O pestrosti programa Športne unije Slovenije in športno-družbeni akciji Veter v laseh smo se pogovarjali z Mojco Koligar, strokovno sodelavko za šport Športne unije Slovenije.

Kaj želi doseči Športna unija Slovenije?
Športna unija Slovenije želi v okviru vseslovenske športno-družbene akcije Veter v laseh – s športom proti odvisnosti širiti ljubezen do športa, s poudarkom na vključevanju tistih, ki so v športu manj dejavni, hkrati pa dvigniti ozaveščenost o negativnih posledicah različnih vrst odvisnosti in pozitivnih učinkih športne aktivnosti. Zavedamo se namreč pomena športne dejavnosti kot ''vzgojno-rekreativne'' dejavnosti mladih, ki je namenjena vsem in vsakomur, s poudarkom na druženju, zabavi in sprostitvi.
Kakšno miselnost širi med otroki v Sloveniji?
Odlična alternativa vsem vrstam odvisnosti je šport, ki poleg zabave nudi tudi naložbo za poznejše življenje. Vrednote, ki jih z ljubeznijo do športa širimo, so: pozitiven pogled na življenje, veselje, ekipni duh, pripadnost, vztrajnost, disciplina, zdrava zabava, spoštovanje, delavnost ...

Kaj vključuje družbena akcija Veter v laseh in kaj je njen cilj?
Vseslovenska športno-družbena akcija ponuja pestro ponudbo športnih, obšportnih, spremljevalnih in promocijskih dejavnostih, ki jih soorganizatorji prilagodijo glede na lokalno atraktivnost posameznih aktivnosti z namenom približanja športa kot najboljše alternative vsem vrstam odvisnosti.
Cilji, ki jih pri tem želimo doseči, so:
- širiti krog stalno aktivnih v športu, s poudarkom na vključevanju tistih, ki so v športu manj dejavni,
- skozi igro pri mladih spodbuditi ljubezen do športa,
- pridobiti čim večje število aktivnih udeležencev akcije, ki bodo v navedenih dejavnostih dobili možnost za iskanje in potrjevanje lastne osebnosti bolj konstruktivno kot z vdajanjem različnim oblikam odvisnosti,
- z medijsko odmevnostjo vplivati na širitev športnega gibanja in na zavest o problematiki, povezani z odvisnostjo, tudi pri tistih posameznikih in v tistih sredinah, ki ne bodo v direktnem stiku z vsebinami gibanja,
- povečanje ozaveščenosti mladih o negativnih posledicah različnih vrst odvisnosti in pozitivnih učinkih športne aktivnosti,
- povečanje ozaveščenosti mladih o zdravem načinu prehranjevanja in varovanju okolja.
Kdaj ste začeli akcijo in kako poteka?
S projektom smo začeli v letu 1996, ko smo spomladi v večjih slovenskih mestih organizirali športna tekmovanja. Na njih so se mladi pomerili v košarki, odbojki, rolanju in likovnem izražanju. Prireditev je spremljal zabavni program, pri katerem so sodelovali znani Slovenci, dogajanja pa so popestrili tudi nastopi glasbenih skupin. V teh letih se je akcija razvijala tako v smeri povečanja števila udeležencev in soorganizatorjev kot v smeri razsežnosti ponudbe dejavnosti in odmevnosti projekta. Mladi lahko v okviru športno-družabnih dogodkov, ki se odvijajo na vseh koncih Slovenije od aprila do oktobra preizkusijo svoje spretnosti v različnih dejavnostih. Le-te pripravijo posamezni lokalni soorganizatorji skladno s konceptom akcije, glede na svoje zmožnosti in interes sodelujočih.

Izbirajo lahko med: osnovnimi športnimi dejavnostmi (nogomet, košarka, odbojka, rolanje); obšportnimi dejavnostmi (likovno izražanje, glasbene delavnice, dramske delavnice, novinarske delavnice, Kviz prevetren); dodatnimi športnimi dejavnostmi (veslanje, orientacijski tek, kolesarjenje, plavanje …); spremljevalnimi razvedrilnimi dejavnostmi (različne zabavne in razvedrilne igre po izboru lokalnega organizatorja); delavnicami zdravega prehranjevanja in varovanja okolja.
Letos bomo akcijo zaključili s festivalom Veter v laseh, ki se bo odvijal 3. oktobra, v vsaj petih slovenskih mestih s sloganom S športom skozi dan brez televizije in računalnika.
Zakaj je šport tako pomemben za otroke in mladostnike?
Menimo, da je vsakršno športno udejstvovanje tesno povezano z vrednotami, kot so vključevanje, solidarnost, tolerantnost, ekipni duh in 'fair play', zato je šport pomembno okolje, v katerem potekata vzgoja in izobraževanje. Gibalne izkušnje, ki jih mladostniki pridobijo in razvijajo v okviru športne vadbe v mladosti, imajo vpliv na celosten razvoj mladostnika, saj se v športu srečujejo s pravili in vrednotami, za uživanje v igri pa se morajo naučiti tudi določenih socialnih spretnosti, kot so sodelovanje, tekmovalnost, pripadnost ekipi in komunikacija. Lahko rečemo, da je športna aktivnost v mladosti najboljša naložba za mladostnikovo ustvarjalno in polno življenje pozneje.

Kaj je vaš slogan in kaj pravzaprav pomeni?
Zavedamo se, da dandanes mladim telesni napor postaja vse bolj tuj, tako obseg gibanja in športnega udejstvovanja med mladimi upadata v državah po vsem svetu. Glavni krivec za to je vedno bolj razširjen sedeči način življenja. Vedno manj otrok hodi v šolo peš ali s kolesom. Preveč časa se porabi za gledanje televizije, igranje računalniških igric, druženje prek spletnih skupnosti in za delo z računalnikom. Vse več jih tudi išče rešitev v drogah (dovoljenih, npr. alkoholu, tobaku, zdravilih in nedovoljenih, npr. kokainu, marihuani) in drugih oblikah odvisnosti, mi pa smo prepričani, da je bolje izbrati šport in da ima takšen premik vrednot negativne posledice na družbo kot celoto. Naš slogan S športom proti odvisnosti pomeni, da je ravno šport odlična alternativa vsem vrstam odvisnosti, ki se kažejo v današnji družbi.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV