili.

Tudi če otrok še ne govori, mu vseeno pripovedujmo o dogajanju okoli njega. Tako se ne bo naučil samo govoriti, ampak bo tudi lažje sprejel, da se stvari okoli njega spreminjajo.

Otrok bo svojo stisko lažje predelal, če mu bomo šli naproti. Vsak otrok je drugačen, zato je pomembno, da ga spremljamo, opazujemo in tudi objamemo, ko potrebuje objem. Kdaj ga potrebuje, pa bodo najbolj vedeli starši sami.

Vrtčevsko igrišče
Vrtčevsko igriščeFOTO: iStock

 

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863