Z razvojno fizioterapevtko Darjo Nagode smo se pogovarjali o otrokovih prvih korakih. Fizioterapevtka pravi, da je prvo pravilo, ki bi ga morali starši uzavestiti, to, da otroku ni treba vedno pomagati, da bi osvojil nek cilj. »Zelo cenim in spoštujem starše, ki so sposobni otroku prepustiti zanimanje za okolje in mu dovolijo razvijanje njegovih lastnih idej. Otrok ni »papagaj«, ki bi moral posnemati samo tisto, kar mu servirajo starši in od njega pričakujejo v določenem starostnem intervalu.«

Ko se otrok enkrat postavi na noge, kako mu pomagati, da bo čim bolj stabilen?
Odstranite nevarne predmete iz dosega otrokovih rok. Predmeti oz. pohištvo v prostoru naj nimajo izrazito ostrih robov. Poskrbite, da bo otrok oblečen v elastična oblačila in da mu ne bo drselo, prav tako naj ne nosi copat z opetnikom. V prostoru naj ne bo preveč igrač, saj se bo tako bolj težko osredotočil in se kakovostno igral. Pustite otroka, da se samostojno igra, bodite v prostoru ob njem, odzovite se na njegovo komunikacijo z vami, a vseeno ostanite dovolj daleč, da ne boste posegali vanj in njegovo idejo igre. S tem mu posredujete informacijo, da mu zaupate in naj zaupa tudi sam sebi. Sam naj pride do vas, naj se vas poprime za obleko in ob vas vstane. Vaše telo mu ponudite, da se bo lahko nanj naslonil, ob njem počepnil, držeč se za vaše hlače lahko tudi prestopa. Če želi zlesti k vam v naročje, mu pomagajte pri plezanju, ne ga prijeti pod pazduhe in dvigniti. Raje se vi spustite na tla in nastavite svoje telo, da bo otrok plezal čezenj. Sam naj se nauči počepanja, plezanja čez oviro in prestrezanja na roke. To mu bo pomagalo kasneje, ko bo izgubil ravnotežje pri hoji, da se bo znal sam uloviti, kar pa je izjemnega pomena.

Hoja se mora 'zgoditi
Darja Nagode pravi, da moramo otroku pustiti, da shodi samostojno. "Stimulacija otroka s prigovarjanjem, 'pridi k meni' in ponujanjem rok, otroka spravlja v stisko. Le-ta se požene v hojo in vrže v roke staršev. Pomembno je, da se otrok nauči stopnjevanja gibanja, da zna sam začeti, da se zna tudi sam ustaviti ali spremeniti smer brez padca in izgube ravnotežja. To je zares kakovostna hoja, ki je otroku v veselje in je tudi varna."
So igrače, kot so vozički, ki jih otrok potiska pred sabo, primerni za otroka, ki se šele uči hoje?
Če otroka pustimo v prostoru, otrok ta prostor raziskuje. Normalno je, da se sreča s predmeti, ki so bolj oz. manj stabilni. Če ima otrok prešibko oblikovan nadzor nad svojim telesom, bo kmalu ugotovil, da so igrače, ki niso stabilne zanj, prezahtevne. Če smo starši res dosledni in otroka pustimo, da se popolnoma sam nauči vstajanja ob predmetih, prestopanja in hoje, bo tudi sam izkusil, kdaj ima dovolj ravnotežja, da ga bodo zanimale te premikajoče igrače. V začetni fazi vstajanja si otrok take igrače ne bo izbiral kot pripomoček za vstajanje, kasneje, ko bo že bolj stabilen, pa prav gotovo. Te igrače so za otroka dobrodošle, otroci se radi igrajo z njimi, treba pa je počakati, da otrok razvije zadostno ravnotežje, da jih zmore polno raziskati in uporabljati.
Je otroka sploh dobro 'voditi', in če ja, kako naj ga držimo?
Vodenje za roke staršem vsekakor odsvetujem. Če bodo upoštevali nasvet, bodo naredili uslugo tako otroku kot tudi sebi in svojemu hrbtu. Žal precej staršev ne more iz svoje kože, ne morejo preko svojih navad in tudi to moramo upoštevati in sprejeti. Če slučajno staršev ne uspem prepričati, naj otroku zaupajo in ga spustijo, potem vsekakor svetujem, naj ga med hojo raje držijo preko bokov. Tako ima otrok roke proste, da se lahko ob morebitnem padcu poskuša prestrezati in loviti na roke.
Katera je največja napaka, ki jo nevede delamo starši v upanju, da pomagamo otroku pri osvajanju prvih korakov?
Največjo napako delamo takrat, kadar otroka nenehno držimo in si ga ne upamo spustiti. Vsak otrok se mora kdaj z glavo zadeti v mizo, pripreti prstke s predalom ali omarico, ki jo raziskuje, saj si bo le tako lahko nabral življenjske izkušnje. Starši naj do otroka ne bomo pretirano zaščitniški, saj ga bomo s svojim ravnanjem prikrajšali za izkušnje, učenje in oblikovanje njegove pozitivne samopodobe.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV