Ko se srečamo z otrokom s posebnimi potrebami
Starši otrok s posebnimi potrebami običajno ostanejo zaradi pomanjkanja informacij v veliki zadregi. Predvsem zaradi nekontroliranih gibov, ki jih bo tak otrok imel. Kako bomo ravnali z malčkom, ki ima posebne potrebe, je odvisno od tega, kakšno vrsto cerebralne paralize (CP) ima. Tega se v prvih mesecih še ne da napovedati, zato ga držimo kot vsakega drugega dojenčka. Ko je malo večji, ga ne zibamo, ker to ni dobro za njegov čustveni razvoj in mu onemogoča opazovanje dogajanja okoli njega.
Polaganje in učenje sedenja
Če je le mogoče, polagajte otroka s CP na trebuh ali na bok. Ležanje na hrbtu običajno poslabša otrplost in krčevitost njegovih mišic. Če ima vaš malček lažjo obliko cerebralne paralize, bo nekoč lahko sedel sam. Fizioterapevti so prve osebe, pri katerih poiščete pomoč. Ko bo otrok poskušal vstati, vedno stojte pred njim. Če ga od zadaj potegnete navzgor, ne bo mogel doseči ravnotežja. Potrebno ga je spodbujati, da bo sam obvladoval svoje telo in težo. Malčku je potrebno zagotoviti, da stoji z nogama plosko na tleh, da sta nogi rahlo narazen, trup in glava pa rahlo naprej.
Oblačenje
Dojenčka s CP ni nič težje obleči kot katerega koli drugega dojenčka. Problemi se pojavijo pri osmih ali devetih mesecih, ko vam bodo njegova otrplost, mišični krči ali nekontrolirani gibi povzročali težave pri oblačenju. Najbolje je, da si malčka položite v naročje, tako da gleda naprej, in sta oba z otrokom dovolj stabilna. Spodbujajte ga, da se bo znal čim prej obleči in sleči sam. Ne delajte namesto njega stvari , ki jih zmore sam, pa čeprav gre z vašo pomočjo hitreje. Večina majic, trenerk ali hlač naj bo čimbolj raztegljivih. Tako bo oblačenje lažje. Vedno oblecite najprej prizadeto nogo ali roko, pri slačenju pa ravno obratno. Nujno je, da otroku kupite dobro prilegajočo se in močno obutev, da bo imel čim boljšo oporo in stabilnost. Napotnico za izdelavo ortopedskih čevljev predpiše otrokov ortoped.
Hranjenje
Največ problemov predstavlja hranjenje. Nekateri otroci s cerebralno paralizo ne morejo sesati in požirati, zato hranjenje včasih traja celo večnost. Tako kot zdravi otroci so tudi malčki s CP neredni jedci. Da bodo sprejemali hrano, jih skušajte prepričati tako, da z igricami preusmerite njegovo pozornost. Ko bo pri hranjenju samostojen, ga vedno pohvalite, čeprav bo ustvaril nered. Pred hranjenjem zavarujte tla s papirjem ali polivinilom, ki ga boste kasneje lahko odvrgli.
Pri najtežji obliki cerebralne paralize, torej pri peti stopnji, se otroka hrani s pomočjo gastrostome - kirurško narejene odprtine, ki gre preko trebušne stene v želodec. Skozi odprtino je uvedena cevka, ki omogoča hranjenje neposredno v želodec. Gastrostomo naredijo samo v posebnih primerih (nevarnost, da hrana zaide v pljuča), ko otrok ne more požirati ali ima še druge težave kot so epileptični napadi ali druge bolezni.
Nega in red
Otroci s cerebralno paralizo imajo običajno probleme z žvečenjem, zato se hrana nabere med zobmi, na dlesnih in nalepi na nebo. Prav zaradi tega je sklenina še bolj izpostavljena zobni gnilobi, pogostejši so vnetje dlesni in ustne votline ter razjede v ustnih kotičkih. Ščetkanje zob je zato potrebno po vsakem obroku. Pri težjih oblikah CP si lahko pomagate tudi z glicerinskimi paličicami, s katerimi nežno odstranite hrano na že prizadetih mestih. Še bolj pomembno pa je, da otroku zmanjšate količino sladke hrane in prigrizkov.
Posebno težavo predstavlja tudi odvajanje, saj je za otroka s CP stiskanje mišic posebno težko. Kopanje naj bo zabava in ne le priložnost za odstranitev umazanije. Običajno si družine kopalnice preuredijo tako, da so otroci lahko v kadi s starši. Težji primeri CP pa zahtevajo, da otroci med tuširanjem ležijo v ležalnikih, prilagojenih ležiščih ali sedežih.
Imate izkušnje? Zaupajte nam jih na forumu.
Komentarji (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV